ورزش مناسب برای دیسک کمر

ورزش مناسب برای دیسک کمر

دیسک کمر چیست؟

در ستون فقرات بدن انسان بین مهره های کمری استخوانی بالشتک ها یا صفحاتی از جنس غضروف قرار دارند که به آنها دیسک گفته می شود و واضحا در کمر به آنها دیسک کمر گفته می شود. کمر انسان دارای 5 مهره کمر است که در پایین آنها نیز استخوان مثلثی شکلی به نام استخوان خاجی قرار گرفته است. بنابراین در ناحیه کمر تعداد دیسک های بین مهره ای 5عدد می باشد. وظیفه اصلی دیسک ها در ستون فقرات بدن انسان ضربه گیر بودن آن است. به عبارتی دیسک ها، فشارهایی را که به ستون فقرات وارد می شود را جذب می کند و همچنین کمک در بهبود حرکت بین مهره ها می نماید. بنابراین همه افراد دیسک کمر دارند و منظور از دیسک کمر فتق یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد که البته یکی از صعب العلاج ترین بیماری های ستون فقرات می باشد.۸۰ درصد افراد در طول زندگی دچار کمر درد می شوند.گاهی اوقات دلیل این کمردرد، دیسک کمر است. می توان با انجام برخی از حرکات ورزشی میزان کمردرد را کاهش داد

 

نشانه های دیسک کمر چیست؟

شدت ناراحتی ممکن است خفیف، شدید و ناتوان کننده باشد. معمولاً علائم ناشی از فتق دیسک کمر با فرایند بیرون زدگی ریشه های عصب از سطح ستون فقرات در یک طرف بدن دیده می شوند.آسیب دیدگی ریشه عصب (رادیکولوپاتی) باعث ایجاد درد، بیحسی و ضعف در نواحی که مقصد عصب ها است می شود.

علائم فتق دیسک عبارتند از:

  • درد در قسمت تحتانی کمر
  • کشیدگی درد از باسن به سمت ساق پا (که به ان سیاتیک گفته می شود زیر درد در عصب سیاتیک به سمت پایین جابجا می شود)
  • مور مور شدن و بیحسی باسن یا ساق پا (پارستزیا)
  • ضعف در یک یا هر دو پا
  • از دست دادن کنترل روده و مثانه

حرکات ورزشی برای کاهش دیسک کمر

حرکت نیمه کبری:

این حرکت باعث می شود که مایع دیسک کمر به قسمت میانی ستون فقرات هدایت شود.

برای انجام این حرکت بر روی شکم دراز بکشید. آرام آرام سمت عقب بدن را فشار دهید. دست ها را بر روی زمین کنار سر قرار دهید. ۱۰ ثانیه در این حرکت بمانید. ۱۰ بار این حرکت را تکرار کنید.

 تصویر 2

 

حرکت کبری:

این حرکت شبیه حرکت قبلی است. فقط بدن بیشتر به سمت عقب کشیده می شود.

 تصویر 3

 

همسترینگ نشسته:

این حرکت باعث می شود که همسترینگ منقبض و منبسط شود. این حرکت در حالت نشسته انجام می شود. پاها را به جلو دراز کنید، با دست ها کف پاها را به سمت بدن بکشید.

 ۳۰ ثانیه پاها را در این حالت نگه دارید. حداقل با سه بار تکرار این حرکت را انجام دهید.

 تصویر 4

 

 

خم کردن یک پا در شکم:

این حرکت باعث کشیده شدن عضلات پایین کمر و لگن می شود و میزان فشار بر روی ستون فقرات را کمتر می کنند.

برای انجام این حرکت در حالی که خوابیده اید دست ها را در کنار بدن قرار دهید. یک پا را در شکم خم کنید و با دست ها نگه دارید و پای دیگر را بر روی زمین دراز کنید.

این حرکت را بر روی پای دیگر نیز انجام دهید. این حرکت را با ۱۰ بار تکرار انجام دهید.

 تصویر 5

 

 حرکت عضله خم کننده:

بر روی زمین زانو بزنید. یک پا را با زاویه ۹۰ درجه بر روی زمین قرار دهید. در همین حالت کمر و لگن را به سمت جلو خم کنید. ۱۰ ثانیه در این حالت بمانید. این حرکت را با ۱۰ بار تکرار بر روی هر پا را انجام دهید.

 تصویر 6

 

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com