راه های درمان دیابت در دوران بارداری

راه های درمان دیابت در دوران بارداری

دیابت بارداری به افزایش بیش از حد انتظار گلوکز در دوران بارداری اشاره دارد. 14 درصد خانم های باردار به دیابت بارداری دچار می شوند.

همانند سایر انواع دیابت، در دیابت بارداری گلوکز در خون نمی تواند به طور موثر وارد سلول هایی مانند سلول های ماهیچه ای شود، که به طور نرمال از گلوکز به عنوان سوخت استفاده می کنند. انسولین کمک می کند تا گلوکز وارد سلول های بدن شود. در دیابت بارداری، بدن به خوبی به انسولین پاسخ نمی گوید، مگر آن که انسولین بتواند در مقادیر زیاد تولید شود. در اغلب خانم ها بعد از پایان یافتن دوران بارداری، این اختلال خود به خود برطرف می شود، اما خانم هایی که دیابت در بارداری مبتلا هستند، در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در آینده قرار دارند. دیابت بارداری به این دلیل اتفاق می افتد که هورمون های تولید شده در این دوران بدن را نسبت به تاثیرات انسولین مقاوم می کنند. این هورمون ها عبارتند از هورمون رشد و لاکتوژن جفت انسان. هر دوی این هورمون ها برای داشتن بارداری سالم ضروری است، اما آن ها می توانند عملکرد انسولین را بلاک کنند. در اغلب خانم ها، پانکراس با تولید انسولین بیشتر می تواند به مقاومت انسولینی ایجاد شده غالب شود. در خانم های مبتلا به دیابت بارداری انسولین اضافی تولید نمی شود و بنابراین گلوکز در جریان خون تجمع می کند.

همانطور که جنین رشد می کند و بزرگ تر می شود، مقادیر بیشتری هورمون تولید می شود. در این زمان مقدار هورمون ها در بیشترین میزان خود قرار دارد، بنابراین دیابت بارداری اغلب در سه ماهه آخر بارداری مشخص می شود. بعد از زایمان هورمون های بدن به سرعت به میزان قبل از دوران بارداری باز می گردد. معمولا مقدار انسولین تولید شده توسط پانکراس برای نیاز دوباره بدن کافی است و قند خون دوباره به حالت طبیعی باز می گردد.
علائم دیابت بارداری

برخی خانم های باردار مبتلا به دیابت در بارداری دارای علائم زیر می باشند که با افزایش میزان قند خون (هایپرگلایسمی) ارتباط دارد. این علائم عبارت است از:

  • افزایش تشنگی
  • ادرار مکرر
  • کاهش وزن با وجود افزایش اشتها
  • خستگی
  • تهوع یا استفراغ
  • عفونت های ناشی از yeast
  • اختلال در دید

اما برخی خانم ها علائم بالینی مشخصی ندارند. به همین دلیل انجام تست های غربالگری برای بیماری دیابت به همه خانم های باردار توصیه می شود.

تشخیص دیابت بارداری

دیابت در بارداری معمولا با استفاده از تست های معمولی مشخص می شود، که به عنوان بخشی از مراقبت های درمانی پریناتال انجام می شود، قند خون در خانم هایی با بارداری نرمال، 20 درصد کمتر از خانم های غیر باردار است، زیرا جنین در حال رشد گلوکز مصرفی خود را از خون مادر به دست می آورد. اگر مقدار قند خون بیش از حد مورد انتظار برای دوران بارداری باشد، دیابت مشهود می شود. به منظور تشخیص زودهنگام، پزشکان معمولا نوشیدنی فوق العاده شیرینی را قبل از تست به فرد می دهند، به این ترتیب قابلیت پردازش قند خون به چالش کشیده می شود. به این تست، تست تولرانس گلوکز می گویند.

این تست برای خانم هایی که دچار اضافه وزن هستند، یا سابقه خانوادگی در ابتلا به دیابت دارند و یا آن هایی که علائمی دارند که نشان دهنده دیابت می باشد، در اولین ویزیت دوران بارداری انجام می شود. سایر خانم ها باید بعد از هفته های 24 بارداری این تست را انجام دهند. اغلب این تست ها بین هفته های 24 تا 28 بارداری انجام می شود.

