رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک
رژیم کتوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک یک رژیم غذایی با کربوهیدارت کم و چربی بالا است. بیشتر از 20 مطالعه و آزمایش نشان داده است که با این رژیم غذایی شما می توانید وزن کم کنید و از نظر سلامتی خود را ارتقا دهید.

رژیم غذایی کتوژنیک همچنین می تواند فوایدی برای بیماری هایی مانند دیابت، سرطان، صرع و آلزایمر داشته باشد. این مقاله یک توضیح کامل برای افراد مبتدی است که تازه به این رژیم غذایی روی آورده اند.

رژیم غذایی کتوژنیک چیست؟

رژیم غذایی کتوژنیک (اغلب به شکل خلاصه کتو نامیده می شود) یک رژیم غذایی با کربوهیدرات پایین و چربی بالاست که ویژگی های زیادی از رژیم های غذایی آتکین (نوعی رژیم خاص که در مطالب آینده به آن میپردازیم) و کم کربوهیدارت را شامل می شود.

کار اصلی این رژیم آن است که کربوهیدرات ورودی برای بدن را کاهش داده و در ازای آن چربی را افزایش می‌هد. این کاهش کربوهیدرات ها باعث می شود تا بدن شما در یک حالت متابولیسمی به نام کتوسیس قرار بگیرد.

وقتی این اتفاق می افتد بدن شما در یک حالت عالی برای سوزاندن چربی قرار می گیرد که آن را به انرژی تبدیل می کند. همچنین این چربی ها در کبد به کتون ها تبدیل می شوند که برای تامین انرژی برای مغز ضروری هستند.

رژیم غذایی کتوژنیک می تواند سطح قند و انسولین خون را پایین بیاورد. این دو مورد به علاوه افزایش مقادیر کتون ها فواید بسیاری برای سلامتی بدن دارد.

خلاصه: رژیم غذایی کتوژنیک (کتو) یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات و دارای چربی بالاست که سطح قند و انسولین خون را پایین می آورد. متابولیسم بدن را به سمت کتون ها و چربی ها می برد و از کربوهیدرات ها دور می سازد.

رژیم غذایی کتوژنیک به شما کمک می کند تا وزن کم کنید

رژیم غذایی کتوژنیک یک رژیم مناسب برای بیماران صرع است و در کاهش وزن نیز می تواند موثر باشد ولی عوارض خود را خواهد داشت. در حقیقت تحقیقات نشان داده که این رژیم بسیار مناسب تر و موثر تر از رژیم با چربی کم می باشد اما خود یک  رژیم بسیار محدودکننده است و بهتر است برای هدف کاهش وزن دنبال نشود!

یک تحقیق بر روی افرادی که رژیم غذایی کتوژنیک مصرف می کردند نشان داد این افراد 2.2 بار بیشتر از افرادی که رژیم غذایی با چربی کم یا همان محدود مصرف می کردند کاهش وزن داشتند. سطح تری گلیسرید و HDL کلسترول نیز بهبود بهتری داشت.

یک تحقیق دیگر نشان داد که افرادی که از این رژیم (کتوژنیک) استفاده می کنند 3 مرتبه بیشتر از کسانی که از رژیم Diabetes UK (دیابت یوکی، مخصوص افرادی مبتلا به دیابت پیشنهاد شده توسط انگلستان) استفاده می کنند وزن کم کردند.

دلیل های زیادی وجود دارد که رژیم غذایی کتوژنیک بسیار بهتر از رژیم با چربی محدود است. یک دلیل آن افزایش پروتئین ورودی است که فواید بسیار بیشتری برای فرد خواهد داشت.

افرایش مقادیر کتون در بدن هم باعث کاهش انسولین و قند خون می شود که این امر نقش کلیدی در بهبود سلامت فرد خواهد داشت.

خلاصه: رژیم غذایی کتوزنیک باعث می شود تا شما وزن بیشتری در مقایسه با رژیم غذایی محدود به چربی کم کنید بدون اینکه گرسنگی بکشید.

رژیم غذایی کتوژنیک برای دیابت و پیش از دیابت

دیابت به عنوان یک بیماری با افزایش سطح قند خون و عملکرد نادرست در مورد ترشح انسولین شناخته می شود. (درمان آسان دیابت با ورزش)

رژیم غذایی کتوژنیک به شما کمک می کند تا چربی اضافه را کاهش دهید. این اتفاق به صورتی نزدیک با دیابت نوع دو در ارتباط است. پیش دیابت و سندروم متابولیک نیز از جمله این ارتباط می شود.

در یک مطالعه محققان نشان دادند که رژیم غذایی کتوژنیک می تواند سطح حساسیت انسولین را تا 75% بهبود بخشد. در یک مورد آزمایش دیگر 7 نفر از 21 نفر مبتلا به دیابت نوع دوم که از رژیم غذایی کتوژینیک استفاده می کردند توانسنتد تمام داروهای مرتبط با بیماری خود را قطع کنند.

در یک مطالعه دیگر دو گروه مورد مطالعه قرار گرفتند که گروه اول رژیم غذایی کتوژنیک و گروه دوم رژیم غذایی با کربوهیدرات بالا مصرف می کردند. گروه اول توانست 11.1 کیلوگرم (به صورت میانگین برای اعضا) کاهش وزن داشته باشد در حالی که گروه دوم تنها 6.9 کیلوگرم کاهش وزن داشت. این نکته بسیار مهم برای افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند و به دیابت نوع دوم مبتلا هستند.

علاوه بر این 95.2% از افراد گروه اول (کتوژنیک) توانستند استفاده از داروهای مرتبط با بیماری خود را کاهش و یا متوقف کنند. این نرخ برای گروه اول 62% بود.

خلاصه: رژیم غذایی کتوژنیک می تواند حساسیت مرتبط با انسولین را افزایش داده و سبب کاهش وزن شود. که نکته بسیار مهم و حائز اهمیت برای افراد مبتلا به دیابت نوع دوم همچین ابتلا به پیش دیابت است.

در رژیم کتوژنی چه غذاهایی مصرف کنیم؟

شما باید مبنای اصلی برای انتخاب غذاهای خود را از میان موارد زیر انتخاب کنید:

  • گوشت: گوشت قرمز، استیک، همبرگر، سوسیس گوشت گوساله، مرغ و بوقلمون.
  • ماهی با چربی بالا: سالمون، تن، ماکارل، قزل آلا.
  • تخم مرغ: تخم مرغ کامل که حاوی مقادیر زیادی اومگا 3 است.
  • کره: کمی گیاه خواری در زمانی که امکان آن وجود داشته باشد بسیار عالی است.
  • پنیر: پنیرهای غیر فرآوری (چدار آبی، موزارلا)
  • دانه ها و مغزها: بادام، فندق، مغز کدو حلوایی، دانه های چیا
  • روغن های سالم: روغن زیتون خام، روغن نارگیل، روغن آووکادو
  • آووکادو: آوودکادو به شکل کامل یا گواکامولی تازه
  • صیفی جات با کربوهیدرات های پایین: بیشتر سبزیجات با رنگ تیره (سبز تیره)، گوجه فرنگی، پیاز، فلفل
  • ادویجات: شما می توانید از نمک، فلفل و انواع مختلفی از ادویجات استفاده کنید.

خلاصه: مبنای اصلی برنامه غذایی شما باید شامل گوشت، ماهی، کره دانه ها و مغزها، روغن های سالم، آووکادو و حجم بالایی از سبزیجات با کربوهیدرات پایین تشکیل شده باشد.


تعداد بازدید : 546