تربیت کودکان را به مراکز آموزشی نسپاریم

تربیت کودکان را به مراکز آموزشی نسپاریم

زندگی امروزی به شدت ماشینی شده است و اکثر آدم‌ها در حال دویدن برای رسیدن به مشغله خود هستند. زمان در این زندگی‌ با شتاب می‌گذرد. آدم‌های این زندگی، وقتی برای یکدیگر ندارند و تمام کارهای خود را بر حسب وظیفه یا به شکل ماشینی انجام می‌دهند. در چنین زندگی که حتی زن و شوهر وقت کافی برای با هم بودن ندارند بالطبع برای تربیت و نگهداری فرزند یا فرزندان خود نیز وقت کافی ندارند. با چنین وضعیتی سال‌هاست که سبک زندگی ایرانی‌ها تغییر کرده است. مادران چون گذشته نیستند و کمتر در خانه می‌مانند و برای نگهداری از فرزندانشان از مهدهای کودک یا والدینشان کمک می‌گیرند. در این میان بسیاری از خانواده‌ها در برزخ و دودلی میان نگهداری کودکانشان در خانه و آموزش و نگهداری در مهدهای کودک مانده‌اند. در حقیقت در این زندگی ماشینی، والدین از وظیفه اصلی خود که همان مراقبت و تربیت فرزند خود است شانه خالی می‌کنند و این مسئولیت را به دیگران می‌سپارند. همان فرزندانی که آینده جامعه را می‌سازند و والدین در قبال آنها مسئولیت دارند. این در حالی است که مهدها و بعد از آن مدارس نمی‌توانند نقش خانواده را برای فرزندان بازی کنند.

وظیفه اصلی این مراکز باید تعلیم و آموزش باشد و اگر هم کار تربیتی می‌کنند باید همگام و همسو با خانواده‌ها عمل کنند. به اعتقاد روانشناسان مهدکودک هیچ گاه به لحاظ تربیتی نمی‌تواند جای خانواده را بگیرد و چه بسا محتوای تربیتی این مراکز در تضاد و تعارض با محتوای تربیتی خانواده‌ها باشد. در این صورت مسائل و مشکلات فراوانی برای فرزندان و خانواده‌ها پیش می‌آید. با این رویکرد در گفت‌وگو با سه روانشناس به بررسی موضوع پرداخته‌ایم. دیدگاه‌های این سه روانشناس را در ادامه می‌خوانید.

تربیت کودکان را به مراکز آموزشی نسپاریم
پریسا قیاسی، روانشناس کودک
واگذاری نقش تربیتی خانواده‌ها به مهدها و مدارس قطعاً موضوع خوبی نیست. ما نمی‌توانیم زمانی که پدر و مادر برای تربیت فرزندان خود می‌گذارند را با مدت زمانی که بچه‌ها در مراکز تربیتی صرف می‌کنند به لحاظ کمی و کیفی برابر بدانیم. البته وقتی بچه‌ها بیشتر وقت خود را در مهدها سپری می‌کنند نباید انتظار داشته باشیم که نقش تربیتی پدر و مادر تأثیرگذاری لازم را داشته باشد و این در حالی است که فرزندان الگوبرداری اصلی خود را از رفتارها و عملکردهای پدر و مادر دارند تا از رفتار مربی‌های مهد یا معلم‌های مدارس. البته مهدها در بخشی از موارد تربیتی مانند افزایش مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی می‌توانند نقش قابل ملاحظه‌ای داشته باشند ولی باید توجه داشته باشیم که در مباحث تربیتی هم خانواده و هم مراکز تربیتی و آموزشی مانند مهدها و مدارس باید مکمل هم باشند و از یک سیستم واحد برای تربیت بچه‌ها استفاده کنند.


