صرح حاملگی چیست و تاثیرات در روند بارداری

صرح حاملگی چیست و تاثیرات در روند بارداری
صرح حاملگی چیست و تاثیرات در روند بارداری

یکی از انواع صرع، صرع در حاملگی است و شیوع آن تقریبا یک مورد در هر 200 بارداری است. به عبارت دیگر، دومین بیماری شایع عصبی در زنان پس از سردرد، تشنج محسوب می شود.

 صرع در بارداری، می تواند روند حاملگی را تحت تاثیر قرار دهد و خطراتی برای جنین داشته باشد. دکتر مریم خادم، متخصص زنان و زایمان در گفتگو با تسنیم گفت:خانم های باردار مبتلا به صرع، در فواصل نزدیک به هم به پزشک مراجعه کنند.یکی از تاکیدات متخصصان به زنان مبتلا به صرع این است که حتما قبل از اقدام به بارداری، با یک متخصص مشورت کنند. متاسفانه گاها در این مورد کوتاهی می شود و برخی از بیماران، درخصوص مشکل صرع هیچ حرفی به پزشک نمی زنند.

 درحالی که پزشک با درنظر گرفتن شرایط بیمار توصیه های لازم را به وی می کند تا مشکلی سلامت مادر و جنین را تهدید نکند و درصورتی هم که نیاز است تغییراتی در مصرف دارو یا دوز آن داده شود. بنابراین زنان مبتلا به صرع حتما باید مشکل خود را با پزشکشان در میان بگذارند چراکه صرع می تواند تکامل جنین را تحت تاثیر قرار دهد.وی افزود:یکی از خطرات اصلی صرع در بارداری، افزایش تعداد تشنج و خطر بروز ناهنجاری های جنینی است. درصورتی که خانم مبتلا به صرع که تحت نظر پزشک است، در یک سال گذشته، دچار حملات تشنج نشده باشد، بیماری وی تحت کنترل است و در صورت باردارشدن، احتمال اینکه دوران حاملگی را بدون حمله تشنجی بگذراند، حدود 80 درصد است.

زنان مبتلا به صرع باردار باید بدانند از عواملی که احتمال تشنج را در آنها افزایش می دهد، قطع خودسرانه یا کم و زیاد کردن دوز داروها بدون تجویز پزشک و همچنین ویار حاملگی تهوع و استفراغ، افزایش حجم خون در بارداری، افزایش آنزیم های کبدی و فعالیت کلیه و کاهش تحرک دستگاه گوارش و استفاده از آنتی اسیدهاست که جذب دارو را کم می کند.

 به همین دلیل است که تاکید می شود این بیماران حتما قبل از اقدام به بارداری در این باره با متخصص زنان و زایمان و همچنین متخصص مغز و اعصاب مشورت کنند. وقتی برای مشاوره بارداری به متخصص زنان و زایمان مراجعه می شود، ...


تعداد بازدید : 566
برچسب ها: صرع حاملگی