اگزما در بارداری چگونه درمان میشود؟

اگزما در بارداری چگونه درمان میشود؟
اگزما در بارداری چگونه درمان میشود؟

بارداری میتواند تغییرات مختلفی را در پوست برای زنان ایجاد کند. از جمله این تغییرات تغییر در رنگدانه های پوست مانند لکه های تیره ، آکنه ، بثورات ، حساسیت پوستی ، پوست خشک و چرب ، اگزما ناشی از بارداری میباشد.

اگزما در بارداری نوعی اگزما میباشد که در دوران بارداری رخ میدهد، زنان ممکن است سابقه ای از این بیماری نداشته باشند و به خاطر ضایعات آتوپیک دوران بارداری ، خارش در بارداری ، فولیکولیت خارش بارداری ، درماتیت پاپولر بارداری میباشد.

اگزما ناشی از بارداری متداولترین بیماری پوستی در دوران بارداری میباشد که با عملکرد ایمنی و اختلالات خود ایمنی مرتبط است. بنابراین اگر در حال حاضر دچار اگزما هستید ممکن است در دوران بارداری وخیم تر میشود.

البته جای نگرانی نیست ، عموما اگزما در دوران بارداری برای مادر و کودک خطرناک نیست و در اگثر موارد اگزما بعد از بارداری برطرف میشود.

ساده ترین راه پیشگیری از نشانه های اگزما استفاده نکردن از مواد شوینده قلیایی، قرار نگرفتن در معرض حیوانات خانگی، مصرف نکردن مواد غذایی حساسیت زا و استرس است. پیش از مصرف داروهای کنترل کننده (استروئیدها) اگزما با پزشک مشورت کنید.


علائم اگزما در بارداری چیست ؟

علائم اگزما بارداری همان علائم اگزما در خارج از بارداری است. علائم آن شامل برجستگی های قرمز و زبر که همراه با خارش است که میتواند در هر مکانی از بدن شما رشد کند.این علائم همراه با خارش به صورت گروهی میباشند و گاهی اوقات حفره های آن قابل مشاهده است.

اگر قبل از بارداری سابقه اگزما داشته باشید، این اگزما در دوران بارداری بدتر میشود. و اینکه یک چهارم زنان علائم اگزما در دوران بارداری برایشان بهبود میابند. حدود 20 تا 40 درصد از زنانی که به اگزما در بارداری مبتلا میشوند،در گذشته به این بیماری دچار شده اند.پزشکان هنوز مطمئن نیستند که چه عواملی باعث اگزما در بارداری میشود ، اما تصور میشود عوامل محیطی و ژنتیکی نقش دارند.


تشخیص اگزما در بارداری

بیشتر اوقات ، پزشکبا نگاه کردن به پوست ، اگزما یا AEP را تشخیص میدهند. برای تایید تشخیص ممکن است بافت برداری انجام دهند. پزشک میبایست از تغییراتی که در دوران بارداری دارید مطلع شود. پزشک ابتدا باید اطمینان حاصل کند که هر گونه تغییراتی که برای پوست شما رخ میدهد بر کودک در دوران بارداری تاثیر نخواهد گذاشت.

پزشک ابتدا باید بداند چه زمانی تغییرات پوستی شما آغاز شده است و این که هر گونه تغییراتی در روال یا شیوه زندگی شما از جمله رژیم غذایی رخ داده است در تغییرات پوست شما اثر گذاشته باشد. پزشکتان در مورد علائم و چگونگی تاثیر علائم در زندگی روزمره شما رخ داده است میبایست بداند و در اخر لیستی از داروهای که در حال حاضر مصرف میکنید و هر گونه دارو یا درمان که برای اگزما استفده کرده اید از شما می خواهد تا بتواند تشخیص صحیحی را بدهد.


درمان اگزما در بارداری

در بیشتر موارد اگزما دوران بارداری میتواند با مرطوب کننده ها و پماد ها کنترل شود. اگر شدت اگزما زیاد باشد، پزشک از پماد های استروئیدی برای پوست شما تجویز میکند. همچنین از هر گونه درمانی که شامل متوتروکسات یا پسورالن همراه با اشعه ماورا بنفش است در دوران بارداری باید پرهیز کنید زیرا به جنین آسیب میرساند.

البته راههایی برای پیشگیری از اگزما یا جلوگیری از شدت یافتن آن وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • دوش آب ولرم بهجای دوش آب گرم
  • پوست خود را مرطوب نگه دارید
  • پس از دوش گرفتن سریعا از مرطوب کننده استفاده کنید
  • لباس هایی غیر چسبان بپوشید که پوست را تحریک نکند.
  • از مصرف صابون های زبر و پاک کننده های بدن اجتناب کنید.
  • اگر در آب و هوای خشک زندگی میکنید از یک دستگاه رطوبت ساز استفاده کنید.
  • در طول روز آب بنوشید این نه تنها به سلامتی شما و نوزاد کمک میکند بلکه برای پوست شما نیز مفید است.

تعداد بازدید : 1294
برچسب ها: اگزما