جلوگيري از بروز افسردگي در بين كودكان

جلوگيري از بروز افسردگي در بين كودكان

افسردگي معضل جامعه مدرن است كه پير و جوان نمي‌شناسد. هر فردي در هر جايگاه اجتماعي مي‌تواند به اين بيماري مبتلا شود. افسردگي به دلايل مختلف به سراغ كودكان مي‌آيد كه مي‌توان اين دلايل را به انواع مختلف همچون عوامل ژنتيك يا عوامل محيطي تقسيم‌بندي كرد.


به طور متداول در جامعه بيماري افسردگي را با نشانه‌هايي همچون گريه‌هاي مداوم، نااميدي، لذت نبردن از فعاليت‌هاي روزانه، بي‌حوصلگي و كم‌انرژي شدن، منزوي شدن، عدم حضور در جمع، ناتوانی در برقراري ارتباط و دوستيابي مي‌شناسند. در ضمن بايد توجه داشت كه برخي علائم افسردگي در كودكان به راحتي قابل تشخيص نيست و بايد آنها را با دقت در اعمال و گفتار كودك و هنگام گفت‌وگو با او فهميد، مثل اعتماد به نفس پايين توام با احساس تقصیر به طوري كه دائم به دليل كارهايي كه انجام مي‌دهد، عذرخواهي ‌كند يا خودش را مقصر بداند.

نكته مهم در افسردگي كودكان اين است كه چون ما افسردگي را در دوران شاد كودكي بعيد مي‌دانيم، گاهي به علائم و نشانه‌هاي آن دقت كافي نداريم و آن نشانه‌ها را به گونه‌اي اشتباه تعبير مي‌كنيم. براي مثال كم‌حرفي و منزوي بودن كودكان در جمع را مي‌توان نشانه خجالتي بودن آنها دانست يا پرخاشگري و تحريك‌پذيري او را به تربيت غلط مرتبط مي‌سازيم، در حالي كه اين نشانه‌ها مي‌توانند از وجود افسردگي در فرزند خبر دهد.

فوت مادر با فرزند چه مي‌كند؟


فرشاد پنج ساله است. هم‌اكنون دو ماه از فوت مادرش مي‌گذرد. با وجود اينكه اين اتفاق نه تنها شدت بازي و شيطنت‌هاي اين كودك را كم نكرده است، بلكه بيشتر از قبل سر و صدا و شيطنت مي‌كند. به گفته عمه‌اش اين پسر بيشتر ناراحتي‌اش را در خود مي‌ريزد. او مي‌افزايد: از وقتي مادر فرشاد فوت كرده هر شب، شب ادراري دارد و حتي بي‌اختياري مدفوع هم پيدا كرده است، اما سعي مي‌كند در جمع چيزي بروز ندهد. پسرك با چشماني پرفروغ به من مي‌خندد، چشماني كاملا درخشان و پر از شور و شوق كودكي دارد.

عدم‌اعتماد به نفس كودك را گوشه‌نشين كرد


فاطمه چهار ساله به مهد كودك مي‌رود. به گفته مادرش از وقتي كه پدر اين كودك به ماموريت رفته است، او به نسبت قبل منزوي‌تر شده است. مادرش مي‌گويد: با اينكه در منزل بسيار شيطنت مي‌كند و هيچ كدام از وسايل از دست او سالم نمانده است، اما در جمع ترجيح مي‌دهد در گوشه‌اي بنشيند. اين مادر كه فرزندش را پيش مشاور هم برده است، مي‌گويد: به نظر مشاوران اين كودك هيچ مشكلي ندارد، فقط مشكل او عدم اعتماد به نفس است. اين در حالي است كه اعتماد به نفس هم در وهله اول بايد از سوي خانواده به شخص القا شود.

پسرك كم‌حرف و مودب!


