راه حل هایی برای رفع سوزش سر دل

راه حل هایی برای رفع سوزش سر دل

سوزش سر دل ، یک احساس سوزش در سینه شماست که اغلب با طعم تلخی در گلو یا دهان شما رخ میدهد. علائم سوززش سر دل ممکن است بعد از خوردن وعده غذایی سنگین یا هنگام خوابیدن ، بدتر شود.البته این علائم را میتوان با درمان های خانگی برطرف نمود. اما اگر این سوزش برطرف نشد و در بلعید مشکل شود نشانه بیماری جدی تری است که باید به پزشک مراجعه کنید.

احساس دقیق سوزش سر دل از فردی به فرد دیگر متغیر است اما شایع ترین علامت، سوزش شدید یا ناراحتی در قفسه  سینه و پشت جناغ می باشد. آنتی اسیدها که اسید معده را خنثی می کنند و داروهایی که تولید اسید معده را کاهش می دهند، امروزه در دسترس همه می باشند.

عواملی که باعث سوزش سر دل میشود

سوزش سر دل به طور معمول هنگامی اتفاق می افتد که محتویات معده به داخل مری برگردد. اگر اسفنکتر قلبی به درستی کار کند ، هنگامی که غذا از مری خارج میشود و وارد معده میشود بسته میشود. در بعضی افراد اسفنکتر قلبی به درستی کار نمیکند یا ضعیف است. این امر باعث میشود که محتویات معده به مری بازگردد. اسیدهای معده میتوانند مری را تحریک کرده و علائم سوزش را ایجاد کند. به این وضعیت ریفلاکس گفته میشود.

سوزش سر دل در دوران بارداری

سوزش سر دل یک بیماری شایع در دوران بارداری است. هنگامی که یک زن باردار است هورمون های پروژسترون میتوانند باعث شل شدن اسفنکتر پایین مری شوند و محتویات معده به داخل مری رفته و باعث سوزش شود.

عوامل تشدید کننده سوزش سر دل

 • سیگار کشیدن
 • اضافه وزن یا چاقی
 • مصرف کافئین ، شکلات یا الکل
 • خوردن غذاهای تند
 • دراز کشیدن بلافاصله بعد از غذا خوردن
 • مصرف داروهایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن

 

عوارض ناشی از سوزش سر دل

سوزش سر دل هر از گاهی ، معمولا دلیلی برای نگرانی نیست. اما اگر مکرر تکرار شد ممکن است یک مشکل جدی در سلامتی شما داشته باشد که به درمان نیاز داشته باشد.

 

تصویر 1

 

درمان سوزش سر دل

در صورت بروز سوزش سر دل ، چندین راه حل خانگی و تغییر سبک زندگی وجود دارد که میتواند به کاهش علائم شما کمک کنند. تغییرات سبک زندگی مانند حفظ وزن میتواند به کاهش علائم کمک کند. همچنین بعد از غذا دراز نکشید ، سیگار نکشید ، مصرف شکلات را کم کنید ، نوشیدنی های کافئین دار را مصرف نکنید.

بعضی از مواد غذایی هستند که سوزش سر دل را بیشتر می کنند

 • نوشیدنی های گازدار
 • میوه های خانواده مرکبات
 • گوجه فرنگی
 • نعنا تند
 • غذاهای سرخ شده

اجتناب از این غذاها میتواند شما را در کاهش هرچه بیشتر سوزش سر دل کمک کند.

 

روش هایی برای خلاص شدن از شر سوزش سر دل

 

پوشیدن لباس گشاد

پوشیدن لباس تنگ در بعضی موارد ممکن است باعث شود شما سوزش سر دل را تجربه کنید ، زیرا لباس های تنگ معده شما را فشرده میکند. اولین کاری که باید انجام دهید ، کمربند خود را شل کنید

راست ایستادن

وضعیت بدن شما میتواند به درمان سوزش سر دل شما کمک کند. اگر نشسته اید یا دراز کشیده اید . بلند شوید اگر ایستاده اید ، صاف بایستید. صاف ایستادن باعث میشود که فشار کمتری به اسفنکتر مری وارد شود که جلوگیری از افزایش ورود اسید معده به مری میشود.

