آیا بعد از زایمان باید ورزش کرد

آیا بعد از زایمان باید ورزش کرد

فرایند زایمان، چه طبیعی باشد و چه سزارین، فشار زیادی بر بدن مادر وارد می‌کند. خانم‌هایی که به‌تازگی مادر شده‌اند، علاوه‌بر مشکل اضافه‌ی وزن پس از بارداری، با نوسانات خلقی و افسردگی پس از زایمان نیز دست به گریبانند. در این بین، ورزش یکی از مهم‌ترین ابزارها در دست‌یابی دوباره به تناسب اندام و بهبود روحیه‌ی مادران جدید است. علم پزشکی معتقد است که هر زنی پس از زایمان، به‌محض‌ احساس نشاط و آمادگی جسمی، می‌تواند ورزش را به‌تدریج آغاز کند. در اینجا به برخی از سؤالات در مورد ورزش بعد از زایمان پاسخ خواهیم داد.

آیا باید در چند هفته‌ی اول ورزش کنم؟

بله، هرچند ممکن است ورزش، آخرین کاری باشد که بخواهید بعد از به‌دنیا آمدن کودک‌تان انجام دهید، اما قطعا فوایدی برای شما دارد.

تمرینات ملایم پایین شکم و تمرینات کف لگن، تمام آن چیزی هستند که برای کمک به بهبود بدن‌تان در این مرحله، نیاز است.

ورزش می‌تواند:

* با افزایش سطوح مواد شیمیایی شادی‌آور (اندورفین‌ها) در مغزتان، خلق‌وخوی‌ شما را بهبود بخشد.
* درصورت معقولانه غذاخوردن، به شما کمک کند، هرگونه اضافه‌ی وزن ناشی از بارداری را رفع کنید.
* از شما دربرابر درد و رنج، محافظت کند.
* سطوح انرژی شما را افزایش بدهد.
* قدرت و استقامت شما را بهبود بخشد که در نتیجه‌ی آن مراقبت از نوزادتان آسان‌تر می‌شود.

با چه تمریناتی باید شروع کنم؟

مهم‌ترین تمرینات در چند روز اول پس از زایمان، تمرینات کف لگن هستند. به‌محض آنکه قادر بودید، آنها را آغاز کنید.

تقویت کف لگن به جلوگیری از نشت ادرار اتفاقی کمک خواهد کرد. اگرچه ممکن است درحال‌حاضر به رابطه‌ی جنسی فکر نکنید، اما انجام تمرینات کف لگن به سفت‌شدن واژن شما کمک می‌کند. درنتیجه، هنگامی‌که دوباره برای رابطه‌ی جنسی آماده شدید، ممکن است لذت بیشتری در این رابطه ببرید.

سعی کنید تمرینات کف لگن جزء جدایی‌ناپذیر زندگی روزمره‌تان باشد؛ یعنی به تمرینات دوران بارداری‌تان ادامه دهید. این کار در درازمدت و در حاملگی‌های بعدی به‌نفع شما خواهد بود. اگر فراموش می‌کردید که تمرینات‌تان را در دوره‌ی بارداری انجام دهید، نگران نباشید؛ چون ماهی را هروقت از آب بگیرید، تازه است.

تمرینات کف لگن به پرینه و واژن شما کمک می‌کند که سریع‌تر ترمیم شوند. دلیل‌ آن است که تمرینات لگن، گردش خون را به این ناحیه بهبود می‌بخشند و به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کنند. اگر بخیه دارید، ورزش‌دادن کف لگن‌تان، هیچ فشاری روی آن وارد نخواهد کرد.

در چند روز یا چند هفته‌ی اول، طبیعی است که احساس کنید وقتی تمرینات کف لگن را انجام می‌دهید، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. به تمرینات‌ خود ادامه دهید، چون حس کف لگن‌تان باز خواهد گشت و حتی اگر نتوانید آن را احساس کنید، مؤثر خواهد بود. در این مدت، پرینه یا کف لگن شما ممکن است ناراحت، متورم یا بسیار سنگین باشد.

به‌محض‌آنکه انرژی و حوصله داشتید، سعی کنید از خانه بیرون بروید. حالت ایده‌آل، پیاده‌روی‌کردن در حین هل‌دادن کالسکه‌ی کودک‌تان است. با پیاده‌روی‌های کوتاه ۱۰ دقیقه‌ای شروع کنید و به‌تدریج آن را به ۲۰ دقیقه برسانید. حتما آب به همراه داشته باشید تا تشنه نشوید، به‌خصوص اگر خودتان به بچه شیر می‌دهید.

