با علائم و درمان بیماری کرون روده آشنا شوید

با علائم و درمان بیماری کرون روده آشنا شوید

کرون روده چیست؟

بیماری مزمن کرون از دسته بیماری های التهابی روده به شمار می رود، که موجب التهاب سطح روده شده و در موارد پیشرفته تر می تواند لایه های عمیق از روده را نیز درگیر نماید. علت دقیقی برای بروز این بیماری شناسایی نشده است. این عارضه ممکن است در هر سنی شروع شود اما سن شایع بروز این بیماری بین سنین ۱۰ الی ۳۰ سال است. کرون روده می تواند هر قسمتی از دستگاه گوارش از دهان تا مقعد را درگیر نماید.

بیماری کرون می تواند بر روی هر بخش از دستگاه گوارش تأثیر بگذارد. در حالی که علایم از بیماری به بیمار دیگر تغییر می کنند و در بعضی افراد ممکن است بیشتر از دیگران باشد. در برخی از افراد مبتلا به بیماری کرون، تنها بخش آخر روده کوچک (ileum) تحت تأثیر قرار می گیرد. در سایر موارد، این بیماری به روده ی بزرگ (بخشی از روده بزرگ) محدود می شود.

از علائم این بیماری میتوان به اسهال مزمن و مداوم و افزایش دمانی بدن و کم خونی به علت خونریزی از روده که معمولا این کم خونی از همولیتیک خود ایمن روی است که طی این بیماری به گلبول های قرمز حمله میکنند.از علائم دیگر بیماری کرون روده خارش پوست بدن و ورم مفاصل و همچنین التهاب چشم میباشد.

راش که همان دانه هایی مانند جوش که نوعی از بثورات پوستی به شمار میرود از علائم این بیماری میباشد.

 • خستگی مزمن
 • تنگی یا انسداد روده
 • درد شکم
 • نفخ
 • خون در مدفوع یا خونریزی به هنگام مدفوع

در اکثر موارد دیده شده که بیمار دچار کاهش اشتها ، ابسه ، التهاب مفاصل و ضایعات پوستی شده است.


علل بیماری کرون روده

تا این لحظه هیچ دلیلی برای این بیماری مشخص نشده است اما برخی از عوامل میتواند در اینجاد کرون روده نقش داشته باشند
این بیماری حاصل واکنش سیستم ایمنی بدن به اندام های داخلی رخ میدهد. یکی از علت های ابتلای هر فردی به این بیماری عامل وراثت یا انتقال از طریق ژن بیمار است.
این بیماری در سنین زیر 30 سال مشاهده شده است. استعمال دخانیات را نمیتوان علتی برای این بیماری معرفی کرد اما بی شک در تشدید ان نقش خواهد داشت

 

تصویر 1

 

 مهمترین عوارض کسانی که به بیماری کرون روده مبتلا میشوند به شرح زیر میباشد:

 • التهاب در مفاصل ، زانو ، ارنج مچ پا و ستون فقرات
 • اختلالات کبدی یا صفراوی
 • ایجاد ابسه در اطراف روده یا اطراف ان
 • فیستول که همان ایجاد مجرای غیر طبیعی میان بافت روده و قسمت های دیگری مثل مثانه ، پوست میباشد.
 • زخم در ساق پا و برامدگی های قرمرز و دردناک در جلوی ساق پا
 • تاری دید و سردرد
 • کم خونی و فقر آهن در اثر خونریزی از روده
 • سرطان روده
 • مشکلات تنفسی
 • سو، تغذیه

 

درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟

۱. اگر شما یا یکی از اعضای خانواده تان علایم بیماری کرون را دارید.

۲. اگر اجابت مزاج شما سیاه و قیری است یا در آن خون وجود دارد.

۳. اگر شکم شما متورم شده است.

۴. اگر درجه حرارت بدن بالای ۳/۳۸ درجه سانتیگراد برود.

 

تصویر 2

آزمایش و تشخیص بیماری کرون:

وسیله تشخیص قطعی برای کرون وجود ندارد و پزشک شما با رد سایر دلایل برای علایم تان کرون را تشخیص می دهد. احتمالاً پزشکتان از رادیولوژی و کولونوسکوپی همراه با نمونه برداری برای تاًیید تشخیص شما استفاده می کند. شما ممکن است به یک یا دو تست و پروسیجر دیگر نیاز پیدا کنید.

