تغذیه های توصیه شده در سه ماهه سوم بارداری

تغذیه های توصیه شده در سه ماهه سوم بارداری
تغذیه های توصیه شده در سه ماهه سوم بارداری

در سه ماهه سوم بارداری، بدن شما باید پاسخ گوی نیاز های جنین باشد و هم چنین، خود را برای یک دوران شیردهی موفق آماده سازد. بنابراین باید در طول دوران بارداری، از تمام گروه های مواد غذایی در حد اعتدال مصرف نمایید.

رشد جنین

در سه ماهه سوم بارداری، جنین خود را آماده می کند تا محیط رحم را ترک کرده و وارد دنیای واقعی شود. تکامل ریه ها انجام می گیرد و پوست اطراف بدنش ضخیم تر می شود. عضلات و بافت چربی، روی دستگاه های تازه تشکیل را می گیرند. چشم هایش باز می شود و توانایی تشخیص نور را دارد. در کل، در این ماه های آخر رشد جنین سریع تر می شود.


تغذیه مادر

تغذیه صحیح و مناسب در طول دوران بارداری، از اهمیت بالایی برخوردار است. وزن شما افزایش یافته و این افزایش بخش مهمی برای سلامت بارداری تان محسوب می شود. در سه ماهه سوم، بدن شما باید خود را با اندازه بزرگ جنین، سازگار کند. ممکن است در این زمان، موضوعاتی مانند ناراحتی های گوارشی، سوزش سر دل، تکرر ادرار و کمردرد موجب آزار شما گردند. پس بهتر است، از خوردن غذا های مختل کننده سیستم گوارشی و استرس زا خودداری کنید. زیرا وضعیت گوارشی مناسب که به دنبال تغذیه صحیح ایجاد می گردد، باعث کسب انرژی کافی جهت زایمان موفق و دوران شیردهی می شود. مصرف روزانه پنج گروه غذایی زیر، به همراه مقداری چربی و شیرینی، به منظور تامین انرژی بیشتری که مورد نیاز است، برنامه غذایی شما را تشکیل می دهد.


این پنج گروه عبارت اند از:

*مواد لبنی مانند: شیر، ماست، دوغ، پنیر و ...
*انواع گوشت و مواد غنی از پروتئین مانند: گوشت گوسفند و گوساله، مرغ و ماهی، تخم مرغ و حبوبات
*مواد نشاسته ای مانند: نان، آرد گندم، برنج، ذرت، ماکارونی و ...
*انواع میوه ها
*سبزیجات

 


تعداد بازدید : 418