معمولاً و متأسفانه در مهدهای ما، خانواده‌ها در مباحث تربیتی و مشکلات بچه‌ها دخیل نیستند و بعضی از مهدها حتی خانواده‌ها را در جریان مشکلات و مسائلی که فرزندانشان دارند قرار نمی‌دهند و خانواده‌ها را از مسائل و رفتارهای کودکان خود بی‌خبر می‌گذارند. در این میان خانواده‌ها تصور می‌کنند که مهدها حلال مشکلات تربیتی فرزند دلبندشان هستند در حالی که اینگونه نیست و خانواده‌ها باید در زمینه تربیت کودکان خود نیز آموزش‌های لازم را ببینند. آسیب‌هایی که از جانب سپردن وظیفه تربیت به مراکز آموزشی متوجه بچه‌ها می‌شود بسیار است، اما مهم‌ترین آن ایجاد دوگانگی و حتی چندگانگی رفتاری در کودکان است. کارشناسان تربیتی معتقد هستند در امر تربیت، پدر و مادر نباید رفتارهای دوگانه داشته باشند این امر در مورد مراکز آموزشی هم صدق می‌کند. وقتی موضوع تربیت بچه‌ها به مهدها و مدارس سپرده می‌شود، علائم استرسی در اینگونه بچه‌ها به وفور دیده می‌شود و بچه‌ها دچار سردرگمی هستند که آیا باید رفتاری که در مراکز آموزشی فرا گرفته‌اند را عملی کنند یا آنچه در خانواده آموزش دیده‌اند. از این منظر بچه‌ها آسیب‌های جدی می‌بینند. به عبارت دیگر کودکان نمی‌دانند چه واکنشی از خود نشان دهند.


از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که مدارس و مهدها تغییر می‌کنند. به عبارتی بنا به دلایل مختلف بچه‌ها ممکن است هر سال را در یک مرکز آموزشی طی کنند و این خود باعث می‌شود که روش تربیتی متفاوتی را تجربه کنند. همین مسئله می‌تواند اثرات و آسیب‌های زیادی را به دنبال داشته و موجب سردرگمی و حتی بی‌ثباتی شخصیت بچه‌ها باشد. بد نیست خانواده‌ها به این نکته نیز توجه داشته باشند که آموزش بسیاری از رفتارهای کلیدی بر عهده مهدها و مدارس نیست و بچه‌ها باید این رفتارها را در خانواده و فامیل خود آموزش ببینند. رفتارهایی مانند احترام به بزرگ‌ترها، رفتارها و آداب جمعی، احترام به حقوق دیگران و مشارکت جمعی و همچنین مسئولیت‌پذیری باید توسط والدین به فرزندان آموزش داده شود و بچه‌ها آنها را در حریم خانواده یاد بگیرند.


به طور کلی باید گفت روش صحیح برخورد با مشکلات، در مراکز آموزشی به بچه‌ها آموزش داده نمی‌شود و مراکز آموزشی در این زمینه نمی‌توانند کاری انجام دهند و به همین خاطر است بچه‌هایی که صرفاً در این مراکز بزرگ می‌شوند شرایط پر استرس و پرتنشی را تجربه می‌کنند.

کوتاهی در دوره کودکی، مشکلات رفتاری در سن بلوغ
زهرا امام، کارشناس روانشناسی
در شرایط فعلی که پدر و مادرها با مشغله‌های زیادی مواجه هستند، بسیاری از آنها ناگزیر تربیت بچه‌های خود را به مراکز آموزشی همچون مهدها و پیش‌دبستانی‌ها می‌سپارند و انتظار دارند تا این مراکز تربیت بچه‌ها را بر عهده بگیرند و گاهی نقش والدین را بازی کنند. باید گفت این امر اتفاق چندان خوبی نیست، زیرا در بحث تربیت کودکان، هم مراکز آموزشی و هم خانواده باید در کنار هم باشند و هر یک به یک اندازه دخیل هستند. اگر والدین بخواهند نقش خود را به عهده مراکز آموزشی واگذار کنند مطمئناً بچه‌ها مخصوصاً بعد از سنین بلوغ دچار دوگانگی رفتاری می‌شوند. رفتارهای درست و صحیح در سنین بلوغ، ناشی از تربیت آنها در دوران کودکی است و اگر پایه و اساس تربیت فرزندان در سنین کودکی درست صورت نگرفته باشد، مطمئناً در رفتارها و عملکرد آنها در سنین بعد از بلوغ نیز نقش خواهد داشت.