من کم‌توان شده‌ام. چگونه می‌توانم مطمئن باشم که ورزش به من کمک می‌کند؟

کلید ورزش‌کردن به‌طور صحیح، گوش‌دادن به بدن‌تان است؛ اگر ترشحات پس از زایمان شما قرمزتر یا شدیدتر شد، ممکن است نشانه‌ی آن باشد که دارید زیاده‌روی می‌کنید، بنابراین به خودتان سخت نگیرید. بهتر است تا حدود ۵ ماه پس از زایمان، از تمرینات شدید مانند تمرینات ایروبیک با شدت بالا یا دویدن اجتناب کنید. این کار به کف لگن شما امکان می‌دهد که بعد از حاملگی و زایمان، ترمیم شود. اگر در مورد آنچه باید انجام دهید مردد هستید، از ماما یا پزشک‌تان مشورت بگیرید.

ممکن است در چند روز اول پس از زایمان، بسیار هیجان‌زده باشید و روی ابرها سیر کنید، سپس هنگامی‌که دچار اندوه پس از زایمان (baby blues) شدید یا انرژی‌تان ته کشید، از خیال و رؤیا بیرون بیایید و واقع‌بین شوید. سعی کنید با یک تمرین کوچک و به‌دنبال آن یک استراحت درست و حسابی، آرام پیش بروید تا روحیه و انرژی‌تان را حفظ کنید.

برخی از مادرها در ۶ هفته‌ی اول، تحت تأثیر افسردگی پس از زایمان (PND) قرار می‌گیرند. انجام ورزش منظم درزمانی‌که به‌تازگی مادر شده‌اید، می‌تواند به جلوگیری از علائم PND کمک کند. به‌عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که پیوستن به جلسات ورزشی منظم، به مادران کمک می‌کند، پس از تولد نوزادشان، احساس مثبت‌تری داشته باشند.

ورزش روزانه می‌تواند به بهبود کیفیت خواب شما نیز کمک کند. شما در زمان‌هایی که کودک‌تان دائما بیدار است، واقعا قدر آن را خواهید دانست.

ورزش‌کردن برای مادرانی که به کودک‌شان شیر می‌دهند، نیز ایرادی ندارد. ورزش بر مقدار شیری که بدن‌ شما برای کودک‌تان می‌سازد، تأثیر نخواهد گذاشت.

اگر تمرینات ملایم را به بخشی از روال‌تان تبدیل کنید، آمادگی بدن‌تان بالا می‌رود و درنتیجه، راحت‌تر با هر نوع روال تمرینی جدید سازگاری پیدا می‌کنید.

آیا می‌توانم عضلات پایین شکم را ورزش دهم؟

بله، ماهیچه‌های پایین شکم شما، مهم‌ترین عضلاتی هستند که پس از زایمان نیاز به ورزش دارند. آنها به همراه عضلات کف لگن، از کمر و لگن شما پشتیبانی و به سفت‌شدن شکم‌تان کمک می‌کنند.

اگر زایمان سزارین انجام داده‌اید، ورزش ملایم می‌تواند به بهبود شما کمک کند. ممکن است هنگام سفت‌کردن عضلات‌تان، یک حس کشیدگی احساس کنید، اما نباید هیچ‌گونه دردی داشته باشید. مطابق با حسی که دارید، پیش بروید چون ممکن است پس از جراحی، به‌سرعت خسته شوید.

این تمرین را اگر احساس ناراحتی جدی‌ای ندارید و می‌توانید به پهلو یا به پشت دراز بکشید و روی زانوها‌یتان خم شوید، در دو حالت زیر امتحان کنید:

1- هوا را به داخل بکشید و همان‌طور که هوا را بیرون می‌دهید، عضلات کف لگن‌تان را سفت کنید. احساسی مشابه حرکت فشردن و بالا کشیدن (squeeze and lift) است. تصور کنید که دارید جلوی باد شکم‌تان را می‌گیرید و در همان زمان، ادرار می‌کنید. هنگامی که کف لگن‌تان را سفت کردید، به‌آرامی نافت‌تان را به داخل و بالا بکشید. شما باید سفت‌شدن عضلات پایین شکم‌تان را احساس کنید.
2- بدون نگه‌داشتن نفس‌تان، این وضعیت را تا ۱۰ شماره حفظ کنید. سپس به‌آرامی عضلات‌تان را شل کنید. حداقل ۵ ثانیه صبر کنید و سپس تکرار کنید. سعی کنید از حرکت‌دادن پشت‌تان، سفت‌کردن بیش‌ازحد عضلات شکم در بالای کمرتان یا فشردن باسن‌تان به‌هم اجتناب کنید.

