نقش پدر و مادر در شکل گیری هویت جنسی کودکان

نقش پدر و مادر در شکل گیری هویت جنسی کودکان
نقش پدر و مادر در شکل گیری هویت جنسی کودکان

دکتر فاطمه آذرتاش  درباره هویت جنسی در کودکان بیان کرد: والدین نقش مهمی‌ در شکل‌گیری هویت جنسی کودکان دارند و فرزندان در مرحله شکل‌گیری این هویت با والد هم‌جنس خود همانند‌سازی می‌کنند عدم شکل‌گیری این هویت به اختلال هویت جنسی در فرد منجر می‌شود.

وی با بیان اینکه عدم شکل‌گیری این هویت به اختلال هویت جنسی منجر می‌شود، ادامه داد: پیدایش هویت جنسی به عواملی همچون نگرش‌های والدین، گرایش‌های فرهنگی و آلت تناسلی فرد وابسته است.

این مشاوره خانواده اظهار کرد: بهترین نمونه و الگوی کودکان برای تعیین هویت جنسی آنان والدین هستند، کودکان با والدینی که دوران کودکی خود را به خوبی پشت سر گذاشته باشند به خوبی همانند‌سازی می‌کنند و به نقش‌های جنسیتی خود و دیگران احترام می‌گذارند و در آینده نیز می‌توانند الگو و سرمشق مناسبی برای فرزندان‌شان باشند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که از زن یا مرد بودن خود راضی هستند، احساس خوب نسبت به هویت جنسی را به فرزند خود منتقل می‌کنند، به عنوان مثال مادری که هویت زنانه خود را می‌پذیرد به بهترین وجه می‌تواند احساس زیبای زن بودن را به دختر خود منتقل کند اما مادری که احساس می‌کند جنس مونث مورد ظلم قرار می‌گیرد و در جامعه جایگاهی ندارد این حس را به دخترش منتقل می‌کند که دختر بودن مایه حقارت است، چنین مسائلی می‌تواند اختلال هویت جنسی را در کودک ایجاد کند.

آذرتاش با اشاره به اینکه اگر در سن ایجاد هویت جنسی در کودک، به هر علتی حضور فیزیکی یا معنوی پدر در منزل مثبت نباشد مانند افرادی که طلاق گرفته‌اند یا پدر جایگاه اجتماعی خود را در منزل نداشته باشد یا به دلایل مختلف فرزند، پدر خود را نبیند در چنین حالتی ضروری است به جای پدر جانشین مناسبی در نظر گرفته شود مانند عمو، دایی و… تا  کودک رفتارهای مردانه را از وی بیاموزد و با او همانند سازی کند.

وی افزود: اگر در چنین خانواده‌ای جانشینی به جای پدر در نظر گرفته نشود وی به سمت مادر گرایش می‌یابد و با او همانند سازی می‌کند به نحوی که خصوصیات زنانه در چنین کودکی بیشتر تقویت می‌شود،‌ این فرد در آینده نیز رفتارهای مردانه‌ای نخواهد داشت و از جنسیت خود راضی نخواهد بود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه برای پسرانی که با مادر همانندسازی می‌کنند فردی که نقش مادر را برایشان داشته باشد مقدس می‌شود، عنوان کرد: این افراد حتی در انتخاب همسر نیز به سمت دختری می‌روند که مثل مادرشان باشد یعنی نقش حامی را برای او ایفا کند حتی ممکن است این پسران به زنان بزرگتر از خودشان گرایش پیدا کنند.

آذرتاش با تاکید براینکه این گروه از مردان فکر می‌کنند تنها زنان باید آنها را دوست داشته باشند و آنها  هیچ تکلیفی در برابر زنان ندارند، بیان کرد: این مردان گمان می‌کنند که همسران‌شان باید همچون مادر  به آنها عشق بورزد و حتی نسبت به همسر خود حس مالکیت دارند.لذا احتمال اینکه چنین کودکانی بالغ شوند کمتر است.

وی همچنین درباره دختران گفت: اگر دختری در سن همانندسازی جنسیت به هر علتی از داشتن مادر بی‌بهره باشد  و هیچ جانشینی برای مادر نداشته باشد با پدر خود همانندسازی می‌کند، مثلا به بازی‌های پسرانه علاقه‌مند شده و دوست دارد در جمع‌های پسرانه قرار بگیرد، کارهای مردانه انجام دهد و متاسفانه این خصوصیت گاهی مورد تمجید اطرافیان قرا می‌گیرد مثلا پدر می‌گوید دختر من برای خودش یک مرداست که این بدترین توهین برای یک دختر است، زیرا بزرگ‌ترین هنر یک دختر زن بودن است و ما  باید به عنوان والدین ویژگی‌های مختلفی را همچون، زن مبارز،  زن معشوقه، زنی که جایگاه معنوی بالایی دارد و زنی با ویژگی‌های مادرانه در وی پرورش دهیم.


تعداد بازدید : 460