دوره مورد انتظار:

دیابتی که در طول بارداری ایجاد می شود بعد از پایان بارداری از بین می رود. خانم هایی که به دیابت دوران بارداری مبتلا می شوند ممکن است در زندگی آینده به دیابت نوع 2 دچار شوند. در 20 درصد خانم های مبتلا به دیابت بارداری، افزایش مقدار قند خون تا چند هفته بعد از زایمان ادامه دارد. این خانم ها در زندگی آینده بیشتر در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند.

پیشگیری از دیابت بارداری

دیابت در بارداری معمولا قابل پیشگیری نیست. اما کنترل دقیق وزن قبل از بارداری می تواند این ریسک را کاهش دهد. داشتن رژیم غذایی با کالری کم در طول بارداری توصیه نمی شود زیرا تغذیه کافی در این دوران اهمیت دارد.

با کنترل دقیق قند خون و معاینات مرتب پزشک متخصص زنان و زایمان در طول بارداری می توان از بروز عوارض احتمالی پیشگیری کرد.
بعد از بارداری، شما می توانید ریسک بروز دیابت نوع 2 را کاهش دهید. داشتن ورزش منظم و رژیم غذایی با کالری کم می تواند ریسک دیابت را در خانم هایی که در خطر بالا قرار دارند، کاهش دهد. متفورمین (با نام تجاری گلوکوفان) می تواند به پیشگیری از دیابت در افرادی کمک کند که میزان قند خون آن ها خارج از دوران بارداری تا حد متوسطی بالاست، اما این مقدار برای تشخیص دیابت کافی نیست.


درمان دیابت بارداری

برخی خانم های باردار می توانند قند خون خود را با کنترل رژیم غذایی در حد مناسبی نگاه دارند. به این منظور لازم است برنامه غذایی منظمی داشت، همچنین باید قند خون را به طور مرتب مانیتور کرد. اگر رژیم غذایی نتواند به طور مناسبی قند خون را کنترل کند، پزشک انسولین را برای شما تجویز خواهد کرد. داروی خوراکی متفورمین ، گلیبوراید و آکاربوز نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرد. انسولین در دوران بارداری می تواند خانم های مبتلا به دیابت نوع 1 و دیابت در بارداری را درمان کند و زمانی که مانیتور قند خون به طور مناسبی صورت گیرد برای جنین نیز خطری ندارد.

عوارض دیابت بارداری بر جنین:

دیابت در بارداری خطراتی را برای جنین به همراه دارد. بر خلاف دیابت نوع 1، دیابت بارداری به ندرت می تواند نقایصی را در جنین ایجاد کند. اما در دیابت دوران بارداری، فرزند ممکن است دچار عوارض و مشکلاتی باشد از جمله آن که ممکن است بزرگتر از حد نرمال باشد (که به آن ماکروزومیا گفته می شود).

اندازه بزرگ نوزاد ناشی از مجاورت بیش از حد با گلوکز می باشد. اگر دیابت به دقت درمان نشود، افزایش مقدار قند خون می تواند شانس مرگ جنین را قبل از زایمان افزایش دهد (مرده زایی). زایمان ممکن است با دشواری هایی رو به رو شود، در این شرایط معمولا انجام سزارین رایج است. اگر زایمان تا هفته 38 بارداری انجام نشد، پزشک احتمالا برای اجتناب از ماکروزومیا، زایمان را القا کرده و یا جراحی انجام می دهد.

عوارض و پیامدها می تواند تا بعد از زایمان نیز ادامه داشته باشد. قبل از زایمان پانکراس جنین برای کنترل مقدار بالای قند خون ناچار به تولید مقدار زیادی انسولین می شود. بعد از زایمان تنظیم شدن پانکراس زمان می برد. اگر فرزند در طول ساعات اولیه بعد از تولد مقدار انسولین زیادی تولید کند، ممکن است به طور موقت دچار افت مقدار قند خون شود.