کولونوسکوپی :

در کولونوسکوپی یک لوله قابل ارتجاع و نازک که یک دوربین در سر آن تعبیه شده است به پزشکتان اجازه می دهد که تمام طول روده بزرگ را مشاهده کند. در حین انجام کولونوسکوپی پزشکتان نمونه هایی از بافت روده برای بررسی بیشتر و تاًیید بیماری کرون بر می دارد. وجود سلول های ملتهب خوشه ای در دیواره روده به تشخیص بیماری کمک می کند.

کپسول اندوسکوپی:

برای این تست شما یک کپسول که دوربینی درون آن قرار دارد را قورت می دهید. دوربین عکس های متعددی می گیرد؛ که به کامپیوتر منتقل می شود.

سپس عکس ها برای بررسی علایم کرون، بررسی و تفسیر می شود. دوربین از طریق مدفوع شما دفع میشود. با وجود کپسول اندوسکوپی ممکن است لازم باشد همچنان کولونوسکوپی همراه با بیوپسی انجام شود.

دابل بالن اندوسکوپی:

برای انجام این تست از دستگاه اندوسکوپی بلندتری استفاده می شود که دستگاه اندوسکوپی معمولی قادر به دسترسی به آن مناطق نیست. این تکنیک زمانی کاربرد دارد که کپسول اندوسکوپی مساله غیر نرمالی را نشان می دهد، اما تشخیص همچنان مبهم است.

کرومواندوسکوپی :

پزشک شما ممکن است کولونوسکوپی را برای بررسی پولیپ یا تغییرات پیش سرطانی در صورت داشتن کولیت توصیه کند. کرومواندوسکوپی در واقع شامل اسپری کردن یک مایع آبی رنگ در طول انجام عمل کولونوسکوپی می باشد تا توانایی متخصص آندوسکوپی برای تشخیص تغییرات جزئی در پوشش روده شما را افزایش دهد. این تکنیک ممکن است باعث شناسایی پولیپ زودرس یا مسطح شود. در حین انجام آندوسکوپی پزشک می تواند از این پولیپ بیوپسی بگیرد و یا آن را بردارد. اجابت مزاج آبی رنگ پس از انجام این پروسیجر طبیعی می باشد.

تصویربرداری روده کوچک:

پزشک شما ممکن است بخواهد تا بخشی از روده شما را که به راحتی توسط کولونوسکوپی یا آندوسکوپی قابل رویت نیست، بررسی کند. به طور معمول، این آزمایش ها عبارت است از انجام CT و یاMRI با استفاده از مایع کنتراست. از سایر تکنیک ها و یا تکنیک های جایگزین برای مشاهده روده کوچک، “کپسول آندوسکوپی” است که یک دوربین در اندازه یک قرص بلعیدنی می باشد که پس از بلع در طول گذر از روده، تصاویر روده کوچک را ثبت می کند و این تصاویر به گیرنده ارسال می شود سپس دوربین از طریق اجابت مزاج دفع میگردد. از روش های دیگر می توان به آندوسکوپی اختصاصی با عنوان “آندوسکوپی بالون” اشاره کرد که برای دیدن مناطقی از روده باریک که به سختی قابل مشاهده است، استفاده می شود.

درمان کرون روده

تا حالا هیچ درمان قطری برای این بیماری یافت نشده است اما روش هایی وجود دارد که با استفاده از آن میتوان علائم را کنترل کرد.

 • داروهای جلوگیری از التهاب روده
 • داروهای کورتون دار
 • آنتی بیوتیک ها
 • داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن.

در صورتی که این بیماری پیشرفت داشته باشد پزشک جراحی را پیشنهاد میکند که قسمتی از روده که درگیر این بیماری شده است را برداشته میشود.

رژیم غذایی در بیماری کرون:

رژیم غذایی در درمان کرون روده بسیار موثر است
در زمان درمان این بیماری میبایست پرهیز های غذایی انجام دهید. از خوردن هر گونه نوشیدنی الکلی خودداری کنید. کره ، روغن کره های گیاهی ، سس مایونز و همچنین نوشیدنی های گازدار باید پرهیز کنید.قهوه ، چای ، شکلات ، پوسته ذرت، محصولات لبنی و همچنین غذاهای چرب و سرخ کردنی را از لیست غذایی خود حذف کنید.میوه ها و سبزی های خام ، گوشت قرمز ، غذاهای تند و پر ادویه را مصرف نکنید.

 

 

 

 

 

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com