مهدي سه ساله كم‌حرف است. همه افراد دور و برش به دليل كم‌حرفي‌اش هميشه او را تحسين مي‌كنند، اما چرا بايد يك پسر بچه در اين سن و سال آن‌قدر ساكت باشد. او پيش مادربزرگش زندگي مي‌كند. مادربزرگش از اينكه او مودب در گوشه‌اي مي‌نشيند خوشحال است. به گفته مادربزرگش بد غذاست و به زور مي‌توان چيزي به او خوراند. او مي‌گويد: از وقتي پدر و مادرش از هم طلاق گرفته‌اند اين بچه از قبل هم ساكت‌تر شده است، به نظرم از اين وضعيت ناراحت است.

جلوگيري از بروز افسردگي در بين كودكان


يك مربي مهد كودك درباره چگونگي بروز افسردگي در بين كودكان مي‌گويد: امروزه مهم‌ترين دليل براي افسردگي كودكان رفتار والدين است، چرا كه بچه‌ها در سنين پايين به والدين خود وابسته‌اند و رفتار والدين مي‌تواند در روحيه آنها بسيار تاثيرگذار باشد. فرزانه مي‌افزايد: رفتارهايي مانند تبعيض بين فرزندان، به رخ كشيدن نكات منفي كودك و ابراز نكردن صفات مثبت او و در كل رفتارهاي نسنجيده به‌طوري كه روحيه او را تضعيف كند و اعتماد به نفس او را كاهش دهد، مي‌تواند زمينه‌ساز ابتلا به افسردگي در كودك باشد.

غير از رفتار والدين با كودك، رفتار والدين با او هم مي‌تواند در بروز افسردگي نقش داشته باشد، مانند دعواهاي زناشويي مداوم و مقصر دانستن كودك در اختلافات خانوادگي، مطرح كردن مسائل اقتصادي در حضور كودك، آگاهي كودك از بيماري والدين به‌طوري كه نگران از دست دادن والدينش شود و خود را در بيماري آنها مقصر بداند و در نهايت جدايي والدين. به گفته او برخي عوامل روان‌شناختي نيز مانند نبود عزيزان ويژه، مرگ پدر يا مادر، از دست دادن سلامت مانند نقص عضو يا بيماري‌هاي مزمن و لاعلاج مي‌تواند كودك را افسرده كند. اين مربي مي‌افزايد: برخي دلايل ساده مانند تعويض مدرسه يا مهدكودك، اسباب‌كشي و مهاجرت كه از نظر بزرگ‌تر‌ها ممكن است متنوع و خوشحال‌كننده باشد، مي‌تواند كودك را افسرده كند، چرا كه تغيير ناگهاني و بدون مقدمه و از دست دادن دوستان براي كودك ناراحت‌كننده است و اگر با او همراه نباشيد و به گفت‌وگو با او نپردازيد، ممكن است برايش مشكلات روحي ايجاد شود.

او درباره چگونگي پيشگيري و درمان اين بيماري در بين كودكان می‌گوید: ايجاد فضاي صميمي و دوستانه در محيط خانوادگي، برآوردن نياز‌هاي كودك به اندازه، گفت‌وگو با او به نحوي كه خوب به حرف‌هايش گوش داده و به احساساتش احترام گذاشته شود و گاهي تغيير فضايي كه باعث افسردگي كودك شده است و دقت در روابط بين فردي در خانواده مانند رابطه پدر و مادر با هم و با فرزندان ديگر، همه و همه مي‌تواند از راهكارهاي درمان افسردگي در كودكتان باشد، در عين حال رعايت تمام اين نكات مي‌تواند از بروز افسردگي پيشگيري كند.

فرزانه تاكيد مي‌كند: تشديد افسردگي در كودك با عوارضي همچون كم‌خوابي يا كم‌اشتهايي همراه است، اين پيامد‌ها ريشه در افسردگي كودك دارد. به گفته او در چنين شرايطي بايد از يك متخصص كمك بخواهيد و نگذاريد وضعيت كودك وخامت پيدا كند، چرا كه افسردگي مي‌تواند لطمه‌هاي زيادي به كودك بزند.