در واقع خانواده‌ها باید آموزش‌های لازم را در خصوص تربیت فرزندان خود ببینند و آگاه باشند که تعهد نداشتن نسبت به مسئولیتی که در قبال فرزندان و نقش تربیتی دارند، می‌تواند چه صدماتی را به همراه داشته باشد و در این راستا رسانه‌ها و مراکز مشاوره نیز می‌توانند نقش داشته باشند و آگاهی‌ها و اطلاعات لازم را در این زمینه به خانواده‌ها ارائه کنند.
جدایی عاطفی کودکان از خانواده و فراموشی نقش و جایگاه تربیتی والدین اثرات جبران‌ناپذیری می‌تواند برای بچه‌ها به همراه داشته باشد. شاید این آسیب‌ها در دوران کودکی زیاد مشهود نباشد اما در دوران بعد از سنین بلوغ، در قالب‌هایی نظیر گرایش به مواد مخدر یا روابط عاطفی نادرست خود را بروز می‌دهد و باعث می‌شود بچه‌ها به گروه همسالان خود بیشتر گرایش پیدا کنند و از خانواده دور شوند. ماحصل کلام اینکه حتی اگر کودک خود را به مهد و پیش‌دبستانی و دبستان می‌سپاریم نباید وظیفه تربیتی خود را تمام شده تلقی کنیم. به نظرم این مراکز آموزشی باید نقش تربیتی خود را نه به طور مستقیم بلکه از طریق آموزش والدین ایفا کنند.

تربیت وارونه، افسردگی کودکان
نجمیه رستمی، عضو انجمن روانشناسی ایران
یکی از دلایلی که باعث شده است خانواده‌ها نقش تربیتی خود را فراموش کنند و آن را به مراکز آموزشی مانند مهدها و مدارس واگذار کنند و حتی وقت نکنند تا به این امر مهم بپردازند زندگی صنعتی و مدرن امروزی است. در گذشته مادران اکثراً خانه‌دار بودند و وقت بیشتری برای تربیت فرزندان خود اختصاص می‌دادند اما اکنون مادر و پدر بیشتر وقت خود را صرف کسب و کار می‌کنند. در کنار این باید چشم و همچشمی‌ها را نیز اضافه کنیم. این‌ها همه دست به دست هم می‌دهند تا نقش تربیتی خانواده کمرنگ شود.
بد نیست بدانیم در حال حاضر ما 17 مدل مدرسه داریم که البته در اصل هیچ تفاوتی با هم ندارند و نکته مهم هم در اینجاست که با این شرایط باز هم تربیت درستی اتفاق نمی‌افتد، زیرا هم خانواده‌ها اسیر چشم و همچشمی هستند و هم اینکه آموزش و تربیت ما شکل تجاری به خود گرفته است. موضوع دیگری که ما امروزه با آن روبه‌رو هستیم بحث تفاوت نسل‌ها است. در گذشته اگر بین نسل‌ها تفاوتی وجود داشت خیلی محدود بود ولی در حال حاضر فاصله بین نسل‌ها خیلی زیاد شده است و اصلاً بچه‌ها حرف پدر و مادر خود یا معلم و مربی خود را نمی‌فهمند و بالعکس. یعنی ارتباط مؤثری بین والدین و بچه‌ها و جود ندارد که خود این موضوع اثرات و آسیب‌های خاص خود را به همراه دارد. یکی از این آسیب‌ها، کاهش نقش خانواده و سپردن این نقش به مدارس و مهدها است که در نتیجه از‌هم‌گسیختگی فرزندان از خانواده را شاهد هستیم.
بررسی‌ها نشان می‌دهد که بچه‌ها در سنین 12-10 سالگی گسیخته می‌شوند و کنترل خانواده روی آنها کمرنگ می‌شود و حتی از بین می‌رود. در این زمینه می‌توانم به موردی اشاره کنم؛ دختر 9-8 ساله‌ای که با جنس مخالف خود ارتباط دوستی برقرار کرده است، تنها به این دلیل که مادر در فضای دیگری بوده و کنترلی بر رفتار فرزند خود نداشته است. اینکه می‌گویم در فضای خانه نبوده است، نه به این معنی که شاغل بوده، بلکه به این معنی که فقط به فکر خودش بوده و کاری با فرزندش نداشته است. متأسفانه بسیاری از والدین نسبت به وظایفشان در قبال فرزندان آگاهی ندارند و فقط به فکر خود هستند و از فرزندپروری غافل هستند.
از سویی در حال حاضر با موج افسردگی در میان کودکان و نوجوانان مواجه هستیم و مسلماً منشأ آن خانواده است، زیرا ارتباط مؤثر و خوبی بین والدین و فرزندان صورت نمی‌گیرد. والدین چقدر در کنار فرزندان خود هستند؟ در حالیکه فرزندان ما باید به لحاظ فرهنگی به قدری غنی باشند که اگر در کنار فرهنگ‌های دیگر در مدارس قرار گرفتند بتوانند خودشان را حفظ کنند و تهدید نشوند و درست به همین دلایل است که نقش تربیتی خانواده‌ها مهم‌تر از مدرسه است.
متأسفانه امروزه شکل تربیتی خانواده‌ها وارونه شده است. اینکه چقدر روش‌های تربیتی مهدها و مدارس درست و اصولی است باید بگویم که متأسفانه هیچ نظارت درستی روی مهدها و مراکز آموزشی وجود ندارد. هر یک از مربیان و معلم‌هایی که در مراکز آموزشی فعالیت می‌کنند در ابتدا باید خود دارای سلامت روان باشند تا بتوانند بچه‌هایی که مسئولیت آنها را بر عهده دارند درست تربیت کنند. ولی مربی داریم که خودش اقدام به خودکشی کرده است، شما چطور انتظار دارید بچه‌ای که زیر دست اوست درست تربیت شود؟
بعضی از مدارس و مهدها ادعا می‌کنند که از روانشناس استفاده می‌کنند در حالی که آنها فقط یک مشاور بیشتر نیستند، و به این ترتیب مهدها از زیر بار مسئولیت‌های خود شانه خالی می‌کنند. متأسفانه امروزه ما از مهره‌های درست برای تربیت فرزندانمان استفاده نمی‌کنیم و این نداشتن آگاهی خانواده‌ها در کنار زندگی صنعتی باعث شده است تربیت فرزندان ما به خطر بیفتد.

