علتی که باعث خودکشی در نوجوانان میشود

علتی که باعث خودکشی در نوجوانان میشود
علتی که باعث خودکشی در نوجوانان میشود

دکترمحمد زارع نیستانک  درباره علل خودکشی در نوجوانان اظهار کرد: اگر نوجوان امید خود را به حال و آینده از دست داده باشد، ممکن است برای کشتن خود نقشه‌هایی کشیده باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه افزود: در بسیاری موارد، نوجوان‌هایی که گرایش به خودکشی پیدا می‌کنند، مشکلات طولانی مدت داشته‌اند که با نوجوانی تشدید پیدا کرده و برخی از آنها تصور می‌کنند غیرممکن است که این مشکلات حل شوند. همچنین در مواردی هم ممکن است اقدام به خودکشی طبق یک تصمیم آنی بوده و شاید در اثر استفاده از مواد مخدر و داروها باشد.

زارع نیستانک تاکید کرد: اگر والدین گمان می‌کنند نوجوانان‌شان ممکن است در مورد خودکشی نیز فکر کرده‌ باشند باید تهدیدها و ژست‌های خودکشی آنها را جدی بگیرند.

این روانشناس کودک و نوجوان گفت با اشاره به اینکه خودکشی قابل پیشگیری است، گفت: والدین می‌توانند به صورت مستقیم از نوجوان خود در این مورد سوال کنند و از گفتن کلمه «خودکشی» نترسند.

وی اضافه کرد: بعضی از پدر و مادرها فکر می‌کنند اگر این موضوع را مطرح کنند، نوجوان‌ خود را تشویق کرده که خود را بکشد. اما برعکس، ممکن است این عقیده در ذهن نوجوان وجود داشته باشد و اگر بفهمد شخص دیگری ناله او را برای دریافت کمک شنیده است، احساس رهایی کرده و از این مسئله پیشگیری می‌شود.

زارع نیستانک خاطرنشان کرد: والدین و اطرافیان باید به نوجوان خود بگویند که او را دوست دارند. همچنین از او بخواهند در مورد احساساتش برایشان صحبت کند و یادآوری کنند که هر چه قدر هم مشکلاتش بزرگ و ویرانگر به نظر برسند، باز هم می‌توان برای حل آنها تلاش کرد.

وی یادآور شد: والدین نباید منتظر بمانند که مسائل خودشان خود‌به‌خود رو به راه شوند بلکه باید به نوجوان کمک کنند که سازگارتر شده و زندگی‌اش را بهبود بخشد همچنین باید به حرف‌های او گوش دهند و مشکلاتش را بی‌اهمیت تلقی نکنند.


تعداد بازدید : 481