اگر در روزهای اول فقط توانستید عضلات شکم‌تان را برای ۱ یا ۲ ثانیه منقبض نگه دارید، ایرادی ندارد. در طول هفته‌های آینده، آن را به‌تدریج افزایش دهید و سعی کنید تازمانی‌که کودک‌تان حدود ۶ هفته دارد، عضلات شکم‌تان را برای ۱۰ ثانیه فشرده نگه دارید.

هنگامی‌که توانستید تمرینات پایین شکم را در‌حالی انجام دهید که به پشت یا پهلو دراز کشیده‌اید، می‌توانید آن را درحالت نشسته روی توپ یوگا نیز امتحان کنید:

1- روی یک توپ یوگا بنشینید و برای آنکه توپ سُر نخورد، هر دو پایتان را روی زمین (ترجیحا روی یک فرش) قرار دهید.
2- عضلات کف لگن و پایین شکم‌تان را منقبض کنید و سپس به‌آرامی، یک پا را از زمین بلند کنید. نفس‌کشیدن را فراموش نکنید! این وضعیت را تا ۵ ثانیه حفظ کنید و سپس به‌آرامی پایتان را پایین بیاورید و عضلات‌تان را شل کنید. این حرکت را بین ۵ و ۱۰ مرتبه برای هر دو پا تکرار کنید.

چگونه می‌توانم لگن و پشتم را قوی کنم؟

چرخش‌های لگن، پشت شما را به‌آرامی حرکت می‌دهند و می‌کشند و عضلات شکم شما را به‌کار می‌گیرند. آنها می‌توانند به کاهش درد پشت نیز کمک کنند. شما می‌توانید چرخش‌های لگن را در حالت درازکش، نشسته یا درحال حفظ تعادل روی یک توپ یوگا انجام دهید.

چگونگی انجام چرخش لگن به‌صورت درازکش:

1- روی زمین یا تخت‌تان دراز بکشید. یک بالش زیر سرتان بگذارید. زانوهایتان را خم کنید و کف پاها را روی زمین قرار دهید.
2- کف لگن‌تان را سفت کنید و عضلات پایین شکم‌تان را به سمت داخل بکشید، به‌طوری‌که کمرتان به زمین فشرده شود. این وضعیت را برای ۳ ثانیه حفظ کنید و سپس با قوس‌دادن به کمرتان، آن را از زمین یا تخت دور کنید. این حرکت را ۱۰ بار تکرار کنید. سعی کنید نفس‌تان را در طول حرکت، نگه ندارید!

چگونگی انجام چرخش لگن در حالت نشسته:

1- روی یک صندلی یا چهارپایه بنشینید و پاهایتان را روی زمین قرار دهید.
2- عضلات کف لگن‌تان را سفت کنید و عضلات پایین شکم‌تان را به داخل بکشید. پشت‌تان را خم کنید و سپس طوری به آن قوس دهید که قفسه سینه‌تان به سمت جلو و باسن‌تان به عقب بیاید. این حرکت را به‌آرامی انجام دهید تا حتما پشت‌تان کشیده شود.

چگونگی انجام چرخش لگن با نشستن روی توپ یوگا:

روی یک توپ یوگا بنشینید و هر دو پا را روی زمین (ترجیحا روی فرش) قرار دهید تا توپ سُر نخورد.
توپ را با باسن‌تان به سمت عقب و جلو بدهید و اجازه دهید لگن‌تان با آن حرکت کند. سعی کنید شانه‌هایتان را بی‌حرکت نگه دارید. شما می‌توانید برای ورزش‌دادن عضلات کمرتان، توپ را به چپ‌وراست نیز حرکت دهید.


چگونه قسمت بالای پشتم را قوی کنم؟

از هنگامی‌که مادر شده‌اید، احتمالا زمان زیادی را درحالت خمیده و قوزکرده می‌نشینید، به‌خصوص اگر به کودک‌تان شیر می‌دهید. برای کشیدن و حرکت‌دادن بالای پشت و گردن‌تان، این تمرینات را امتحان کنید.

