آیا در دوران بارداری گیاهخواری می توان کرد؟

آیا در دوران بارداری گیاهخواری می توان کرد؟
آیا در دوران بارداری گیاهخواری می توان کرد؟

خانم های باردار و شیرده، زیر نظر متخصص تغذیه می توانند رژیم گیاهخواری داشته باشند، ولی هرگز نباید مصرف خوراکی های حیوانی را به صفر برسانند...

در دوران بارداری و شیردهی به دلیل تامین رشد جنین و تغییرات بدن مادر، نیاز به کالری، پروتئین، ویتامین و مواد معدنی افزایش می یابد ولی ویتامین های ب2، ب6، ب 12، اسید فولیک و عناصری مانند روی و آهن در منابع حیوانی بیشتر و قابل جذب تر هستند.

گیاهخواران باید رژیم غذایی متنوعی داشته باشند و مواد خوراکی مختلفی از صیفی جات، میوه ها، سبزی ها و... در برنامه غذایی خود بگنجانند و با آنها غذاهای متفاوتی درست کنند. هم در خوراکی های گیاهی و هم حیوانی تنوع وجود دارد مثلا نان، برنج، ماکارونی، سیب زمینی، انواع میوه ها و سبزی ها همه خوراکی گیاهی اند، اما مساله این است که اگر کسی در ایران رژیم گیاهخواری بگیرد خود را به خطر می اندازد و در معرض کمبودهایی قرار می دهد چون برخی ویتامین ها مثل B12 با مصرف گوشت به بدن می رسند.

بنابراین مادران باردار و شیرده که از این رژیم استفاده می کنند باید به میزان بالاتری از مغزها، حبوبات، میوه های خشک و محصولات لبنی یا در صورت امتناع از شیر سویا استفاده کنند.

آکادمی بلژیک هفته گذشته استفاده از رژیم غذایی وگان را برای کودکان، نوجوانان، خانم های باردار و مادران شیرده ممنوع اعلام کرد.

حدود سه درصد کودکان بلژیکی نوعی از رژیم وگان که جدا از گوشت، تخم مرغ، لبنیات وسایر فرآورده های حیوانی است استفاده می کند که این رژیم غذایی محدودکننده است و کمبود های غذایی را به دنبال خواهد داشت.

نماینده سازمان حقوق بشر ملی این کشور بر ضرورت مراقبت های بهداشتی نسبت به اطفال تاکید کرد.

یکی از پزشکان اطفال بیمارستان های بلژیک مطالعه ای را روی معضلات گیاهخواری برای کودکان و مادران باردار مورد بررسی قرار داد و یکی از مشکلات بالقوه بهداشتی ناشی از رژیم غذایی گیاهی را فقدان پروتئین های ضروری و اسید های چرب برای مغز در حال رشد اعلام کرد، همچنین ویتامین ها شامل مواد مغذی ضروری همچون ویتامین D، B۱۲، کلسیم و مواد مغذی در این رژیم غذایی وجود ندارد

یکی دیگر از دانشمندان و پژوهشگرانی که روی موضوع رژیم غذایی گیاهی در کودکان کار می کند دریافت که کاهش وزن، کمبود های غذایی احتمالی و کم خونی از جمله ناهنجاری هایی است که کودکان با رژیم غذایی گیاهخواری به آن دچار می شوند که والدین برای کمک به فرزندان گیاهخوارشان باید مکمل های غذایی و پیگیری های پزشکی را جدی بگیرند.

انجمن تغذیه بریتانیا اعلام کرد که رژیم غذایی مبتنی بر گیاهخواری می تواند به زندگی سالم در هر سنی کمک کند به گفته این انجمن غیرانتفاعی حدود ۶۰۰ هزار نفر گیاهخوار وجود دارد که این آمار بر اساس جمعیت سال ۲۰۱۸ است.

طبق گفته آکادمی تغذیه و رژیم غذایی آمریکا، رژیم غذایی گیاهی مناسب شامل گیاهان دارویی و مواد غذایی سالم برای پیشگیری از بروز بیماری ها مناسب است، این رژیم غذایی برای هر سنی در چرخه زندگی افراد مناسب خواهد بود و حتی خانم های باردار، کودکان، افراد مسن، ورزشکار و مادران شیرده می توانند از این رژیم استفاده کنند.

گیاهخواران به جز گروهی که در بالا به آن اشاره شد در معرض بیماری هایی، چون بیماری قلبی، دیابت نوع دوم، سرطان و چاقی قرار می گیرند.

در سال ۱۹۴۴ گروه کوچکی از گیاهخواران واژه ای به نام وگان را ابداع کردند و مطالعات اخیر تاثیر رژیم های غذایی جهانی متفاوت را مورد بررسی قرار می دهد که البته طبق بررسی ها ۸/۱ دهم مرگ و میر ها تا سال ۲۰۵۰ با رژیم غذایی صحیح گیاهخواری کاهش می یابد. 


تعداد بازدید : 433