رژیم اتكينز به راحتی لاغر شوید

رژیم اتكينز به راحتی لاغر شوید
رژیم اتكينز به راحتی لاغر شوید

رژيم گرفتن كار سختي است. كسي هست كه با اين واقعيت مخالف باشد؟ از تغيير عادت‌ها و پيروي از يك‌سري اصول خاص و انعطاف‌ناپذير گرفته تا تحمل گرسنگي و ضعف ناشي از آن، همه مي‌‌توانند كار را براي شما سخت كنند و باعث شوند كه عطاي خوش‌اندامي را به لقايش ببخشيد. با اين اوصاف، چرا بعضي‌‌ها هيچ‌وقت اضافه وزن پيدا نمي‌كنند و هميشه در رژيم گرفتن موفق‌ هستند؟

 

اراده اين آدم‌‌ها از شما قوي‌تر است يا اينكه از فرمول‌هايي استفاده مي‌‌كنند كه شما از آنها بي‌خبريد. شايد هر دو دليل درست باشد اما ما تصور مي‌‌كنيم اگر رژيمي را انتخاب كنيد كه با عادت‌‌ها و سبك‌زندگي‌تان سازگار باشد به احتمال بيشتري مي‌‌توانيد به پيروي از آن ادامه دهيد. امتحانش مجاني است! اگر ناتمام ر‌ها كردن برنامه‌‌هاي غذايي مختلف شما را كلافه كرده، مي‌‌توانيد با كمك ما اين رژيم را هم امتحان كنيد.

اتكينز چه مي‌‌كند؟

رژيم غذايي اتكينز يك رژيم كم كربوهيدرات است و هدف آن استفاده از گليكوژن ذخيره در بدن است چون به ازاي يك گرم گليكوژن، سه گرم آب از بدن دفع مي‌‌شود. بنابراين در طول پيروي از اين رژيم غذايي آب زيادي از بدن دفع مي‌‌شود. مرحله اول از اين رژيم را مرحله القايي مي‌‌گويند. در اين مرحله بدن وارد مرحله ليپوليز/كتوزيز مي‌‌شود. در اين مرحله چون كربوهيدرات كمي وارد بدن مي‌‌شود، بدن به جاي كربوهيدرات، چربي مي‌سوزاند. اين مرحله دو هفته زمان نياز دارد .

 

كاهش وزن در فاز دو

در مرحله دوم به‌تدريج كربوهيدرات به برنامه غذايي اضافه مي‌‌شود. اين كار تا زماني كه فرد وزن از دست مي‌‌دهد، ادامه دارد. در اين مرحله به طور معمول روزانه پنج گرم كربوهيدرات به رژيم اضافه مي‌‌شود. بسته به اينكه با چه سرعتي وزن كم مي‌‌كنيد و چطور به طرف وزن دلخواه خود مي‌رويد، ممكن است به طور طبيعي دو تا سه هفته يا يكي، دو ماه روي رژيم ادامه كاهش وزن باشيد.

 

فاز سوم براي همه عمر

همچنان كربوهيدرات به برنامه غذايي افزوده مي‌‌شود، ضمن آنكه سبزي‌‌ها نيز وارد رژيم مي‌‌شوند. هدف، آن است كه فرد بيشترين مقدار مصرفي كربوهيدرات روزانه را بدون كاهش يا افزايش وزن پيدا كند. آنچه شما در رژيم پيش نگهدارنده مي‌‌آموزيد، هماني است كه در رژيم القايي و ادامه كاهش وزن ياد گرفته‌اید ولي در اين مرحله روند كاهش وزن كندتر است. در اين مرحله شما به برنامه غذايي تمام عمر عادت مي‌‌كنيد. افزايش كربوهيدرات به صورت تدريجي و خزنده، رژيم نگهدارنده را سالم و قابل اطمينان مي‌‌كند.

 

اتکینز چه ایرادی دارد؟

مانند هر رژيمي، رژيم اتكينز نيز عوارضي دارد كه بايد به آنها توجه داشت. اغلب منتقدان معتقدند اين رژيم دو عيب بزرگ دارد؛ اول اينكه پروتئين زيادي را وارد بدن مي‌‌كند. در اين حالت بار فراواني به كليه‌‌ها و كبد وارد مي‌‌شود و دوم اينكه كربوهيدرات كافي به بدن نمي‌رساند و با ايجاد كتوزيز كلسيم استخوان‌ها خارج شده و مي‌‌تواند زمينه بروز پوكي استخوان را فراهم كند. عوارض ديگري كه مي‌‌تواند در اثر پيروي از اين روش كاهش وزن ايجاد شود عبارتند از: يبوست شديد، هموروئيد، بدبويي نفس، ريزش مو، آزردگي كبد و عصبانيت شديد.

 

رژيم ستاره‌‌ها

رژيم اتكينز رژيمي است که طراحانش ادعا مي‌‌كنند بدون گرسنگي مي‌‌تواند اضافه وزن شما را از بين ببرد. ساليان سال است كه اين رژيم در سراسر دنيا جاي خوبي براي خود پيدا كرده و افراد زيادي صد‌ها و شايد هزاران كيلوگرم از چربي‌هاي اضافه خود را با آن آب كرده‌اند. در ميان ستاره‌‌هاي سينما كه هميشه بايد مراقب سلامت خود باشند، رژيم اتكينز طرفداران خاص خود را دارد. از جمله اين ستاره‌‌ها مي‌‌توان به جنيفر آنيستون،‌ گري هاليول و رابین ويليامز اشاره‌كرد.

 

جنيفر آنيستون

او در دور‌ه‌اي از رژيم اتكينز استفاده كرده است. او مي‌‌گويد علاقه زيادي به سس مايونز و ساندويچ داشته است اما مدتي از رژيم اتكينز پيروي كرده و توانسته عادات بد غذايي‌اش را كنار بگذارد.

 

رابین ويليامز

يكي ديگر از ستارگان پيرو اين رژيم رابین ويليامز است. او مي‌‌گويد بر اثر استفاده از دارو‌هاي ضدافسردگي دچار چاقي شده بود. اما با رژيم اتكينز سعي در رسيدن به تناسب اندام داشته است.

 

كاترين زتا جونز

كاترين زتا جونز بعد از تولد فرزندش، دوباره با اندامي متناسب در جمع‌های هنری حاضر شد. البته اين رژيم براي او همراه با ورزش بود و به همين دليل به او كمك كرد خيلي سريع به وزن مناسب برسد.


تعداد بازدید : 478