خطر مبتلا به دیابت در بارداری

خطر مبتلا به دیابت در بارداری
خطر مبتلا به دیابت در بارداری

دیابت یک بیماری بسیار شایع است و شیوع آن در تمام دنیا از جمله ایران رو به افزایش است . افراد مبتلا به دیابت در معرض بروز عوارض خاص قرار دارند که از جمله آنها می توان  به مشکلات بینایی، کلیوی ، پوستی و قلبی - عروقی اشاره کرد. 

چشم ها مانند برخی از اعضای بدن دچار عوارض ناشی از بیماری دیابت می شود که فلج اعصاب چشم ، خشکی چشم و آسیب به قرنیه و شبکیه از جمله این عوارض است. وقتی صحبت از عوارض چشمی ناشی از دیابت می شود، شاید اولین قسمتی که به ذهن می رسد، آسیب به شبکیه است اما واقعیت این است که اغلب قسمت های چشم براثر دیابت در معرض آسیب است.
 آسیب به غدد اشکی چشم یکی از عوارض بیماری دیابت است، خیلی از بیماران دیابتی دچار خشکی چشم هستند و نیاز است که از قطره های چشم به صورت مداوم استفاده کنند.
 عروق کوچک براثر دیابت دچار آسیب می شوند به همین دلیل عروق تغذیه کننده اعصاب چشم هم در معرض آسیب قرار می گیرند و فرد دیابتی ممکن است با فلج اعصاب چشمی و انحراف چشم به پزشکان مراجعه کند.
 آسیب به قرنیه را یکی دیگر از عوارض بیماری دیابت است. آسیب به قرنیه چشم در این بیماران مشاهده می شود، هرچند آسیب کم است اما این عضو چشم هم درگیر می شود.
 بیماران دیابتی که عمل جراحی عیوب انکساری انجام می دهند، باید بیشتر مراقب زخم قرنیه باشند، ممکن است ترمیم زخم آنان طول بکشد و در این حالت خطر عفونت افزایش می یابد و فرد ممکن است دچار عفونت قرنیه شود.  

حدود 35 درصد افراد دیابتی در ایران به آسیب شبکیه مبتلا هستند
 آسیب شبکیه دراثر بیماری دیابت در دنیا از 7 تا 39 درصد گزارش شده است. حدود 35 درصد افراد دیابتی در ایران به آسیب شبکیه مبتلا هستند.
 آسیب به شبکیه ناشی از دیابت را شایع ترین علت نابینایی در افراد بین 20 تا 70 ساله است. این عارضه خیلی از افرادی را می تواند نابینا کند که در سن فعالیت قرار دارند.
 آسیب به شبکیه چشم ناشی از دیابت، چهارمین علت نابینایی در جهان بعد از بیماریی های آب مروارید، تراخم و آب سیاه، است که این موضوع نشان دهنده اهمیت این بیماری است.
 در 60 درصد افراد با دیابت نوع ٢ که بیش از 15 تا ٢٠ سال از بیماری شان می گذارد، انتظار داریم درگیری شبکیه پیدا شود. در دیابت نوع یک معمولا بعد از 20 سال همه بیماران درجاتی از درگیری شبکیه را دارند.
متخصص چشم و فوق تخصص شبکیه با اشاره به اینکه بیمارانی که همزمان فشار خون و قند خون دارند احتمال درگیری شبکیه چشم شان به طور محسوس افزایش پیدا می کند، گفت: میزان آسیب به شبکیه در بیماران دیابتی سیگاری یا افراد دارای چربی خون بیشتر است.

معمولا دیابت نوع یک زود تشخیص داده می شود و توصیه می شود این افراد بین 3 تا 5 سال به پزشک مراجعه کنند اما تشخیص دیابت نوع 2 معمولا مدت ها طول می کشد به این دلیل توصیه می شود به محض تشخیص دیابت به چشم پزشک مراجعه کنند تا وضعیت شبکیه بررسی شود.در مواقعی که بیمار دچار ورم شبکیه می شود از داروی جدیدی مثل آواستین استفاده می کنیم که در چشم تزریق و سبب کاهش تورم شبکیه می شود.
دیابت یک اختلال سوخت و سازی (متابولیک) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید هورمون انسولین در بدن از بین می رود یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولین تولیدی نمی تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون توسط سازوکارهای مختلف است. دیابت سه نوع اصلی دارد که شامل نوع 1، نوع 2 و بارداری است.
دیابت دارای عوارض زودس و دیررس است که بیماری قلبی- عروقی، نوروپاتی (آسیب دیدگی اعصاب)، نفروپاتی (بیماری کلیه) و چشمی از جمله عوارض دیررس دیابت و تواسیدوز یا کمای دیابتی، هیپو گلیسمی و هایپرگلیسمی از جمله عوارض زودرس این بیماری است.


تعداد بازدید : 436