اگر به دیابت در بارداری مبتلا هستید مقدار قند خون فرزندتان باید بعد از زایمان اندازه گیری شود. در صورت لزوم استفاده از گلوکز وریدی مورد نیاز خواهد بود. سایر عدم تعادل های شیمیایی ممکن است در این میان دخالت داشته باشند، بنابراین مقدار کلسیم و سلول های خونی باید مانیتور شود.
چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

همه خانم های باردار باید تحت نظر پزشک یا مامایی حاذق باشند. اغلب خانم ها باید تست چالش گلوکز خوراکی را در هفته های 24 تا 28 بارداری خود انجام دهند و خانم هایی که در خطر دیابت قرار دارند باید زودتر این تست را انجام دهند.


نکات مهم:

اغلب اوقات، دیابت بارداری کوتاه مدت است. در سه چهارم خانم های مبتلا به دیابت دوران بارداری، قند خون با پایان بارداری به حالت نرمال بازمی گردد. خطر ابتلا به دیابت بارداری در بارداری های بعدی نیز برای خانم هایی که در بارداری شان به دیابت دچار شده اند، وجود دارد. آن ها همچنین در زندگی آینده خود نیز در خطر ابتلا به دیابت نوع 2 قرار دارند. بنابراین با پایان یافتن دوران بارداری باید همچنان مقدار قند خون را چک کنند.