كاهش شدت افسردگي با بهادادن به روابط عاطفي


يك روانشناس درباره زمينه‌هاي بروز افسردگي در بين كودكان مي‌گويد: افسردگي‌هاي موجود در جامعه ناشي از عوامل محيطي است. در وهله اول يكي از عوامل محيطي به كانون خانواده‌ها و نوع ارتباطي كه والدين با يكديگر و با فرزندشان دارند مربوط مي‌شود؛ در اصل اين امر در ميزان و شدت افسردگي در بين كودكان موثر است.

حاج‌اسماعيلي مي‌افزايد: از ديگر عوامل بروز افسردگي در بين كودكان مي‌توان به عدم بروز جو رواني آرام در محيط خانواده و اطراف اشاره كرد. امروزه به دليل افزايش درگيري‌هاي ذهني و فكري در بين خانواده‌ها ديگر شاهد برگزاري نشست‌ها و ارتباطات عاطفي بين والدين و فرزندشان نيستيم. به اين ترتيب حس تعلق كودكان ارضا نمي‌شود. آن هم به اين دليل كه در سنين كودكي ايجاد روابط عاطفي و سرگرمي از نيازهاي حياتي محسوب مي‌شود. به گفته او كودكان بايد احساس تعلق، عشق و دوست داشتن را در منزل تجربه كنند. در ضمن ديگر اولويت‌ها در پرورش كودك توجه به مساله بازي و گذران اوقات شاد و مفرح است، چون اين امر باعث رشد عاطفي، اخلاقي و شناختي در بين كودكان مي‌شود.

اين روانشناس مي‌افزايد: اين روزها اغلب بچه‌ها درگير بازي‌هاي مكانيكي هستند، اين بازي‌هاي كامپيوتري زمينه بروز پرخاشگري را بين كودكان ايجاد مي‌كنند. از سوي ديگر در برخي مهد كودك‌ها نيز با فضاي خشك و بي‌روح ديگر نياز به شادي و تعلق كودكان ارضا نمي‌شود. در صورت عدم ارضاي اين نيازها شاهد بروز افسردگي در بين كودكان هستيم. او مي‌گويد: هرقدر فضاي مهد كودك‌ها، پيش‌دبستاني‌ها و مدارس به سمت فضاي شادابي، نقاشي، داستان‌پردازي، موسيقي و... سوق پيدا كند خلأ خانواده‌ها نيز جبران مي‌شود.

بايد توجه داشت گروهي ديگر از كودكان نيز به دليل مشكلات فيزيولوژيكي و ژنتيكي مبتلا به افسردگي مي‌شوند، اما بايد دانست كه تعداد اين كودكان اندك است. حاج‌اسماعيلي تاكيد مي‌كند: افسردگي در كودكان فقط با نشانه‌هاي افسردگي بروز نمي‌كند، بلكه برخی از ديگر نشانه‌هاي رفتاري را از خود بروز مي‌دهند. براي نمونه در شرايط افسردگي ممكن است ارتباطات اجتماعي اين‌گونه كودكان كم شود و به اين ترتيب خواب آنها دچار مشكل شود يا بروز اضطراب‌هاي فراوان منجر به بروز تيك در آنها شود.

به گفته او از ديگر نشانه‌هاي افسردگي مي‌توان به بروز شب‌ادراري در بين برخي كودكان اشاره كرد. اين روانشناس معتقد است: حوادث ناگوار منجر به بروز افسردگي در افراد مي‌شود، اما اگر خانواده بتواند شرايط بهداشت رواني را در بين كودكان ايجاد كند به تدريج حالت افسردگي از بين مي‌رود. فقط با غني‌سازي فضاي عاطفي براي كودكان مي‌توان زمينه‌هاي بروز افسردگي را در آنها كاهش داد.