1- صاف بنشینید و دست‌ها را به شکل ضربدری روی سینه‌تان قرار دهید. به سمت چپ و سپس به راست بچرخید. برای هر سمت ۱۰ بار تکرار کنید.
2- بنشینید و دست‌ها را پشت گردن‌تان قفل کنید. به سمت چپ و سپس به راست بچرخید. برای هر سمت ۱۰ بار تکرار کنید.
3- بنشینید و هر دو دست را مقابل‌تان قفل کنید. بازوها را در مقابل‌تان بالا بیاورید و هرقدر می‌توانید بالای سرتان ببرید. برای ۲ یا ۳ ثانیه نگه دارید و سپس به‌آرامی بازوهایتان را پایین بیاورید.
4- یک دست را روی یک طرف چهارچوب درب بگذارید و به جلو خم شوید تا قفسه سینه‌تان کشیده شود. تمریناتی که روی عضلات سینه‌ایِ شما کار می‌کنند، به تقویت پشت شما کمک خواهند کرد.

این تمرین، گردن شما را تقویت خواهد کرد:

1- بنشینید و به‌آرامی سرتان را به چپ و سپس به راست بچرخانید.
2- سرتان را به‌آرامی کج کنید، به‌طوری‌که گوش راست‌تان به سمت شانه‌ی راست‌تان پایین بیاید و سپس گوش چپ را به شانه‌ی چپ‌تان نزدیک کنید.

آیا تمریناتی وجود دارند که نباید در ۶ هفته‌ی اول انجام بدهم؟

تا ۷ روز پس از قطع‌شدن خونریزی یا ترشحات واژن، شنا نکنید.

اگر بخیه دارید یا جراحی سزارین داشته‌اید، برای انجام تمریناتی که فراتر از منقبض‌کردن ملایم شکم هستند، تا بعد از معاینه‌ی پس از زایمان‌تان صبر کنید.