تعداد بازدید : 464

زایمان و بارداری
زایمان بی درد با هیپنوتیزم
پیشگیری از مشکلات ارثی کم شنوایی در جنین
توضیح کلی سطح مایع آمنیوتیک
باید و نبایدهای حمام کردن در دوران بارداری
اگزما در بارداری چگونه درمان میشود؟
کاهش نفخ شکم در دوران بارداری
قبل از بارداری میبایست به چه مواردی توجه کرد
بازگرداندن اندام بعد از زایمان
آبله مرغان برای زنان باردار چه خطراتی دارد
ناخوشی صبحگاهی زنان حامله
فواید قرص ضد بارداری غیر از کنترل حاملگی
مصرف غذاهای تند برای زنان در دوران شیردهی
مسمومیت حاملگی چیست و چه علائمی دارد
چگونه فرزندمان دختر شود؟
خون دماغ شدن در بارداری چه علت هایی دارد
گیاهانی که زایمان را راحتر میکنند
آیا اسپری بی حسی دندان در زمان حاملگی مضر است؟
علائم جدی و خطرناک دوران بارداری
عوارض خوردن چیپس و پفک در دوران حاملگی
در دوران بارداری در انتظار چه تغییراتی باشیم ؟
روش هایی برای جلوگیری از بارداری
آیا در دوران قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد؟
چرا در بارداری نفخ می کنیدو راه درمان آن
بهترین زمان برای بارداری در دهه سوم زندگی
سردرد پس از زایمان چه دلایلی دارد
تاثیرات هوای آلوده بر سلامت مادران باردار
سقط جنین های مکرر با چه عواملی پدید می آیند
در دوران بارداری حتما ورزش کنید
نحوه مصرف قرص های پیشگیری از بارداری
مواردی که زنان باردار میبایست از آن اجتناب نمایند
بهترین نوشیدنی برای زنان باردار آب است
علایم حاملگی و نشانه های اولیه بارداری
استفاده از غذا برای القای زایمان طبیعی
دلایل تنگی نفس در دوران بارداری
درمان کم خونی در دوران بارداری
چه کنیم تا فرزند دوقلو داشته باشیم
زمان تست بارداری بعد از رابطه جنسی
آیا ورزش ، زایمان را آسان می‌کند؟
آیا در دوران بارداری قاعدگی ممکن است؟
دلایل های ناباروری در زنان چیست؟
سقط جنین تا چه حد ایمن است؟
نکاتی درباره آمادگی پیش از بارداری
مزایا و معایب بستن لوله های رحم
تميز كردن و شستشوی دندان ها در دوران بارداری
راه درمان ترک های پوستی بعد از زایمان
همه چیز درباره زایمان طبیعی و سزارین
آنچه را که باید درباره عمل سزارین بدانید
توصیه هایی برای خانم های باردار در مسافرت
اهمیت مراقبت های پس از سزارین
هنگام قاعدگی در زمان شیردهی چه باید کرد
رفلکس معده در دوران بارداری را چگونه درمان کنیم
يادگاري‌هاي بارداري بر بدن زنان
ماده غذایی که به افزایش باروری زنان کمک میکند
مزایا و عوارض مصرف قرص ال دی
کاهش آکنه در دوران بارداری
ناباروری چیست و علائم آن کدام است؟
لباس های بارداری باید چه ویژگی هایی داشته باشد
پیشگیری از اختلال های روانی در بارداری
علت ناباروری در زمان و مردان
علایم عفونت قارچی واژن در دوران بارداری
عامل سقط جنین در خانم های جوان
راه های درمان درد پا در دوران بارداری
خوردن این غذاها در دوران بارداری ممنوع
داشتن موهای شاداب و زیبا در دوران بارداری
علل و علائم بیاری تهوع در بارداری
نکاتی درباره حرکت جنین در شکم مادر
نکاتی درباره خرید شلوار بارداری
چه علائمی را باید در دوران حاملگی جدی بگیریم
چه زمانی عمل سزارین الزامی میشود؟
روش های زایمان را بشناسید
در دوران بارداری چه تغییراتی در ظاهر بوجود می آید
از چه سنی احتمال بارداری در زنان کاهش می یابد
استراحت مطلب در زمان بارداری به چه معناست
علائم ها و تشخیص جنسیت بچه
راهنمای کاهش ویار در دوران حاملگی
چرا نفس کشیدن در طول زایمان طبیعی مهم است؟
آزمایش غربالگری برای چه کسانی است؟
آیا بعد از زایمان باید ورزش کرد
عوامل ایجاد کشیدگی و ترک پوستی در زنان باردار
نکاتی برای زنانی که تازه مادر شدند
پیشگیری از ابتلا به کم‌خونی در دوران بارداری
مواد غذایی که در دوران باردای باید مصرف کرد
زایمان راحت با خوردن این گیاهان دارویی
رابطه فقر آهن در بارداری با خطر کم خونی در نوزاد
عوامل موثر در بروز افسردگی دوران بارداری
دلایل کمردرد در دوران بارداری
رابطه طعم شیر مادر با میوه ها
نوشیدنی های مفید در زمان بارداری
تغییرات پوستی زنان در دوران بارداری
خطرات رانندگی در دوران بارداری
علائم دردهای واقعی زایمان
مقدار مجاز اضافه وزن در بارداری
بارداری در روزهای گرم تابستان
ضرر های کمبود ید بر روی جنین
نوزاد شما هنگام تولد چه احساسی دارد؟
آغوش درمانی مادر برای نوزاد نارس
نکاتی که نباید در دوران بارداری انجام دهید
در دوران بارداری چگونه خواب راحت راشته باشید
آیا با میوه و سبزیجات میشود جنسیت بچه را مشخص کرد؟