مراکز آموزشی نمی‌توانند جای خانواده را بگیرند
با توجه به مطالب پیش‌گفته و تأکید صریح سایر روانشناسان، مراکز آموزشی همچون مهد و مدرسه نمی‌توانند کارکردهای تربیتی خانواده را بر عهده بگیرند. روانشناسان معتقدند کودکانی که به جای مهدکودک حتی نزد پدربزرگ و مادربزرگ‌هایشان بزرگ می‌شوند مفهوم عمیق‌تری از خانواده در ذهنشان نقش می‌بندد و در نوجوانی افرادی آرام و منطقی و بدون مشکلات رفتاری هستند. به اعتقاد آنان مهد و مدرسه علاوه بر وظایف آموزشی، صرفاً به دلیل ایجاد فضایی مناسب برای تعامل بچه‌ها با همسالان خود می‌توانند در بعد اجتماعی‌شدن بچه‌ها به والدین کمک کنند اما در سایر وجوه تربیتی نمی‌توانند جای اعضای خانواده را بگیرند. البته این به معنای کمک نکردن مراکز آموزشی در این زمینه نیست بلکه این مراکز صرفاً باید نقش تسهیل‌کننده را در این زمینه داشته باشند و خانواده‌ها نیز نباید وظایف اصلی خود را در این زمینه فراموش کنند و به دیگران بسپارند. حس امنیت و صمیمیتی که کودکان در خانه و خانواده حس می‌کنند در هیچ کجای دیگری از آن برخوردار نخواهند شد و ارمغان تربیتی که والدین به بچه‌ها می‌دهند در هیچ جای دیگری قابل عرضه نخواهد بود. در واقع بی‌آنکه قصد ناچیز شمردن نقش آموزشی مربیان را داشته باشیم باید بگوییم مهد و پیش‌دبستانی مثل مادری اجاره‌ای هستند که هرچقدر هم دلسوز باشند نمی‌توانند نقش مادر واقعی را برای بچه‌ها ایفا کنند.