تعداد بازدید : 243

روانشناسی کودک
رفع عادت مکیدن انگشت در کودکان
تربیت کودکان را به مراکز آموزشی نسپاریم
علت خجالتی بودن شدید کودک تان را می دانید
چگونه یک کودک مودب داشته باشیم
چرا کودکانمان خجالتی هستند
در چه سنی برای فرزندانمان موبایل یا تبلت بخریم
توانمند شدن کودکان در مقابل سوگ
ارزیابی کارکرد فناوری برای کودکان
روش هایی برای بازی با کودکان
اضطراب کودکان را چگونه کنیم
برای کودکانتان خانه ای امن بسازید
فواید کم بودن تعداد اسباب بازی برای کودکان
جایگزین تنبیه برای کودکان
به شادی کودکان اهمیت بدهید
عوارض مشاجره والدین بر روی کودکان
دقت در خرید اسباب بازی برای کودکان
در تربیت کودکان از تنبیه بدنی استفاده نکنید
نکاتی مهم در تربیت تک فرزندتان
سن آموزش های مهارتی در کودکان
نقش پدر و مادر در شکل گیری هویت جنسی کودکان
رابطه تنبیه های والدین با اعتماد به نفس کودکان
رفتارهای بد کودکان را چگونه درست کنیم؟
چگونه کمرویی و خجالت کودکان را از بین ببریم؟
گرایش به انزواطلبی در دوران نوجوانی
زمان در کنار والدین خوابیدن نوزادان
شیوه های تنبیه کودکان چیست؟
باید نیازهای کودکانتان را بشناسید
رمزگشایی رفتارهای کودکان
کودکتان را با نه گفتن آشنا کنید
شعر خواندن چه فوایدی برای کودک شما دارد؟
کودک خجالتی چگونه درمان میشود؟
چگونه با کودکان قلدر باید رفتار کنیم
چه کودکانی دچار افسردگی میشوند؟
از چه زمانی می‌توان به کودک مسئولیت داد؟
چگونه به کودکانتان پول تو جیبی بدهید؟
چگونه با لجبازی های کودکان کنار بیاییم؟
داشتن روابط دوستانه میان والدین و فرزندان
آیا لکنت زبان کودکان درمان میابد؟
چگونه دروغگویی را در کودکان ترک دهیم؟
روش های آرام کردن فرزند نق نقو
فیلم ها و موسیقی ها با کودک شما چه می کنند؟
نشانه‌های استرس در کودکان
چرا بچه‌ها گاهی به گاز گرفتن متوسل می‌شوند؟
جملات ناخوشایند کودکان بیشتر بشناسید
معایب و مزیت های مهدکودک برای کودکان
نکاتی برای ‌اصلاح رفتار‌کودکان جیغ جیغو
حفظ امنیت کودکان در اینترنت
نکاتی برای گرفتن پرستار بچه
جویدن ناخن در کودکان چه دلایلی دارد؟
چگونه یک فرزند مستقل تربیت کنیم
چطور اضطراب کودکان را کاهش دهیم؟
با کودکان داغ دار چگونه رفتار کنیم
دکتر هراسی در کودکان را کنترل کنید
آموزش عشق و نفرت به کودکان
با کودکی که فحش می‌دهد چطور برخورد کنیم؟
هفت اشتباه بزرگ و رایج والدین در تربیت کودکان
وابستگی برخی بچه ها به اقوام نزدیک
تصویری منفی مقایسه کردن فرزندتان با دیگران
شیوع افسردگی در کودکان چقدر است؟
چه زمانی متوجه تنبیه درست می شویم؟
افزایش ضریب هوشی کودکان با آموختن موسیقی
استعداد کودکان خود را چگونه بشناسید؟
نقش خانواده در خلاقيت كودكان؟
مراحل پیشرفت بازی در کودکان
چگونه با دزدی کودکان روبه رو شویم؟
ایجاد شوق و انگیزه برای یادگیری در کودکان
کنترل ترس از تاریکی در کودکان
چگونه عذرخواهی را به کودکان یاد بدهید
چگونه کودکان ثبات جنسیت را یاد می‌گیرند
دلایل دروغ و دروغ گویی در کودکان
در چه سنی برای فرزندمان گوشی همراه بخریم
نکته هایی در تربیت فرزند پسر
