اطلاعاتی درباره هفته ی اول تا هشتم بارداری

اطلاعاتی درباره  هفته ی اول تا هشتم بارداری
اطلاعاتی درباره هفته ی اول تا هشتم بارداری

اولین روزهای رشد نوزاد شما

هفته اول تا سوم

هفته های بارداری تان از نخستین روز پس از آخرین پریودتان آغاز می گردد. بدین معنی که تقریبا در دو هفته اول واقعا حامله نیستید و بدن مثل شرایط مشابه ماه های دیگر برای تخمک گذاری آماده خواهد شد. تخمک گذاری تقریبا 2 هفته پس از اولین روز پریود آغاز می شود (بسته به طول سیکل ماهیانه).

طی هفته سوم پس از اولین روز آخرین پریود، تخمک های بارور شده از طریق لوله های فالوپ به سمت رحم حرکت می کنند. تخمک تبدیل به تک سلول می شود و سپس تکثیر سلولی آغاز می گردد. به محض رسیدن تخمک به رحم، تخمک تبدیل به توده ای به اندازه بیش از 100 سلول می شود که به آن جنین یا رویان می گویند. هنگامی که جنین در رحم قرار دارد، درون پوشش داخلی رحم رشد خود را آغاز می کند که به این پدیده لانه گزینی یا القاء می گویند.

هفته چهارم

در هفته های چهارم و پنجم بارداری، جنین رشد خود درون پوشش داخلی رحم را آغاز می کند. سلول های بیرونی تر دسترسی به منبع خون مادر پیدا کرده و شروع به ایجاد پیوند می کنند. سلول های داخلی ابتدا در 2 و سپس در 3 لایه شکل می گیرند. هر یک از این لایه ها نهایتا به بخش خاصی از بدن نوزاد تبدیل خواهند شد.

لایه داخلی به نام آندودرم تبدیل به سیستمهای تنفسی و گوارشی شامل شش ها، معده، روده و مثانه می شود. لایه میانی با نام مزودرم تبدیل به قلب، سلول های خونی، ماهیچه ها و استخوانها می شود. لایه بیرونی با نام اکتودرم تبدیل به مغز و سیستم عصبی، قرنیه چشم ها، مینای دندان ، پوست و ناخن ها می شود. در هفته های ابتدایی بارداری، جنین به کسیه زرده کوچکی متصل است که از آن تغذیه می کند. چند هفته بعد، مشیمه (Placenta) به طور کامل شکل گرفته و انتقال مواد مغذی به جنین را بر عهده خواهد گرفت. جنین توسط مایع درون کسیه آمنیوتیک احاطه شده است. این لایه بیرونی تر کیسه است که در نهایت تبدیل به مشیمه می شود. سلول های مشیمه در ژرفای دیواره رحم رشد کرده و منبع خونی غنی به وجود می آورند. این منبع تمامی اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای جنین را تامین خواهد کرد.

هفته پنجم

در هفته پنجم بارداری، برای نخستین بار قاعدگی اتفاق نخواهد افتاد که برای بشتر زنان نشانه حاملگی است. در این زمان از بارداری، سیستم عصبی نوزاد شکل گرفته و پایه های مورد نیاز برای اعضای مهم وی در موقعیت قرار دارند. در این هنگام، طول جنین حدود 2 میلی متر است.

با رشد اکتودرم، شیاری شکل گرفته و لایه سلولها تا می خورد که در نتیجه آن یک تیوب خالی با نام لوله عصبی تشکیل می شود. این تیوب تبدیل به مغز و طناب نخاعی نوزاد خواهد شد. نقایص موجود در قسمت دم لوله عصبی منجر به بیماری اسپینا بیفیدا می شود؛ نقایص موجود در قسمت سر لوله عصبی، باعث آنانسفالی می شود (عارضه ای که در آن استخوانهای جمجمه به درستی شکل نمی گیرند).

در همین زمان، قبل به صورت ساختاری تیوب مانند شکل می گیرد. در هفته پنجم بارداری تعدادی از رگ های خونی نوزاد ایجاد شده اند و خون شروع به گردش در بدن می کند. رشته ای از این رگ ها، نوزاد و مادر را به هم متصل می کند که در نهایت به بند ناف تبدیل خواهد شد.

هفته ششم

بین هفته های ششم و هفتم بارداری ، برآمدگی چشمگیری در شکم به وجود می آید که مربوط به محل قرار گرفتن قلب نوزاد و برآمدگی در قسمت سر لوله عصبی می باشد. این برآمدگی تبدیل به مغز و سر خواهد شد. جنین حالت خمیده پیدا می کند و در این هنگام از بارداری تقریبا شبیه بچه قورباغه کوچک است.