 

تصویر 2

بالاتنه خود را بالا ببرید

دراز کشیدن میتواند سوزش سر دل را بدتر کند . هنگامی که زمان خواب است ، سطح خواب خود را تنظیم کنید تا بالاتنه شما بالاتر قرار بگیرد. اگر تختخوابی قابل تنظیم دارید آن را در یک زاویه مناسب قرار دهید تا درد شما تسکین یابد. اگر تختخواب شما قابل تنظیم نیست میتوانید از بالش های زاویه دار استفاده کنید.

دمنوش زنجبیل

زنجبیل قرن ها به عنوان داروی سوزش سر دل استفاده میشود. میتوانید زنجبیل رنده شده را در سوپ ها و سایر مواد غذایی خود اضافه کنید. دمنوش زنجبیل یکی از موثر ترین درمان های خانگی برای سوزش سر دل است .

ریشه شیرین بیان

یکی دیگر از داروهای خانگی ریشه شیرین بیان است که برای معالجه سوزش سر دل استفاده میشود. و همچنین محققان بر این باور هستند که ریشه شیرین بیان میتواند به افزایش پوشش مخاطی مری شما نیز کمک کند ، که مری شما در برابر آسیب های ناشی از اسید معده محافظت شود.

 آدامس جویدن

جویدن آدامس به مدت نیم ساعت بعد از غذا نیز ممکن است به کاهش سوزش سر دل کمک کند. آدامس باعث میشود که بزاق بیشتری ترشح شود و این کمک به رقیق شدن و پاک شدن اسید معده از مری میشود.

داشتن آرامش

استرس سوزش سر دل ایجاد نمی کند؛ اما می تواند آن را افزایش دهد، ورزش استرس را کاهش می دهد و وزن را کم می کند. در یک مطالعه نشان داده شده است که ۳۰ دقیقه ورزش یکبار یا بیشتر در هفته، خطر ابتلا به ریفلاکس را کاهش می دهد.

 تعدادی نفس عمیق بکشید

نفس عمیق کشیدن باعث می شود، اسید دیرتر به مری برسد.

کمک گرفتن از آب

هنگامی که شما در سینه ی خود احساس سوزش و درد می کنید، جرعه جرعه آب بخورید، آب حتی ممکن است از داروهای مهار کننده ی اسید نیز مؤثرتر باشد. پژوهش ها نشان می دهند خوردن آب، اسید معده را در یک دقیقه خنثی می کند در حالی که آنتی اسیدها ۲ دقیقه تا ۲ ساعت طول می کشد اسید را خنثی کنند.

 خوردن وعده های غذایی کوچک تر

زمانی که در یک وعده ی غذایی با حجم زیاد بخورید، معده ی پر شما بر عضله ی مری فشار وارد می کند و باعث افزایش اسید معده می شود و در نتیجه ممکن است باعثریفلاکس شود. غذای کم حجم به کاهش وزن کمک می کند. سعی کنید آرام غذا بخورید، آرام غذا خوردن باعث می شود شما غذای خود را کامل تر بجوید و بخورید و در نهایت عضلات گوارشی به طور معمول انقباض و استراحت کنند که این باعث می شود شیره ی معده و روده آزادانه جریان داشته باشند و سوزش سر دل در شما ایجاد نشود.

 جلوگیری از خوشه های قند

در یک آزمایش نشان داده شد، بیمارانی که سوزش سر دل داشتند، با اجتناب از خوردن کربوهیدرات ها سطح قند خون خود را ثابت نگه داشتند و در کمتر از دو هفته سوزش سر دل آن ها کاملاً بر طرف شد.

استفاده ی بیش از حد از کربوهیدرات ها سبب ایجاد نفخ و گاز می شود و این به نوبه ی خود باعث افزایش فشار به شکم می شود که محتویات معده به سمت مری بیشتر حرکت کنند.

از مکمل استفاده کنید

ملاتونین، هورمون تولید شده توسط غده ی پینه آل می باشد که خواب و بیداری را تنظیم می کند. ریفلاکس اغلب در شب بدتر می شود؛ چون اسید معده در بین ساعت ۱۰ شب و نیمه شب بیشتر تولید می شود. ملاتونین از برگشت اسید به مری جلوگیری می کند.

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com

نظرات کاربران

نظر خود را ثبت کنید