درمان خانگی برای بیماری حرکت یا ماشین گرفتگی

درمان خانگی برای بیماری حرکت یا ماشین گرفتگی

بیماری حرکت مشکلی است که می تواند هر سفری را به کام شما تلخ کند. هنوز به درستی مشخص نشده که چرا برخی افراد به هنگام سفر به این بیماری دچار می شوند.

بیماری حرکت زمانی پدیدار می شود که حرکتی که سیستم بصری می بیند با حس حرکت سیستم دهلیزی گوش مطابقت نداشته باشد. در این حالت، گوش داخلی، پوست و عضلات بدن پیام هایی به مغز می فرستند تا مغز بتواند موقعیت بدن را تخمین بزند و بفهمد که در کدام جهت حرکت می کنید. زمانی که پیام های ارسال شده به سیستم دهلیزی با هم مطابقت نداشته باشد، مغز گیج می شود و احساس عدم تعادل در شما به وجود می آید که به آن بیماری حرکت می گویند. از علائم شایع این بیماری می توان به حالت تهوع، خستگی، سرگیجه و استفراغ اشاره کرد. در ادامه این مطلب لیستی از روش های خانگی و طبیعی که برای پیشگیری و درمان این بیماری استفاده می شود را ارائه خواهیم داد.

زنجبیل
شما می توانید برای درمان بیماری حرکت از دمنوش زنجبیل استفاده کنید. برای تهیه این دمنوش، ۲ تا ۳ تکه زنجبیل تازه را در آب جوش بیندازید و به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه منتظر بمانید تا دم بکشد. سپس آن را از صافی عبور دهید و بنوشید. همچنین می توانید برای مزه دار کردن این دمنوش ۲ تا ۳ قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید.

یخ
یک قطعه یخ را در داخل دهانتان گذاشته و بمکید. این کار به تسکین معده کمک کرده و مطمئناً حواستان را به چیزی جز حالت تهوع پرت می کند.

آب سیب
در طول سفر یک بطری آب سیب به همراه خود داشته باشید. آب سیب کمی از مایعات و قند مورد نیاز بدن را تأمین می کند. زمانی که احساس حالت تهوع به شما دست می دهد، به جای خوردن مواد غذایی، مقداری آب سیب بنوشید. آب سیب حال شما را بهتر خواهد کرد. شما می توانید از هر آب میوه ای غیر از آب مرکبات استفاده کنید. آب مرکبات باعث تحریک معده می شود.

نعناع فلفلی
چند قطره عصاره نعناع را روی یک دستمال بریزید و در حالی که آن را جلوی بینی تان گرفته اید، نفس عمیق بکشید. استفاده از آب نبات و دمنوش نعناع نیز در درمان این بیماری بسیار موثر است.

طب فشاری
برای درمان بیماری سفر می توانید از طب فشاری نیز استفاده کنید که روشی بسیار آسان و موثر است. به آرامی ساعد خود، بین دو تاندون و یک اینچ بالاتر از مچ دست را فشار دهید.

استراحت
اگر با اتومبیل شخصی سفر می کنید، برای مدتی در یک مکان مناسب توقف کنید. از اتومبیل خارج شوید، پاهایتان را دراز کنید و نفس عمیق بکشید. این روش برای سفر های طولانی در جاده های پر انحنا بسیار مفید است.

زیتون
زمانی که به بیماری حرکت دچار می شوید، بدن برای محافظت از دندان ها در برابر اسید معده، ترشح بزاق داخل دهان را افزایش می دهد. خوردن زیتون می تواند با خشک کردن داخل دهان، حالت تهوع را کاهش دهد.

نفس عمیق
این نوع تنفس اولین و مؤثرترین راه برای کم کردن ناراحتی معده و حالت سرگیجه و تهوع ناشی از بیماری حرکت است. تنفس عمیق و آرام به تسکین این بیماری کمک می کند.

دیگر نکات مهم
سعی کنید از انجام کار هایی مانند خواندن کتاب که به تمرکز بر روی یک نقطه خاص نیاز دارند، اجتناب کنید. اگر داخل اتومبیل هستید روی رانندگی تمرکز کنید؛ زیرا رانندگان به دلیل تمرکز بر روی جاده پیش رو دچار بیماری حرکت نمی شوند. راه حل بعدی نشستن بر روی صندلی جلوی اتومبیل است. همچنین اگر می توانید در طول سفر بخوابید یا چشمانتان را ببندید.

به موسیقی گوش دهید، این کار باعث می شود ذهن شما از بیماری حرکت منحرف شود. از حرکت ناگهانی سر بپرهیزید؛ زیرا این کار بیماری را تشدید می کند. حدود یک ساعت قبل از سفر، مقداری تنقلات بخورید. این کار باعث می شود در طول سفر معده شما در حال فعالیت و آرام باشد. قبل و در طول سفر از نوشیدن الکل شدیداً بپرهیزید. همچنین برای پیشگیری از بروز بیماری حرکت، پوست لیمو و پرتقال را بو کنید.

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com