منبع: جوان


تعداد بازدید : 284

روانشناسی کودک
رفع عادت مکیدن انگشت در کودکان
علت خجالتی بودن شدید کودک تان را می دانید
چگونه یک کودک مودب داشته باشیم
چرا کودکانمان خجالتی هستند
در چه سنی برای فرزندانمان موبایل یا تبلت بخریم
توانمند شدن کودکان در مقابل سوگ
ارزیابی کارکرد فناوری برای کودکان
روش هایی برای بازی با کودکان
اضطراب کودکان را چگونه کنیم
برای کودکانتان خانه ای امن بسازید
فواید کم بودن تعداد اسباب بازی برای کودکان
جایگزین تنبیه برای کودکان
به شادی کودکان اهمیت بدهید
عوارض مشاجره والدین بر روی کودکان
دقت در خرید اسباب بازی برای کودکان
در تربیت کودکان از تنبیه بدنی استفاده نکنید
نکاتی مهم در تربیت تک فرزندتان
سن آموزش های مهارتی در کودکان
نقش پدر و مادر در شکل گیری هویت جنسی کودکان
رابطه تنبیه های والدین با اعتماد به نفس کودکان
رفتارهای بد کودکان را چگونه درست کنیم؟
چگونه کمرویی و خجالت کودکان را از بین ببریم؟
گرایش به انزواطلبی در دوران نوجوانی
زمان در کنار والدین خوابیدن نوزادان
شیوه های تنبیه کودکان چیست؟
باید نیازهای کودکانتان را بشناسید
رمزگشایی رفتارهای کودکان
کودکتان را با نه گفتن آشنا کنید
شعر خواندن چه فوایدی برای کودک شما دارد؟
کودک خجالتی چگونه درمان میشود؟
چگونه با کودکان قلدر باید رفتار کنیم
چه کودکانی دچار افسردگی میشوند؟
از چه زمانی می‌توان به کودک مسئولیت داد؟
چگونه به کودکانتان پول تو جیبی بدهید؟
چگونه با لجبازی های کودکان کنار بیاییم؟
داشتن روابط دوستانه میان والدین و فرزندان
آیا لکنت زبان کودکان درمان میابد؟
چگونه دروغگویی را در کودکان ترک دهیم؟
روش های آرام کردن فرزند نق نقو
فیلم ها و موسیقی ها با کودک شما چه می کنند؟
نشانه‌های استرس در کودکان
چرا بچه‌ها گاهی به گاز گرفتن متوسل می‌شوند؟
جملات ناخوشایند کودکان بیشتر بشناسید
معایب و مزیت های مهدکودک برای کودکان
نکاتی برای ‌اصلاح رفتار‌کودکان جیغ جیغو
حفظ امنیت کودکان در اینترنت
نکاتی برای گرفتن پرستار بچه
جویدن ناخن در کودکان چه دلایلی دارد؟
چگونه یک فرزند مستقل تربیت کنیم
چطور اضطراب کودکان را کاهش دهیم؟
با کودکان داغ دار چگونه رفتار کنیم
دکتر هراسی در کودکان را کنترل کنید
آموزش عشق و نفرت به کودکان
با کودکی که فحش می‌دهد چطور برخورد کنیم؟
هفت اشتباه بزرگ و رایج والدین در تربیت کودکان
وابستگی برخی بچه ها به اقوام نزدیک
تصویری منفی مقایسه کردن فرزندتان با دیگران
شیوع افسردگی در کودکان چقدر است؟
چه زمانی متوجه تنبیه درست می شویم؟
افزایش ضریب هوشی کودکان با آموختن موسیقی
استعداد کودکان خود را چگونه بشناسید؟
نقش خانواده در خلاقيت كودكان؟
مراحل پیشرفت بازی در کودکان
چگونه با دزدی کودکان روبه رو شویم؟
ایجاد شوق و انگیزه برای یادگیری در کودکان
کنترل ترس از تاریکی در کودکان
چگونه عذرخواهی را به کودکان یاد بدهید
چگونه کودکان ثبات جنسیت را یاد می‌گیرند
دلایل دروغ و دروغ گویی در کودکان
در چه سنی برای فرزندمان گوشی همراه بخریم
نکته هایی در تربیت فرزند پسر
نامفهوم صحبت کردن کودکان پیش دبستانی