تعداد بازدید : 283

زایمان و بارداری
زایمان بی درد با هیپنوتیزم
پیشگیری از مشکلات ارثی کم شنوایی در جنین
توضیح کلی سطح مایع آمنیوتیک
باید و نبایدهای حمام کردن در دوران بارداری
اگزما در بارداری چگونه درمان میشود؟
کاهش نفخ شکم در دوران بارداری
قبل از بارداری میبایست به چه مواردی توجه کرد
بازگرداندن اندام بعد از زایمان
آبله مرغان برای زنان باردار چه خطراتی دارد
ناخوشی صبحگاهی زنان حامله
فواید قرص ضد بارداری غیر از کنترل حاملگی
مصرف غذاهای تند برای زنان در دوران شیردهی
مسمومیت حاملگی چیست و چه علائمی دارد
چگونه فرزندمان دختر شود؟
خون دماغ شدن در بارداری چه علت هایی دارد
گیاهانی که زایمان را راحتر میکنند
آیا اسپری بی حسی دندان در زمان حاملگی مضر است؟
علائم جدی و خطرناک دوران بارداری
عوارض خوردن چیپس و پفک در دوران حاملگی
در دوران بارداری در انتظار چه تغییراتی باشیم ؟
روش هایی برای جلوگیری از بارداری
آیا در دوران قاعدگی احتمال بارداری وجود دارد؟
چرا در بارداری نفخ می کنیدو راه درمان آن
بهترین زمان برای بارداری در دهه سوم زندگی
سردرد پس از زایمان چه دلایلی دارد
تاثیرات هوای آلوده بر سلامت مادران باردار
سقط جنین های مکرر با چه عواملی پدید می آیند
در دوران بارداری حتما ورزش کنید
نحوه مصرف قرص های پیشگیری از بارداری
مواردی که زنان باردار میبایست از آن اجتناب نمایند
بهترین نوشیدنی برای زنان باردار آب است
علایم حاملگی و نشانه های اولیه بارداری
استفاده از غذا برای القای زایمان طبیعی
دلایل تنگی نفس در دوران بارداری
درمان کم خونی در دوران بارداری
چه کنیم تا فرزند دوقلو داشته باشیم
زمان تست بارداری بعد از رابطه جنسی
آیا ورزش ، زایمان را آسان می‌کند؟
آیا در دوران بارداری قاعدگی ممکن است؟
دلایل های ناباروری در زنان چیست؟
سقط جنین تا چه حد ایمن است؟
نکاتی درباره آمادگی پیش از بارداری
مزایا و معایب بستن لوله های رحم
تميز كردن و شستشوی دندان ها در دوران بارداری
راه درمان ترک های پوستی بعد از زایمان
همه چیز درباره زایمان طبیعی و سزارین
آنچه را که باید درباره عمل سزارین بدانید
توصیه هایی برای خانم های باردار در مسافرت
اهمیت مراقبت های پس از سزارین
هنگام قاعدگی در زمان شیردهی چه باید کرد
رفلکس معده در دوران بارداری را چگونه درمان کنیم
يادگاري‌هاي بارداري بر بدن زنان
ماده غذایی که به افزایش باروری زنان کمک میکند
مزایا و عوارض مصرف قرص ال دی
کاهش آکنه در دوران بارداری
ناباروری چیست و علائم آن کدام است؟
لباس های بارداری باید چه ویژگی هایی داشته باشد
پیشگیری از اختلال های روانی در بارداری
علت ناباروری در زمان و مردان
علایم عفونت قارچی واژن در دوران بارداری
عامل سقط جنین در خانم های جوان
راه های درمان درد پا در دوران بارداری
خوردن این غذاها در دوران بارداری ممنوع
داشتن موهای شاداب و زیبا در دوران بارداری
علل و علائم بیاری تهوع در بارداری
نکاتی درباره حرکت جنین در شکم مادر
نکاتی درباره خرید شلوار بارداری
چه علائمی را باید در دوران حاملگی جدی بگیریم
چه زمانی عمل سزارین الزامی میشود؟
روش های زایمان را بشناسید
در دوران بارداری چه تغییراتی در ظاهر بوجود می آید
از چه سنی احتمال بارداری در زنان کاهش می یابد
استراحت مطلب در زمان بارداری به چه معناست
علائم ها و تشخیص جنسیت بچه
راهنمای کاهش ویار در دوران حاملگی
چرا نفس کشیدن در طول زایمان طبیعی مهم است؟
آزمایش غربالگری برای چه کسانی است؟
عوامل ایجاد کشیدگی و ترک پوستی در زنان باردار
نکاتی برای زنانی که تازه مادر شدند
پیشگیری از ابتلا به کم‌خونی در دوران بارداری
مواد غذایی که در دوران باردای باید مصرف کرد
زایمان راحت با خوردن این گیاهان دارویی
رابطه فقر آهن در بارداری با خطر کم خونی در نوزاد
عوامل موثر در بروز افسردگی دوران بارداری
دلایل کمردرد در دوران بارداری
رابطه طعم شیر مادر با میوه ها
نوشیدنی های مفید در زمان بارداری
تغییرات پوستی زنان در دوران بارداری
خطرات رانندگی در دوران بارداری
علائم دردهای واقعی زایمان
مقدار مجاز اضافه وزن در بارداری
بارداری در روزهای گرم تابستان
ضرر های کمبود ید بر روی جنین
نوزاد شما هنگام تولد چه احساسی دارد؟
آغوش درمانی مادر برای نوزاد نارس
نکاتی که نباید در دوران بارداری انجام دهید
در دوران بارداری چگونه خواب راحت راشته باشید
آیا با میوه و سبزیجات میشود جنسیت بچه را مشخص کرد؟
