کودک افسرده یا پرخاشگر چگونه بازی میکند؟

کودک افسرده یا پرخاشگر چگونه بازی میکند؟
کودک افسرده یا پرخاشگر چگونه بازی میکند؟

آیا میدانید بازی کودک نه تنها وقت تلف کردن نیست، بلکه راهی برای ابراز احساسات و هیجان های او و تمرینی برای یادگرفتن مهارت های اجتماعی و ارتباط موثر با دیگران است؟

برخی والدین، کودکان دبستانی را از بازی کردن منع میکنند و معتقدند یک بچه دبستانی کارهای مهم تری دارد، غافل از اینکه بازی از مهم ترین کارهای یک کودک است که در خلال آن استعدادهای نهفته اش شناسایی میشود و همانندسازی با بزرگسالان را می آموزد. کودکی که در دنیای بزرگ ترها ممکن است نتواند حرفش را بزند و به دلیل ترس، کمرویی و خجالت قدرت ابراز وجود ندارد، هنگام بازی فرصت ابراز احساساتی چون ترس ها و تردیدها، مهر و محبت و حمایت، خشم و کینه و نگرانی ها را پیدا میکند، بدون اینکه از عواقب آن یا عکس العمل اطرافیانش بیمناک باشد.

کودک در بازی های گروهی نیز با مفاهیمی چون همکاری و مشارکت و رعایت نوبت و مقررات، صبر و شکیبایی آشنا می شود. پس بازی راهی برای ابراز وجود کودک است و ما با دقت در بازی های او می توانیم به دیدگاهش درباره خودش، اطرافیان و محیط پیرامونش پی ببریم.


کودک افسرده چگونه بازی می کند؟

کودک افسرده را با 2 علامت مهم می توانیم شناسایی کنیم؛ این کودکان بیشتر ساعت های روز غمگین و گوشه گیر هستند، به بهانه های مختلف از بازی با همسالان خودداری می کنند و حتی ممکن است دردهای جسمانی مانند دل درد و سردرد را برای فاصله گرفتن از همسن و سالان و بازی نکردن با آن ها بهانه کنند. نشانه دوم، لذت نبردن از کارها و بازی هایی است که معمولا کودکان همسن و سال از آن لذت می برند یا اینکه قبلا خودشان از انجام آنها لذت می برده اند ولی در حال حاضر هیچ تمایل و علاقه ای به انجام آن ندارند.

کودک افسرده را هیچ کاری خوشحال نمیکند. این کودکان انرژی و انگیزه ای برای پرداختن به بازی های پرتحرک و پرجنب و جوش ندارند و معمولا حتی اگر تمایلی به بازی نشان دهند، بازی های آرام و بی سروصدا را ترجیح می دهند. مثلا دختربچه ای که علائم افسردگی دارد، ممکن است ساعت ها تنهایی با عروسکش حرف بزند و سعی در دلداری دادن یا حمایت از او که غمگین و تنهاست، داشته باشد.


کودک مضطرب چگونه بازی می کند؟

 کودکان مضطرب معمولا نمیتوانند تمرکز کنند و نگرانی، ترس و راهبردهایی که باید برای مقابله با آنها داشته باشند، میزان زیادی از انرژی شان را هدر می دهد. از طرف دیگر، این کودکان معمولا خواب راحت و آرامی ندارند، بنابراین انرژی خود را هنگام بازی زودتر از همسن و سالانشان از دست می دهند. کودک مضطرب معمولا از بازی های جدید که با آنها آشنایی ندارد استقبال نمی کند. زیرا از اینکه نمی داند چگونه باید آن را انجام دهد، مضطرب می شود. در واقع، این کودکان نمی توانند ابهام را تحمل کنند و همیشه نگرانند مرتکب اشتباهی شوند و در مورد آنها قضاوت شود. این کودکان اعتماد به نفس پایینی دارند و در بازی ها دوست دارند که جای دیگری باشند. در بازی ها معمولا رهبر نمی شوند و از اینکه مسئولیت هدایت بازی را برعهده بگیرند، اجتناب می کنند.


کودک پرخاشگر چگونه بازی می کند؟

پرخاشگری انواع مختلفی دارد؛ مثلا می تواند از نوع بدنی باشد مثل زدن، گاز گرفتن یا لفظی باشد مثل فریاد زدن و تحقیر کردن یا اینکه به صورت تجاوز به حقوق دیگران و زورگویی خود را نشان دهد. نکته مهم این است که گاهی والدین رفتارهای پرخاشگرانه را اصولا پرخاشگری تلقی نمی کنند یا حتی تشویق می کنند؛ مثلا وقتی کودک به زور و با کتک اسباب بازی را از کودک دیگری میگیرد، این رفتار را باعرضه بودن تلقی و تشویق می کنند.

مسلما یکی از دلایل بسیار مهم پرخاشگری در کودکان یادگیری است؛ کودکانی که در زندگی خود الگوهای رفتاری پرخاشگرانه داشته اند، مثل پدر یا مادری که خلقی عصبانی و پرخاشگر دارند، پرخاشگری را یاد خواهند گرفت و این یادگیری در بازی های آن ها نمود خواهد داشت. این کودکان اسباب بازی ها را پرتاب میکنند و از آن ها درست استفاده نمیکنند و به آن ها آسیب می رسانند یا هنگام بازی کردن نقش، به عروسک ها و شخصیت های بازی ناسزا می گویند و آن ها را کتک می زنند یا تمسخر و تحقیر می کنند.


کودک بی اعتماد به نفس یا خجالتی چکونه بازی می کند؟

این کودکان تا جایی که بتوانند از جمع کناره گیری میکنند و هنگام بازی با همسالانشان مطیع و گوش به فرمان هستند. دیگران معمولا از آن ها سوء استفاده یا مسخره شان میکنند و هنگام بازی های گروهی معمولا انتخاب نمیشوند. این کودکان گاهی برای جبران احساس بدی که نسبت به خود دارند، رفتارهای متناقضی بروز میدهند و با دیگران یا اسباب بازی هایشان با خشونت رفتار میکنند؛ مثلا از همسن و سال های خود با اهانت یاد میکنند یا دیگران را سرزنش میکنند. این کودکان وقتی در بازی های جمعی چیزی را نمی فهمند، مثلا متوجه قسمتی از قوانین بازی نمیشوند، نمی پرسند زیرا می ترسند که دیگران آنها را کودن و احمق فرض کنند.


یک پیشنهاد خوب کودکانه
آب بازی

آب بازی یکی از بهترین، کم هزینه ترین و در دسترس ترین بازی هایی است که کودکان در تابستان می توانند از آن لذت ببرند. آب بازی نه تنها مفرح و شادی بخش است، بلکه می تواند بسیار آموزنده نیز باشد. البته باید مراقب باشید که آب بازی کودکان به هدر رفت آب تبدیل نشود. برای این منظور می توانید بچه ها را به استخر ببرید تا مفهوم آب بازی را حین ورزشی مانند شنا یا راه رفتن در آب بیاموزند. کودکان هنگام بازی با آب با مفاهیمی چون سیال بودن، گرما و سرما، شناور بودن و... آشنا میشوند و برخورد آب با پوست حتی برای کودکی که عصبانی، خسته یا بی حوصله است، میتواند آرامش بخش و لذت بخش باشد. تنها چیزی که هنگام آب بازی باید به آن دقت کنیم، آلوده نبودن آب است.


تعداد بازدید : 462