دلایل پرخاشگر شدن بعضی از خانم های باردار
درمان خونریزی بینی در بارداری
اطلاعاتی درباره هفته ی اول تا هشتم بارداری
نقش مهم مواد غذایی برای زنان باردار
عناصر مهم و موثر در سلامت مو در دوران بارداری
چه ویتامین هایی در شیر مادر وجود دارد
مقدار وزن اضافه در دوران بارداری چقدر میباشد؟
نشانه های بارداری پوچ
مواد غذایی که قدرت باروری در مردان افزاش میدهد
در دوران بارداری مو رنگ نکنید
آزمایشات تیروئید برای زنان قبل از بارداری
مصرف قرص آهن در دوران بارداری چه ضرورتی دارد؟
چرا باید آزمایش های قبل ازدواج را انجام دهیم؟
مراقبت های پس از سزارین
علائم بارداری در روزهای اول چیست ؟
صرح حاملگی چیست و تاثیرات در روند بارداری
تاریخ زایمان خود را با این فرمول محاسبه کنید
کدام زنان شاغل باردار در معرض خطرند؟
تغییرات بدن خانم ها بعد از زایمان
نشانه‌های تنبلی تخمدان و درمان آن چیست؟
آزمایش‌های پره ناتال چیست؟
عوامل ترس و نگرانی زنان باردار؟
نکاتی برای اوایل تولد نوزاد
تغییر تغذیه برای درمان دیابت بارداری
احتمال بارداری بعد از وازکتومی وجود دارد؟
درمان واریس در دوران بارداری
نکته های جالب در افزایش شیر مادر
آیا جگر برای زنان باردار مفید است؟
درمان ویار با طب سوزنی و فشاری
کدام اشعه ها در دوران بارداری خطرناکند؟
تشخیص صدا توسط جنین
مردان در دوران بارداری زنان چگونه باید رفتار کنند
ترس و بهانه برای نداشتن فرزند دوم
خونریزی بعد از زایمان چه مدت طول می كشد؟
بهترین زمان برای بارداری دوم چقدر است؟
تغییرات رحم بعد از تولد نوزاد
کشیدن قلیان در بارداری بسیار خطرناک است
خواص داروی گُل قند در درمان ویار
بهترین راه برای پیشگیری از زایمان زودرس
روش هایی برای تناسب اندام پس از بارداری
خوردن شکلات در زمان بارداری
پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟
آزمایشات پزشکی سه ماهه دوم بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه سوم بارداری
ورزش برای دوران سه ماه اول بارداری
ورزش برای دوران سه ماه دوم بارداری
معاینات لازم در سه ماه سوم بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه اول بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه دوم بارداری
چالش بیماری ام اس در دوران بارداری
تغذیه های توصیه شده در سه ماهه سوم بارداری
معاینات لازم در سه ماه اول بارداری
معاینات لازم در سه ماه دوم بارداری
تغییراتی که در سه ماهه سوم بارداری رخ میدهد
تغذیه های توصیه شده سه ماه اول بارداری
تغذیه های توصیه شده سه ماه دوم بارداری
تغییراتی که در سه ماهه اول بارداری رخ میدهد
تغییراتی که در سه ماهه دوم بارداری رخ میدهد
علت لرزیدن جنین در شکم مادر چیست؟
روشهای برای تشخیص تست حاملگی در خانه
روش های پیشگیری و درمان افتادگی رحم
چه مشکلاتی مانع مسافرت در بارداری میشود
زایمان طبیعی و نکاتی که باید درباره آن بدانید
افسردگی بعد زایمان چیست و چه علائمی دارد؟
خواص انار برای مادران باردار چیست؟
علت های باردار نشدن در خانم ها
آزمایش تیروئید در دوران بارداری
منافع زایمان در آب برای مادر
فشار خون بارداری چیست؟راه درمان آن
تست های بیوشیمی در بارداری
خطر مبتلا به دیابت در بارداری
عفونت HPV در دوران حاملگی
اکوکاردیوگرافی قلب جنین چیست؟
بیماری های کبد در دوران بارداری
تفاوت علائم بارداری و علائم قاعدگی
ورزش شنا در بارداری چه فوایدی دارد؟
تاثیر در جنسیت جنین
شرایط ویژه بارداری اول نسبت به بارداری های بعدی
چگونه خارش شکم در دوران بارداری را درمان کنیم
راه درمان تهوع صبحگاهی در بارداری
علائم مسمومیت حاملگی چیست؟
حاملگی خارج رحم چیست و چه علائمی دارد
رژیم غذایی مناسب برای دوران شیردهی
درمان و پیشگیری واریس در دوران بارداری
آیا در دوران بارداری گیاهخواری می توان کرد؟
افسردگی دوران بارداری و روش های درمان آن
برای کاهش درد زایمان چه باید کرد؟
پرفشاری خون ناشی از بار باردای یا مسمومیت بارداری
دلایل جدا شدن جفت قبل از زایمان
کمردرد در بارداری را چگونه درمان کنیم؟
چه زمانی کیسه آب در بارداری پاره میشود
کم شدن یبوست در دوران بارداری
علائم بارداری در ماه اول
شروع علائم بارداری
فواید خوردن تخم شربتی در بارداری
در مدت بارداری برنج قهوه ای بخورید
علت و درمان سوزش ادرار بعد از زایمان طبیعی
مدت زمان خونریزی بعد از زایمان
مهمترین علائم بارداری برای تشخیص سریع
با انواع تست بارداری خانگی آشنا شوید