دلایل پرخاشگر شدن بعضی از خانم های باردار
درمان خونریزی بینی در بارداری
اطلاعاتی درباره هفته ی اول تا هشتم بارداری
نقش مهم مواد غذایی برای زنان باردار
عناصر مهم و موثر در سلامت مو در دوران بارداری
چه ویتامین هایی در شیر مادر وجود دارد
مقدار وزن اضافه در دوران بارداری چقدر میباشد؟
نشانه های بارداری پوچ
مواد غذایی که قدرت باروری در مردان افزاش میدهد
در دوران بارداری مو رنگ نکنید
آزمایشات تیروئید برای زنان قبل از بارداری
مصرف قرص آهن در دوران بارداری چه ضرورتی دارد؟
چرا باید آزمایش های قبل ازدواج را انجام دهیم؟
مراقبت های پس از سزارین
علائم بارداری در روزهای اول چیست ؟
صرح حاملگی چیست و تاثیرات در روند بارداری
تاریخ زایمان خود را با این فرمول محاسبه کنید
کدام زنان شاغل باردار در معرض خطرند؟
تغییرات بدن خانم ها بعد از زایمان
نشانه‌های تنبلی تخمدان و درمان آن چیست؟
آزمایش‌های پره ناتال چیست؟
عوامل ترس و نگرانی زنان باردار؟
نکاتی برای اوایل تولد نوزاد
تغییر تغذیه برای درمان دیابت بارداری
احتمال بارداری بعد از وازکتومی وجود دارد؟
درمان واریس در دوران بارداری
نکته های جالب در افزایش شیر مادر
آیا جگر برای زنان باردار مفید است؟
درمان ویار با طب سوزنی و فشاری
کدام اشعه ها در دوران بارداری خطرناکند؟
تشخیص صدا توسط جنین
مردان در دوران بارداری زنان چگونه باید رفتار کنند
ترس و بهانه برای نداشتن فرزند دوم
خونریزی بعد از زایمان چه مدت طول می كشد؟
بهترین زمان برای بارداری دوم چقدر است؟
تغییرات رحم بعد از تولد نوزاد
کشیدن قلیان در بارداری بسیار خطرناک است
خواص داروی گُل قند در درمان ویار
بهترین راه برای پیشگیری از زایمان زودرس
روش هایی برای تناسب اندام پس از بارداری
خوردن شکلات در زمان بارداری
پسرزا بودن برخی از زنان چه دلایلی دارد؟
آزمایشات پزشکی سه ماهه دوم بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه سوم بارداری
ورزش برای دوران سه ماه اول بارداری
ورزش برای دوران سه ماه دوم بارداری
معاینات لازم در سه ماه سوم بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه اول بارداری
میزان مجاز اضافه وزن در سه ماهه دوم بارداری
چالش بیماری ام اس در دوران بارداری
تغذیه های توصیه شده در سه ماهه سوم بارداری
معاینات لازم در سه ماه اول بارداری
معاینات لازم در سه ماه دوم بارداری
تغییراتی که در سه ماهه سوم بارداری رخ میدهد
تغذیه های توصیه شده سه ماه اول بارداری
تغذیه های توصیه شده سه ماه دوم بارداری
تغییراتی که در سه ماهه اول بارداری رخ میدهد
تغییراتی که در سه ماهه دوم بارداری رخ میدهد
علت لرزیدن جنین در شکم مادر چیست؟
روشهای برای تشخیص تست حاملگی در خانه
روش های پیشگیری و درمان افتادگی رحم
چه مشکلاتی مانع مسافرت در بارداری میشود
زایمان طبیعی و نکاتی که باید درباره آن بدانید
افسردگی بعد زایمان چیست و چه علائمی دارد؟
خواص انار برای مادران باردار چیست؟
علت های باردار نشدن در خانم ها
آزمایش تیروئید در دوران بارداری
منافع زایمان در آب برای مادر
فشار خون بارداری چیست؟راه درمان آن
تست های بیوشیمی در بارداری
خطر مبتلا به دیابت در بارداری
عفونت HPV در دوران حاملگی
اکوکاردیوگرافی قلب جنین چیست؟
بیماری های کبد در دوران بارداری
تفاوت علائم بارداری و علائم قاعدگی
ورزش شنا در بارداری چه فوایدی دارد؟
تاثیر در جنسیت جنین
شرایط ویژه بارداری اول نسبت به بارداری های بعدی
چگونه خارش شکم در دوران بارداری را درمان کنیم
راه درمان تهوع صبحگاهی در بارداری
علائم مسمومیت حاملگی چیست؟
حاملگی خارج رحم چیست و چه علائمی دارد
رژیم غذایی مناسب برای دوران شیردهی
درمان و پیشگیری واریس در دوران بارداری
آیا در دوران بارداری گیاهخواری می توان کرد؟
افسردگی دوران بارداری و روش های درمان آن
برای کاهش درد زایمان چه باید کرد؟
پرفشاری خون ناشی از بار باردای یا مسمومیت بارداری
دلایل جدا شدن جفت قبل از زایمان
کمردرد در بارداری را چگونه درمان کنیم؟
چه زمانی کیسه آب در بارداری پاره میشود
کم شدن یبوست در دوران بارداری
علائم بارداری در ماه اول
راه های درمان دیابت در دوران بارداری
شروع علائم بارداری
فواید خوردن تخم شربتی در بارداری
در مدت بارداری برنج قهوه ای بخورید
علت و درمان سوزش ادرار بعد از زایمان طبیعی
مدت زمان خونریزی بعد از زایمان
مهمترین علائم بارداری برای تشخیص سریع
با انواع تست بارداری خانگی آشنا شوید