درمان و پیشگیری واریس در دوران بارداری

درمان و پیشگیری واریس در دوران بارداری
درمان و پیشگیری واریس در دوران بارداری

شاید شما توقع چند عارضه جانبی بارداری را داشته باشید، ولی با چند تغییر ساده در سبک زندگی از بروز واریس می توان جلوگیری کرد. رگ های دچار واریس رگ هایی متورم و قابل مشاهده در سطح زیرین پوست شما هستند. فشار از سمت جنین در حال رشد و همچنین افزایش فشار خون در رگ ها باعث بروز بیماری واریس می شوند، پس جلوگیری از تورم و کاهش فشار امری ضروری است. شما با تغییر در سبک زندگی می توانید خون رسانی را بهبود داده و با غذا خوردن طبق رژیمی که تورم ها را کاهش دهد از بروز واریس در رگ ها جلوگیری خواهید کرد.

جلوگیری از واریس با تغییر سبک زندگی

۱- بطور منظم ورزش کنید

 واریس معمولاً در مراحل پایانی دوران بارداری بروز می کند، زمانی که وزن جنین به روی لگن فشار بیشتری وارد می کند. درطول دوره بارداری سعی کنید فعالیت های ورزشی سبک انجام دهید تا جریان خون را در بدن خود بهبود بخشیده و شانس بروز واریس را به حداقل برسانید. با دکترخود راجع به نوع حرکات ورزشی مناسب برای شما، بخصوص در اواخر بارداری، مشورت کنید .

شنا کردن و پیاده روی از جمله فعالیت های ورزشی سبک بشمار می آیند.
شما همچنین می توانید با خم کردن و چرخاندن پاها از مچ، تمرین های مناسب برای کف پا را انجام دهید. درطول روز پای خود را ازمچ خم کنید، کشیده کنید و بچرخانید تا گردش خون بهتر شود.


۲- از نشستن های طولانی مدت در یک حالت ثابت خودداری کنید

 زمانی که گردش خون شما ضعیف باشد رگ ها دچار واریس می شوند. این اتفاق زمانیکه برای مدت طولانی در یک حالت نشسته اید ویا مجبور نیستید خیلی ازجایتان تکان بخورید رخ می دهد. برای بهبود گردش خون، سعی کنید چند دقیقه یکبار بلند شده و حالت نشستن خود را تغییر دهید.

در زمان نشستن پاهایتان را روی هم قرار ندهید، همین امرباعث کاهش گردش خون خواهد شد.


۳- گاهی پاها را بالاتر از بدن قرار دهید

 اگر مجبورید برای مدت طولانی در یک حالت بنشینید، گهگاهی پاهایتان را بالا بیاورید. برای مثال، اگر روی یک صندلی می نشینید، پاها را با قرار دادن روی یک چهارپایه کوتاه استراحت دهید. این حرکت باعث کاهش فشار روی رگ های پاها خواهد شد. اگر می توانید قبل از اینکار، برخاسته و برای چند لحظه قدم بزنید تا گردش خون بدن تان بهتر شود.

یک راه راحت برای بالا نگه داشتن پاها، قرار دادن چند بالش زیر مچ و زانوها می باشد.


۴- نفس عمیق کشیدن را امتحان کنید

 یک راه عالی برای بهبود گردش خون نفس کشیدن عمیق است. ریلکس کرده، و از واریس در امان بمانید. پس درجای راحتی بنشینید درحالی که پاهایتان نیز بالاتر از کمر قرار دارند. می توانید وقتی نشسته اید کف پاها را با بالش بالا بیاورید. نفس عمیقی بکشید، طوری که شش ها پر شوند. نفستان را به آرامی بیرون دهید طوری که خارج شدن هوا را حس کنید. این کار را روزی ۱۰ دقیقه انجام دهید.

سعی کنید سینه خود را در زمان نفس کشیدن درجای خود نگه دارید. شانه های شما نباید در زمان دم و بازدم تکان بخورند.


۵- کفش های بدون پاشنه یا پاشنه کوتاه بپوشید

 اگر بطور مداوم از کفش های پاشنه دار یا بنددار استفاده می کنید، کفش های بدون پاشنه و یا پاشنه کوتاه را جایگزین آن ها کنید. پوشیدن کفش پاشنه دار فشار وارده بر روی رگ های پاها را افزایش داده و احتمال بروز واریس را افزایش می دهند. کفش های پاشنه کوتاه اجازه می دهند خون در بدنتان براحتی گردش کرده و رگ هایتان را سالم نگه می دارند.

درهرحال شاید نیاز باشد کفش های جدیدی بخرید، ازآنجاییکه کف پای زنان باردار در ماه های پایانی متورم خواهد شد.


