تغییراتی که در سه ماهه سوم بارداری رخ میدهد

تغییراتی که در سه ماهه سوم بارداری رخ میدهد
تغییراتی که در سه ماهه سوم بارداری رخ میدهد

سه ماهه سوم در بسياري از زنان با ناراحتي جسمي همراه است همه دستگاههاي بدن (قلبي عروقي، كليه، تنفس، گوارش و غدد درون ريز) دستخوش تغييرات عميقي مي شوند كه ممكن است سبب بروز سوفل قلبي، افزايش وزن، تنگي نفس كوششي و سوزش سر دل (پيروزيس) شوند. در برخي موارد لازم است به زن باردار اطمينان داد كه مدت كوتاهي پس از زايمان (عموماً ظرف 4 تا 6 هفته) به حالت عادي باز مي گردد.

با نزديك شدن زايمان مسايل عملي مربوط به تولد نوزاد(مانند مراقبت از كودك، لباسهاي بچه و مسايل مالي)مطرح مي شوند. علاوه بر اين آمادگي هاي لازم براي زايمان و مراقبت پس از زايمان (مانند اطلاع دادن به پزشك، مراجعه به بيمارستان، مصرف داروي بي حسي و تغذيه با شير مادر در مقابل تغذيه با بطري) به عمل مي آيد.

والدين اغلب در مورد برخي مسايل خاص سلامتي مثل احتمال بدشكلي نوزاد نگرانند اما در بسياري موارد اين نگراني ها به زبان آورده نمي شوند. اگر يكي از والدين يا هر دوي آنها با نزديك شدن تاريخ تخميني زايمان اضطراب فزاينده اي از خود نشان دهد اين موضوع و ساير مسايل اضطراب برانگيز نظير زايمان مهبلي در مقابل سزارين بايستي با پزشك در ميان گذاشته شود.

بسیاری از زنان باردار در سه ماهه سوم از مشکلات تنفسی رنج می برند، خصوصا هنگامی که به حمام می روند، مشکل تنفسی شان بدتر می شود

این مشکل تنفسی به علت بزرگتر شدن جنین و افزایش فشار او بر اعضای داخلی بدن مانند مثانه، معده و ریه ها می باشد.


تغییرات جسمی و روحی زن باردار در سه ماهه سوم عبارتند از

*تنگی نفس
*سوزش معده
*ورم مچ پا، انگشتان و صورت
*هموروئید (خونریزی مقعد)
*حساس شدن سینه ها و ممکن است شیر آبکی به نام آغوز از سینه ها بیاید.
*مشکلات خواب.
*در اواخر حاملگی مادر معمولا بی حوصله و عجول است وزن و شوهر،هر دودر مورد زایمان و سلامت نوزاد نگران هستند.در این دوره پدرو مادرمی توانند با متوجه کردن افکار خود به تهیه مقدمات تولد نوزاد این نگرانی ها را کاهش دهند.
*کودک در شکم شما، کمتر حرکت می کند.
*گرفتگی عضلانی که می تواند نشانه ای از زایمان طبیعی باشد.
*همانطور که به زمان زایمان نزدیک تر می شوید، دهانه رحم نازک تر و نرم تر می شود.

تهوع همراه با استفراغ

اغلب در اواخر ماه سوم خود به خود بهبود می یابد . برای مقابله با این ناراحتی خوردن یک تکه نان برشته یا بیسکویت قبل از برخاستن از رختخواب ، مصرف غذا به مقدار کمتر ولی در دفعات بیشتر در طول روز ، خودداری از مصرف غذاهای نفاخ،چرب و پرادویه توصیه می شود. در صورت داشتن استفراغ های شدید ، مکرر و به دفعات زیاد به کارکنان بهداشتی مراجعه شود.


تکررادرار

در اواخر حاملگی با پایین آمدن سر جنین به داخل لگن وفشار ناشی ازآن دوباره تکرر ادرار دیده می شود.توصیه می شود خانم باردار از مصرف مایعات قبل از خواب خوداری کند. ضمنا هرگز ادرار خودرا نگه ندارد زیرا این کار باعث مشکلات ادراری می شود.در صورتی که تکرر ادرارهمراه با سوزش و درد زیر شکم باشد نشانه عفونت ادراری است وباید با کارکنان بهداشتی درمانی مشورت شود.


تنگی نفس

به علت بزرگ شدن رحم وافزایش فشار آن به قسمت پایین ریه ها ونیز اثرات هورمون های مربوط به بارداری ، ممکن است مختصری احساس تنگی نفس و تند شدن تنفس ایجاد شود. گذاشتن چند بالش زیر سروشانه ها و قرار گرفتن به حالت نیمه نشسته و اجتناب از پرخوری در کاهش تنگی نفس به هنگام خوابیدن کمک می کند . در صورت پیشرفت این حالت حتما باید با پزشک یا ماما مشورت شود.در ماه آخر بارداری ، زمانی که سر جنین در داخل لگن قرار می گیرد ، نفس کشیدن برای مادر راحت تر می شود.


گرفتگی عضلات پا

ازنیمه بارداری به علت بزرگی رحم وفشار روی اعصاب، گرفتگی عضلات پاها شایع است . گرم نگه داشتن و ماساژ عضلات ، باعث کم شدن گرفتگی عضلات و کاهش درد می شود . چنانچه با این اقدامات گرفتگی عضلات رفع نشد، ممکن است علت آن ، اختلال کلسیم باشد . در این صورت بهتر است با پزشک مشورت شود.


کمر دردو پشت درد

در برخی خانم ها بزرگ شدن رحم باعث انحراف مهره های کمر ، به سمت جلو شده ودرد پشت وکمر ایجاد می کند .استراحت و پوشیدن کفش پاشنه کوتاه ، استفاده از کمربند مخصوص حاملگی ، انجام حرکات ورزشی مناسب و گرم نگه داشتن این قسمت ها در کاهش درد موثر است .توصیه می شود این مادران بر روی تشک سفت بخوابند .


بی خوابی

با افزایش ماههای حاملگی به علت بزرگ شدن شکم ،حرکات جنین،درد پشت،کمردرد و تنگی نفس به تدریج خوابیدن برای مادر مشکل می شود .نوشیدن طک لطوان شیر گرم قبل از رفتن به بستر، گذاشتن کیسه آب گرم برروی پاها ، چند دقیقه قدم زدن در هوای آزاد، حمام کردن با آب گرم و نخوردن غذاهای سنگین در رفع بی خوابی موثراست .ضمنا بزرگی شکم و فشار رحم به رگهای خونی که از پشت آن رد می شود باعث اختلال در رسیدن خون به جنین وبعضی اندامهای زن باردار باید درماههای آخر از خوابیدن به پشت خودداری کند.


تعداد بازدید : 437