نامفهوم صحبت کردن کودکان پیش دبستانی
آشنایی با تشویق و تایید کردن کودکان
روشهای بردن ترس از آمپول در کودکان
تیک در کودکان چیست و راه درمان آن
تاثیر بازیهای خلاقانه بر هوش و استعداد کودکان
آنچه باید درباره بازی کردن بچه ها بدانید
عواملی که میتواند باعث ترس کودکان شود
نقاشی زبان کودکان است به آنها آموزش دهید
لجبازی کودکان 2 تا 4 سال
اولین حمام کودک باید بهترین خاطره برایش باشد
حسادتهای فرزند اول نسبت به فرزند دوم
چگونه بفهمید نوزادتان عاشق شماست؟
ازدواج‌هایی متاثر از بلوغِ زودرسِ جنسی
چگونه دختری با اعتماد به نفس تربیت کنید
کودک استثنایی کیست؟
مزایای بوسیدن زیاد کودکان چیست؟
چرا باید به تخیلات کودکان اهمیت داد
مسئولیت پذیری را به کودکان دختر یاد بدهید
کودکانی که آبروریزی میکنند چه کنیم؟
چگونه با نوزادتان ارتباط برقرار کنید
بازی های آنلاین به کودکان چه آسیب هایی میزند
چرا و به چه دلیل کودکان دروغ میگویند؟
چگونگی غلبه بر کابوس های تکرار شونده در کودکان
ویتامین ذهن کودک را چگونه تامین کنیم؟
راه های کمک به رشد و یادگیری نوزادتان
چه رفتارهایی از کودکان را نباید جدی گرفت؟
چگونه کودک گریان خود را آرام کنید
انواع روشهایی برای محبت به کودک
رنگ‌ها چه مفهومی در نقاشی کودکان دارد
چگونه مکان خواب کودکان را جدا کنیم
داستان خواندن باعث اصلاح و تکمیل زبان در کودکان
آیا نوزادان هم افسردگی میگیرند؟
اشتباهات والدین در تربیت کودک
چگونه میتوان کودک شادی داشته باشیم
بازیهای گروهی کودکانتان را اجتماعی میکند
رشد سالم نوزاد با خوابیدن
آموزش مهمانی رفتن با کودکتان
راهنمایی برای فهمیدن زمان سخن گفتن فرزندتان
کودکان را با دکتر آشتی دهیم
چه زمان باید از روانشناس کودک کمک بگیریم؟
چگونه بفهمیم کودکمان نابغه است؟
چگونه ترس از مدرسه را در کودکان دور کنیم؟
باید نظم را در کودکانمان پرورش دهیم
روش بیست تایی در تربیت کودکتان
چگونگی آماده کردن پسرها برای دوران بلوغ
چگونه می‌توان افسردگی در کودکان را تشخیص داد؟
چگونه کودک حواس پرت خود را درمان کنیم
چگونه به کودکانتان عذرخواهی کردن را بیاموزید
راهکار والدين براي افزايش موفقيت فرزندان‌شان
برنامه مناسب برای راحت خوابیدن کودکان
کودک افسرده یا پرخاشگر چگونه بازی میکند؟
آموزش رفتار اجتماعی به کودکان
حرف زدن کودکان در چه سنی طبیعی است؟
آیا کودکان لوس را میشود اصلاح کرد؟
مدرسه هراسی يا ترس از مدرسه در کودکان
چگونه به کودکانمان ابراز علاقه کنیم؟
آيا مي ‌توان‌ كودكان‌ لوس‌ را اصلاح‌ كرد؟
چگونه به فرزندمان عشق ورزی کنیم؟
آداب و رفتار اجتماعی را به فرزندمان بیاموزیم
ناخن جویدن و مکیدن شصت یک اختلالات عادتی
راههایی برای زود خوابیدن کودک
راههایی برای داشتن یک کودک حرف گوش کن
حسادت بین فرزندان را چگونه باید کنترل کرد؟
کتاب بازی را به کودکان یاد بدهید
اعتماد به نفس را چگونه در کودکان تقویت کنید
چرا کودکان برای خواب مقاومت میکنند
روش های ترک مکیدن انگشت در کودکان
این جملات را هرگز به کودکتان نگویید
10 روش برای رشد هوش کودک
نکات مهم در تربیت فرزندانتان
سن مناسب فرستادن کودک به مهدکودک