۶- گن کشی مخصوص زنان باردار را بپوشید

شما شاید نتوانید برای فشاری که شکمتان به جنین وارد می کند کاری بکنید، اما پوشیدن گن کشی مادری ممکن است کمک خوبی باشد. این نمونه ها از گن های استاندارد زنان کمی ضخیم تر هستند و در قسمت ران ها کمی گشادتر و دربالای زانوها تنگ تر هستند. اینکار کمی از فشار ناشی از شکم را کاهش داده و گردش خون را بهبود می بخشد.

شما می توانید گن مادرانه را در فروشگاه های لباس مادران، داروخانه ها و مراکز فروش تجهیزات پزشکی تهیه کنید.


۷- سعی کنید همیشه روی شانه ی چپ بخوابید

 یک شریان اصلی در سمت راست بدن شما به سمت پایین حرکت می کند. برای جلوگیری از وارد آمدن فشار بیشتر روی این رگ، اگر می توانید روی شانه ی چپ خود بخوابید. شما همچنین با بالا نگه داشتن پاها درزمان خواب، می توانید از تورم و فشار جلوگیری کنید. فقط قبل از خواب تعدادی بالش زیر مچ پا و زانو ها قراردهید.

در هنگام خواب، نگران چرخیدن روی شانه ی راست خود نباشید. نکته مهم این است که شب هنگام خواب راحتی را تجربه کنید.


۸- از بروز واریس در کشاله ران جلوگیری کنید

اگرچه اکثر واریس ها در رگ های پایین پا بروز می کنند، اما در زنان باردار امکان گسترش واریس در نواحی کشاله ران نیز وجود دارد، مخصوصا در سه ماهه سوم بارداری. اگر احساس درد و فشار در این نواحی کرده اید، کمر خود را در هنگام خواب با بالش، بالا نگه دارید. شما همچنین می توانید یک پاکت یخ برای کاهش تورم در محل قرار دهید.

اگراحساس درد زیادی دارید یا نگران واریس دراین نواحی هستید، با دکتر خود مشورت کنید.


رژیم غذایی برای جلوگیری از واریس در بارداری


۱- وزن خود را در محدوده مناسبی نگه دارید

 ازآنجاییکه در دوران بارداری وزن شما افزایش می یابد که فشار بیشتری روی رگ ها وارد می آورد، داشتن وزن مناسب یک امر مهم تلقی می شود. اگر اضافه وزن دارید، با دکتر خود راجع به تغییراتی که می توانید در سبک زندگیتان انجام دهید تا احساس راحتی بیشتری کنید، مشورت کنید. برای مثال، دکتر شما ممکن است پیشنهاد بدهد که مواد مغذی بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید و یا تمرین های ورزشی سبک را به برنامه ی روزانه خود اضافه کنید.

انجام منظم مراقبت های پزشکی قبل از زایمان امری مهم است، با اینکار پزشک شما می تواند وزن، فشار خون و سلامت کلی بدن شما را تحت کنترل داشته باشد.


۲- با خوردن مواد فیبردار از بروز بواسیر جلوگیری کنید

 شما باید بین ۲۵ تا ۳۰ گرم مواد غذایی حاوی فیبر را به رژیم روزانه خود اضافه کنید تا از یبوست در امان باشید. زور زدن ناشی از یبوست باعث بروز نوعی واریس می شود که بواسیر نام دارد. خوردن فیبرها به معنی نیاز بیشتر به نوشیدن مایعات برای متعادل نگه داشتن سیستم گوارشی است. منابع مهم فیبرها شامل:

  • سبوس ها و انواع حبوبات و غلات
  • انواع نخود و لوبیا
  • انواع توت ها
  • سبزیجات


۳- برای کاهش تورم، نمک کمتر بخورید

 خوردن غذاها با نمک زیاد تورم را در بدن افزایش می دهد و همین باعث افزایش فشار روی رگ ها می شود. با خوردن غذاهای کم نمک از تورم و بروز واریس جلوگیری کنید. محصولات غذایی بدون نمک خریداری کنید و افزودنی های غذایی فصلی (انواع گیاهها) را جایگزین نمک کنید.

اگر برایتان مقدور است، بیشتر در خانه غذا بخورید، چون غذاهای رستورانی معمولاً از غذاهایی که شما در آشپزخانه خود تهیه می کنید نمک بیشتری دارند.


۴- ویتامین های تجویز شده را بخورید

 ممکن است پزشک شما در طول دوران بارداری، خوردن بعضی ویتامین ها را توصیه کند. هرگونه داروی قبل از زایمانی که می خورید باید شامل ویتامین های A و C باشد. این دو برای سالم  نگه داشتن رگ های خونی شما مهم و حیاتی هستند، پس می توانند هرگونه آسیب به رگ ها را ترمیم کنند.

شما همچنین می توانید این ویتامین ها را از غذایتان تامین کنید. برای ویتامین A ،غذاهایی مثل سیب زمینی استوایی، کاهو، و برگ سبزیجات. و برای ویتامین C ،منابع خوبی چون پرتقال، فلفل قرمز، و کلم کیل بخورید.


تعداد بازدید : 429