تپش قلب در این موقع از بارداری می تواند توسط سونوگرافی واژینال تشخیص داده شود. دست ها و پاهای در حال رشد به صورت تورم های کوچک (جوانه اندام حرکتی) قابل رویت هستند. گودی های کوچک در دو طرف سر، تبدیل به گوش ها خواهند شد و محل های پهن روی سر محل قرار گرفتن چشم ها می باشند. در این هنگام از بارداری، جنین توسط لایه نازکی از پوست پوشیده شده است.

هفته هفتم

طول جنین در این هفته از بارداری از ابتدا تا انتها با 10 میلی متر می رسد. این اندازه گیری «طول سر تا دم» نامیده می شود. سرعت رشد مغز افزایش پیدا می کند و به همین دلیل است که سر سریع تر از سایر بخش های بدن رشد می کند.

جنین دارای پیشانی بزرگی است و چشم ها و گوش ها به رشد خود ادامه می دهند. گوش داخلی شروع به رشد می کند ولی گوش بیرونی در اطراف سر تا چند هفته بعدی ظاهر نمی گردد.

جوانه های اندام حرکتی شروع به شکل دهی غضروف ها می نمایند که در نهایت تبدیل به استخوانهای پاها و دست ها می شود. جوانه های بازو درازتر شده و انتهای آنها حالت مسطح پیدا می کند؛ این بخش ها تبدیل به دست ها خواهند شد.

تکثیر سلول های عصبی ادامه پیدا می کند و سیستم عصبی (مغز و طناب نخاعی) شروع به شکل گیری می نماید.

هفته هشتم

در این هفته از بارداری پاها درازتر می شوند و غضروف ها نیز شکل می گیرند. تمایز آنچنانی بین بخش های مختلف پا نمی توان قائل شد؛ پیش از شکل گیری زانوها، مچ پا، ران و انشگتان، طول پا اندکی بیشتر خواهد شد.

جنین هنوز درون کیسه آمنیوتیک خود قرار دارد. مشیمه در حال رشد است و ساختارهایی به نام پرزهای کوریونی جفت را به وجود می آورد. این ساختارها به اتصال مشیمه به دیواره رحم کمک می کنند. در این مرحله، تغذیه نوزاد همچنان از کسیه زرده انجام می شود.

بدن مادر در روزهای اولیه بارداری

بارداری معمولا حدود دو هفته پس از آخرین پریود اتفاق می افتد (تقریبا زمان تخمک گذاری). در 4 هفته ابتدایی حاملگی احتمالا متوجه علایم خاصی نخواهید شد. اولین مساله ای که بیشتر زنان متوجه آن می شوند، عدم قاعدگی است. در هفته هشتم بارداری، دومین قاعدگی تان نیز رخ نخواهد داد. هرچند، اندگی خونریزی در هفته های ابتدایی حاملگی می تواند طبیعی باشد. خونریزی های واژینال را به ماما یا پزشک گزارش کنید، بخصوص اگر ادامه پیدا کنند و باعث دل درد شدید شوند. در حدود هفته های هفتم و هشتم حاملگی، رحم تقریبا اندازه یک لیمو است. احساس خستگی خواهید کرد. سینه ها دردناک شده و بزرگتر می شوند و دفع ادرار مکررتر می گردد.

در این هنگام از بارداری برخی از زنان احساس خستگی یا بیماری می کنند یا دچار سایر مشکلات فیزیکی جزیی می گردند. در حدود هفته چهاردهم، بیشتر زنان بیماری صبحگاهی را پشت سر گذاشته و احساس بهتری پیدا می کنند.

مسائل مهم

تشخیص بارداری

مطمئن ترین راه برای حصول اطمینان انجام تست حامگلی است. به محض آنکه احساس کردید حامله هستید به ماما یا پزشک مراجعه نمایید و پس از قطعی شدن حاملگی، مراقبت های دوران بارداری را آغاز کنید.

کمک و راهنمایی برای نوجوانان

بارداری در دوران نوجوانی می تواند بسیار دشوار باشد اما کمک های زیادی وجود دارد که می توانید از آنها بهره مند شوید.

مشکلات شایع بارداری

از بیماری صبحگاهی گرفته تا خونریزی واژینال؛ اطلاعات لازم در مورد مشکلات جدی و جزیی شایع در دوران بارداری را دریافت نمایید.

احساسات و روابط

تغییرات فیزیکی و احساسی رخ داده در دوران بارداری می تواند روی روابط شما تاثیرگذار باشد، لذا توصیه ها و اطلاعات مورد نیاز در این باره را کسب کنید.

مراقبت های دوران بارداری

بهترین راه برای داشتن دوران بارداری موفق و نوزادی سالم، انجام مراقبت های پزشکی منظم است. کارهایی که باید انجام دهید را یادداشت کنید (مثل مصرف اسید فولیک، مراجعه به دندانپزشک و ...) و طبق برنامه پیش بروید.

 


تعداد بازدید : 511