لطفا کودکتان را لوس نکنید

لطفا کودکتان را لوس نکنید
لطفا کودکتان را لوس نکنید

به گزارش درمان سرا : دکتر اسماء عاقبتی درباره راهکار افزایش اعتماد به نفس در کودکان گفت: فرزندپروری صحیح از جانب والدین راهکاری کلیدی و موثر برای افزایش اعتماد به نفس در کودکان است و اگر والدین در مقابل رفتارهای درست و نادرست کودکان رویه‌ای هماهنگ و کاربردی را در پیش بگیرند اعتماد به نفس آنها را در کودکی افزایش می‌دهند.

وی با بیان اینکه طبق تحقیقات فرزندپروری علمی و موثر بهترین روش برای افزایش رفتارهای صحیح و مثبت و کاهش رفتارهای نادرست و منفی در کودکان است، ادامه داد: در چنین شرایطی کودکان متوجه توانایی‌های خود شده و مشکلات رفتاری آنها به‌تدریج کاهش می‌یابد .

این روانشناس کودک و نوجوان با تاکید بر اینکه بر اساس روش‌های فرزندپروری علمی برآورده کردن تمام خواسته‌های کودک و تشویق تمام رفتارها، عمل صحیحی محسوب نمی‌شود، اظهار کرد: برخی والدین بر این باورند که با برآورده کردن تمام نیازهای کودک (چه معقول و چه نامعقول) به او لطف می‌کنند و موجب افزایش اعتماد به نفس وی می‌شوند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که این رویه مانع پرورش استعدادهای ذاتی کودک شده و به افزایش اعتماد به نفس حقیقی در او کمکی نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: فرزندپروری موثر به تشویق رفتارهای مثبت کودک پرداخته و خواسته‌های معقول او را برآورده می‌کند.

این استاد دانشگاه بیان کرد: صورتی که والدین سهل‌گیر باشند یعنی خواسته‌های کودک را برآورده کرده اما انتظارات معقولی از وی نداشته باشند فرزندشان در زمینه پرورش استعدادهای خود ناتوان شده و توانمندی‌های او به اندازه کافی رشد نمی‌کند زیرا محیط خانواده تمام خواسته‌های وی را به سرعت برآورده کرده است.

وی تصریح کرد: کودکان چنین خانواده‌هایی از اعتماد به نفس حقیقی برخوردار نیستند و گاهی به صورت کاذب دارای اعتماد به نفس بالا هستند.


تعداد بازدید : 543