زایمان بی درد با هیپنوتیزم

زایمان بی درد با هیپنوتیزم
زایمان بی درد با هیپنوتیزم

هیپنوتیزم، حالتی شبیه به خواب و خواب واره است که با تلقین پذیری زیاد (متناسب با عمق خلسه) همراه است. هیپنوتیزم،یک وسیلهٔ پزشکی است که در ایران مانند کشورهای دیگر، از آن در درمان بسیاری از بیماری ها و ناتوانی ها از جمله تسکین یا تقلیل دردها استفاده می شود.

پروفسور "ارنست هیلگارد" در اثر تحقیقی خود با نام "کاربرد هیپنوتیزم در تسکین درد" ضمن بیان بنیان های علمی علت های پیدایش درد، به کاربرد وسیع هیپنوتیزم در کنترل درد پرداخته است:

  • کاربرد هیپنوتیزم در تسکین درد برای ایجاد انجام انواع جراحی های کوچک و بزرگ
  • کاربرد هیپنوتیزم در تسکین درد و ایجاد شرایط مناسب در شیمی درمانی و مراقبت از بیماران سرطانی دارای دردهای شدید
  • کاربرد هیپنوتیزم برای تسکین درد و بسیاری از زمینه های دیگر برای انجام طیف گسترده ای از جراحی ها و بیماری های مربوط به دندان پزشکی
  • کاربرد هیپنوتیزم برای انجام زایمان بی درد یا بسیار راحت و بسیاری از بیماری های زنان و زایمان


مقایسه درد در دندان پزشکی و زایمان

عده ای از خانم هائی که یک یا چند زایمان انجام داده اند، ممکن است به این باور اعتقاد داشته باشند که درد طولانی زایمان، از دردهای دندان پزشکی، بیشتر است. هزاران سال است که خانم ها بدون استفاده از کمترین مقدار داروهای ضد درد، زایمان خود را بعد از ۱۰تا ۱۸ ساعت انجام می دهند؛ ولی چند نفر از این خانم ها می توانستند یا می توانند فقط برای چند ثانیه چرخ کردن درون حفره های دندان های به اصطلاح کرم خوردهٔ خود را تحمل کنند؟

به طور مسلم، درد حاصل از کارهای دندان پزشکی از درد زایمان طبیعی، بسیار بیشتر است. از حدود ۶۰ سال پیش، دندان پزشکان ایران، متوجه کاربردهای وسیع هیپنوتیزم در تسکین درد شده بودند و در شرایط کنونی، تعداد قابل ملاحظه ای از دندان پزشکان برای کارهای دندان پزشکی از جمله تسکین درد، اضطراب و انواع کارهای جراحی از آن استفاده می کنند.

در مجموع، دندان پزشکان، بیشتر از پزشکان (جراحان و متخصصان بیهوشی) در کاربرد هیپنوتیزم برای تسکین درد و انجام جراحی های کوچک و بزرگ، موفق بوده و هستند؛ زیرا آنان به جای این که خود را با مطالعه و بحث دربارهٔ تئوری های هیپنوتیزم، مشغول کنند، به فراگیری روش های علمی و کاربردی آن می پردازند.

 

نتیجه گیری

زایمان بی درد با هیپنوتیزم یا خودهیپنوتیزم، یک روش بسیار علمی و کاربردی است که به سهولت و ارزانی می تواند مورد استفادهٔ بسیاری از خانم های ایرانی قرار بگیرد. برای انجام این کار، کافی است در ماه های ۲ تا ۸ ماهگی، پزشک این خانم ها را با هیپنوتیزم یا خودهیپنوتیزم آشنا کرد تا این خانم های باردار با کمک پزشک یا مامائی که با روش های عملی و کاربردی هیپنوتیزم آشنا هستند، زایمان بی درد یا کم دردی را انجام دهند.


منبع : بیتوته

 


تعداد بازدید : 486