رژیم های غذایی خطرناک را بشناسید

رژیم های غذایی خطرناک را بشناسید
رژیم های غذایی خطرناک را بشناسید

رژیم های لاغری وغیر اصولی آسیب های بی شماری به جسم و روان افراد وارد می کند.آسیب به دستگاه گوارش، افتادگی پوست، ریزش مو و... بخش کوچکی از آسیب هایی است که به افراد تحمیل می شود.

این روز‌ها استفاده از شبکه‌های اجتماعی و مصاحبه‌های افراد و شخصیت‌های مشهور جهانی با مجله‌ها و تبلیغ رژیم‌های غذایی که آن‌ها دارند سبب شده است تا بسیاری از افراد در کشور‌های مختلف دنیا بدون درنظر گرفتن وضعیت سلامتی، متابولیسم و بیماری‌های زمینه‌ای که دارند رژیم غذایی آن‌ها را تقلید کنند تا به تناسب اندامی مشابه افراد مشهور دست یابند.

رژیم غذایی وگان:یکی از خطرناک‌ترین رژیم‌های غذایی که کارشناسان آن را توصیه نمی‌کنند خام خواری(Raw nudity) یا همان رژیم غذایی وِگان است. اساس و پایه این رژیم غذایی خوردن خوراک از جمله میوه و سبزی‌های خام است که در دراز مدت می‌تواند به سلامت بدن آسیب جدی برساند. کارشناسان دریافتند برخی از مواد غذایی از جمله هویج و گوجه فرنگی در زمان پخت دارای ارزش تغذیه‌ای و ویتامینی بیشتری می‌شوند و به همین دلیل خام خواری برتری چندانی به خوردن مواد غذایی پخته و کبابی ندارد و می‌تواند سبب آسیب دیدن دستگاه گوارش شود.

افرادی که رژیم غذایی خام خواری دارند نمی‌توانند تمامی ویتامین‌ها و مواد ضروری مورد نیاز بدن خود را تامین و به ناچار باید از مکمل‌های ویتامینی استفاده کنند.

رژیم غذایی قلیایی: رژیم غذایی قلیایی (alkaline) یکی دیگر رژیم‌های غیرعادی نوظهور است که برخی از شخصیت‌های مشهور هنری از آن استفاده می‌کنند، اما ازنظر متخصصان تغذیه رژیم غذایی استانداری نیست و برای سلامت افراد مضر است.
دراین رژیم غذایی فرد خوراک‌هایی بر پایه خوراک اصلی مصرف و از مصرف خوراکی‌های برپایه ماده شیمیایی اسید خودداری می‌کند.

طرفداران این رژیم غذایی اعتقاد دارند خوردن خوراک‌های قلیایی سبب تنظیم PH خون می‌شود و خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را کاهش می‌دهد، اما کارشناسان اعتقاد دارند رعایت این رژیم غذایی سبب آسیب به متابولیسم بدن(Body metabolism) می‌شود.

در رژیم غذایی قلیایی، افراد از خوراکی‌های وسبزی هایی، چون اسفناج، کلم بروکلی، میوه‌هایی مانند آووکادو، گریپ فروت، دانه حبوباتی، چون لوبیا استفاده و از مصرف شکر، مواد لبنی، گندم و خوراک‌های دارای پروتئین گلوتن، گوشت و غذا‌های فرآوری شده اجتناب می‌کنند.

رژیم غذایی کتوژنی: رژیم غذایی کتوژنی هم یکی دیگر از رژیم‌های غذایی مضر برای سلامت بدن است. طرفداران این رژیم غذایی از پودر‌های مکمل بدن سازی، ویتامینی و دارای املاح معدنی برای تامین انرژی موردنیاز بدن خود استفاده می‌کنند و به این ترتیب کالری‌های اضافی بدن را می‌سوزانند.

اما مصرف مکمل‌های شیمیایی می‌تواند عارضه‌های سلامتی Health مختلفی را متوجه فرد کند و خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را در او تشدید کند، این افراد گروه های مختلف مواد غذایی را مصرف می کنند اما بیشترین انرژی را از مکمل هایی به شکل نوشیدنی های رژیمی به دست می آورند.

رژیم غذایی پی او پی: رژیم غذایی پی اوپی (Pioppi) هم یکی دیگر از رژیم‌های غذایی مورد علاقه هنرپیشه‌ها و شخصیت‌های هنری است که به نام رژیم غذایی مرغ دریایی شناخته می‌شود.این رژیم غذایی مشابه رژیم غذایی مدیترانه‌ای است و درآن فرد می‌تواند از میوه و سبزی، آجیل و ماهی استفاده کند، اما بازه‌های زمانی طولانی بین صرف وعده‌های خوراکی برای روز‌ها و ماه‌ها می‌تواندسبب آسیب به دستگاه گوارش فرد شود.

حفظ سلامت با این مواد غذایی

خوردن مواد غذایی به میزان استاندارد، داشتن ورزش Sport و تحرک منظم، نوشیدن آب و اندازه گیری مرتب وزن بهترین شیوه برای کاهش وزن است.

ماهی ساردین: حاوی اسیدهای چرب امگا 3 مفید برای قلب Heart است. اگر ماهی ساردین همراه با روغن زیتون(olive oil) مصرف شود، خاصیت چربی سوزی آن افزایش پیدا می‌کند.

دانه چیا: مصرف میان وعده پرپروتئین در وعده بعد از ظهر، گرسنگی را کاهش داده و در مقایسه با میان وعده های کم پروتئین، اثر بسیار بھتری بر کنترل اشتها دارد. دانه چیا، با دارا بودن پروتئین، یک میان وعده پروتئینی مناسب است.

سرکه: سرکه از افزایش ناگھانی قند خون جلوگیری می‌کند و منجر به احساس سیری طولانی مدت می‌شود.

تخم مرغ: تخم مرغ، ماھی سالمون و مغزها، ھمگی برای ھضم، انرژی بیشتری می‌سوزانند. بنابراین، مصرف اینگونه مواد غذایی، کار بیشتری از بدن کشیده و به کاهش وزن کمک می‌کند.

شکلات تیره: شکلات تیره حاوی ترکیبات ضدالتھاب است و به افزایش حساسیت به انسولین کمک می‌کند.هر دوی این خصوصیات، بر روی ذخیره چربی در بدن اثر می‌گذارند و به کاهش وزن(Weight Loss) کمک می‌کنند.


تعداد بازدید : 519