آشنایی با تشویق و تایید کردن کودکان
روشهای بردن ترس از آمپول در کودکان
تیک در کودکان چیست و راه درمان آن
تاثیر بازیهای خلاقانه بر هوش و استعداد کودکان
آنچه باید درباره بازی کردن بچه ها بدانید
عواملی که میتواند باعث ترس کودکان شود
نقاشی زبان کودکان است به آنها آموزش دهید
لجبازی کودکان 2 تا 4 سال
اولین حمام کودک باید بهترین خاطره برایش باشد
حسادتهای فرزند اول نسبت به فرزند دوم
چگونه بفهمید نوزادتان عاشق شماست؟
ازدواج‌هایی متاثر از بلوغِ زودرسِ جنسی
چگونه دختری با اعتماد به نفس تربیت کنید
کودک استثنایی کیست؟
مزایای بوسیدن زیاد کودکان چیست؟
چرا باید به تخیلات کودکان اهمیت داد
مسئولیت پذیری را به کودکان دختر یاد بدهید
کودکانی که آبروریزی میکنند چه کنیم؟
چگونه با نوزادتان ارتباط برقرار کنید
بازی های آنلاین به کودکان چه آسیب هایی میزند
چرا و به چه دلیل کودکان دروغ میگویند؟
چگونگی غلبه بر کابوس های تکرار شونده در کودکان
ویتامین ذهن کودک را چگونه تامین کنیم؟
راه های کمک به رشد و یادگیری نوزادتان
چه رفتارهایی از کودکان را نباید جدی گرفت؟
جلوگيري از بروز افسردگي در بين كودكان
چگونه کودک گریان خود را آرام کنید
انواع روشهایی برای محبت به کودک
رنگ‌ها چه مفهومی در نقاشی کودکان دارد
چگونه مکان خواب کودکان را جدا کنیم
داستان خواندن باعث اصلاح و تکمیل زبان در کودکان
آیا نوزادان هم افسردگی میگیرند؟
اشتباهات والدین در تربیت کودک
چگونه میتوان کودک شادی داشته باشیم
بازیهای گروهی کودکانتان را اجتماعی میکند
رشد سالم نوزاد با خوابیدن
آموزش مهمانی رفتن با کودکتان
راهنمایی برای فهمیدن زمان سخن گفتن فرزندتان
کودکان را با دکتر آشتی دهیم
چه زمان باید از روانشناس کودک کمک بگیریم؟
چگونه بفهمیم کودکمان نابغه است؟
چگونه ترس از مدرسه را در کودکان دور کنیم؟
باید نظم را در کودکانمان پرورش دهیم
روش بیست تایی در تربیت کودکتان
چگونگی آماده کردن پسرها برای دوران بلوغ
چگونه می‌توان افسردگی در کودکان را تشخیص داد؟
چگونه کودک حواس پرت خود را درمان کنیم
چگونه به کودکانتان عذرخواهی کردن را بیاموزید
راهکار والدين براي افزايش موفقيت فرزندان‌شان
برنامه مناسب برای راحت خوابیدن کودکان
کودک افسرده یا پرخاشگر چگونه بازی میکند؟
آموزش رفتار اجتماعی به کودکان
حرف زدن کودکان در چه سنی طبیعی است؟
آیا کودکان لوس را میشود اصلاح کرد؟
مدرسه هراسی يا ترس از مدرسه در کودکان
چگونه به کودکانمان ابراز علاقه کنیم؟
آيا مي ‌توان‌ كودكان‌ لوس‌ را اصلاح‌ كرد؟
چگونه به فرزندمان عشق ورزی کنیم؟
آداب و رفتار اجتماعی را به فرزندمان بیاموزیم
ناخن جویدن و مکیدن شصت یک اختلالات عادتی
راههایی برای زود خوابیدن کودک
راههایی برای داشتن یک کودک حرف گوش کن
حسادت بین فرزندان را چگونه باید کنترل کرد؟
کتاب بازی را به کودکان یاد بدهید
اعتماد به نفس را چگونه در کودکان تقویت کنید
چرا کودکان برای خواب مقاومت میکنند
روش های ترک مکیدن انگشت در کودکان
این جملات را هرگز به کودکتان نگویید
10 روش برای رشد هوش کودک
نکات مهم در تربیت فرزندانتان
سن مناسب فرستادن کودک به مهدکودک