راه های درمان بیماران مبتلا به پارکینسون

راه های درمان بیماران مبتلا به پارکینسون

درمان و توانبخشی پارکینسون:یکی از بیماری های نسبتا شایعی که باعث ناتوانی حرکتی در سالمندان می شود پارکینسون نام دارد.

علایم این بیماری کندی حرکات و لرزش است .درمان این نوع بیماری درمان چندتخصصی میباشد که نیازمند متخصص های نورولوژی است که در زمینه بیماری های حرکتی مهارت دارند و متخصص های طب فیزیکی و توان بخشی و تیم تواتن بخشی است.

تصویر 1

درمان پارکینسون ، دارو درمانی پارکینسون :
دارو های مختلفی برای کاهش دادن سرعت پیشرفت بیماری پارکینسون ،کم کردن علائم غیر حرکتی و بهتر شدن علائم حرکتی وجود دارد.

ویتامین ای در درمان بیماری پارکینسون :
از این ویتامین برای پیشگیری و کم کردن سرعت بیماری استفاده می شود.

کوآنزیم کیو ۱۰ در درمان پارکینسون :
استفاده از این نوع دارو همراه با کاهش تاخیر در زمان نیاز داشتن  به داروی لوودوپا بوده است .

نتایج مثبتی از تحقیقات بر روی روپینیرول و پرامیپکسول مشاهده شده استو

داروی لوودوپا اساس درمان پارکینسون میباشد که اغلب با همراه دارویی دیگر به اسم کربی دوپا به کار گرفته می شود ، چنین ترکیبی باعث کاهش دادن عوارض لوودوپا مثل تهوع و کاهش میزان این دارو در بافت های محیطی می گردد و میزان دارو را در مغز زیاد تر میکند و مصرف طولانی آن با دو مشکل تغییرات در حرکات غیر طبیعی یا دیس کینزی و حرکتی بیمار میشود.

ورزش بخش حیاتی زندگی روزمره تمامی افرادی است که دوست دارند سلامت خود را حفظ کنند، اما فعالیت بدنی برای مبتلایان به بیماری پارکینسون بیشتر حائز اهمیت‌ است.

در بیماران مبتلا به پارکینسون، ورزش تنها برای حفظ سلامتی آنان اهمیت ندارد؛ بلکه انجام حرکات ورزشی صحیح می‌تواند جنبه‌های حیاتی زندگی روزانه این بیماران را همچون حفظ تعادل و حرکت کردن را بهبود بخشد.

کارشناسان انجمن ملی پارکینسون در آمریکا اظهار داشتند: شواهد فزاینده‌ای حاکی از فوائد طولانی مدت و بلند مدت ورزش کردن برای بیماران مبتلا به پارکینسون است. در یک بررسی آمده‌ است بیمارانی که حداقل 2.5 ساعت در هفته ورزش می‌کنند، روند کاهشی قدرت حرکت و کیفیت زندگی‌شان نسبت به دیگر بیماران کندتر انجام می‌شود.

به گفته کارشناسان، ورزش کردن به بیماران مبتلا به پارکینسون کمک می‌کند تا در راه رفتن، حفظ تعادل، کنترل لرزش‌ اندام‌ها و داشتن انعطاف دچار مشکلات کمتری شوند. همچنین ورزش کردن علاوه بر فوائد جسمی بر سلامت ذهنی آنان هم تاثیر مثبت دارد و می‌تواند احساس خستگی را از آنان دور کرده و به رفع مشکلات خواب کمک کند.

کارشناسان معتقدند: انجام شکل‌های مختلف حرکات ورزشی مهم است زیرا کمک می‌کند بیمار بهتر با علائم مرتبط با پارکینسون مقابله کند. همچنین حرکات ورزشی باید روی حرکات کششی و تمرین‌هایی که انعطاف بدن را تقویت می‌کند، ایروبیک و تمرین‌های مقاومتی متمرکز باشد.

 

 

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com