درمان حالت تهوع به روش خانگی

درمان حالت تهوع به روش خانگی

مطمئناً برای شما هم پیش آمده که احساس کنید محتویات داخل معده تان در حال بالا آمدن هستند. به این حالت تهوع می گویند که می تواند به دلیل سرگیجه، اضطراب، معده درد و حتی مصرف برخی از داروهای شیمیایی ایجاد شود. بسیاری از زنان باردار و بیماران سرطانی تحت شیمی درمانی هم این حالت ناخوشایند را تجربه می کنند. اگر این مشکل گهگاه اتفاق بیفتد، می توان آن را بدون نیاز به دارو های شیمیایی و مراجعه به پزشک درمان کرد. در ادامه شما را با تعدادی از راهکارهای رفع این مشکل آزار دهنده آشنا خواهیم کرد.

۱ – مایعات بنوشید
تهوع و استفراغ ممکن است به دلیل کمبود آب در بدن ایجاد شود. در این حالت بازگرداندن مایعات از دست رفته به بدن امری حیاتی است. بنابراین، نوشیدن مایعاتی مانند آب یا آب میوه می تواند به رفع این مشکل کمک کند. به مدت ۱ الی ۲ ساعت از مصرف هر گونه ماده غذایی بپرهیزید و تنها نوشیدنی هایی مانند آب، آب میوه، چای یا نوشابه بنوشید و بدین گونه سطح مایعات مصرفی خود را افزایش دهید.

۲ – از زنجبیل استفاده کنید
تحقیقات اخیر نشان می دهد مصرف زنجبیل به اندازه آرام بخش های قوی در کاهش و جلوگیری از حالت تهوع موثر است. این گیاه شگفت انگیز می تواند به بیمارانی که به تهوع ناشی از عمل جراحی گرفتار شده اند، کمک کند. برای این کار می توانید از دمنوش زنجبیل استفاده کنید. قطعات خرد شده زنجبیل را داخل آب جوش بریزید و بگذارید به مدت ۵ دقیقه دم بکشد. سپس آن را از صافی رد کنید، مقداری عسل به آن اضافه کرده و مصرف کنید.

۳ – لیمو ترش مصرف کنید
بیماران مبتلا به سرطانی که به دلیل شیمی درمانی دچار حالت تهوع و استفراغ می شوند، می توانند با مصرف لیمو ترش این مشکل را تسکین دهند. لیمو ترش را برش بزنید و به هنگام شیمی درمانی، آن ها را بمکید. مصرف آب لیمو ترش هم باعث کاهش حالت تهوع می شود.

۴ – از میان وعده های کوچک استفاده کنید
با استفاده از وعده های غذایی کوچک می توان تهوع ناشی از شیمی درمانی را کاهش داد. از مصرف وعده های غذایی بزرگ و حجیم شدیداً بپرهیزید. قبل از آغاز هر جلسه شیمی درمانی از غذاهای سبک استفاده کنید. سعی کنید هیچ کدام از وعده های غذایی را جا نیندازید و حذف نکنید.

۵ – عادات غذایی تان را تغییر دهید
بیماران سرطانی می توانند با تغییر عادات غذایی خود از تهوع جلوگیری کنند. غذایتان را به آرامی بخورید و وقت بیشتری برای جویدن هر لقمه صرف کنید. از خوردن غذاهای داغ اجتناب کنید. از غذاهایی که به دمای معمولی اتاق رسیده و خنک شده اند، استفاده کنید. از مصرف غذاهای چرب، تند و ترش خودداری کنید. از مایعات پس از پایان هر وعده غذایی استفاده کنید. از نوشیدن مایعات به همراه غذا بپرهیزید.

۶ – از رژیم غذایی BRAT استفاده کنید
زمانی که حالت تهوع و استفراغتان کمتر شد، می توانید از غذاهای شیرین و بدون بو استفاده کنید. در چنین شرایطی بهترین انتخاب استفاده از رژیم غذایی BRAT است. رژیم BRAT همان رژیم موز، برنج، پوره سیب و نان تست است که نه تنها برای پیشگیری از استفراغ، بلکه برای درمان حالت تهوع و اسهال نیز موثر است.

۷ – درمان با سرما و گرما
اگر حالت تهوع دارید، می توانید از کمپرس سرد بر روی معده و شکم خود استفاده کنید. برای این کار مقداری یخ را داخل یک پارچه بپیچید و روی شکم خود قرار دهید. همچنین می توانید از یک بسته یخ بر روی ستون فقرات خود نیز بهره ببرید. برای روش گرمایی، باید مقداری آب داغ بنوشید. آب باید حتماً داغ باشد.

۸ – از عصاره نعناع فلفلی استفاده کنید
استفاده از عصاره نعناع فلفلی به بهبود حالت تهوع در افرادی که در حال ترک اعتیاد هستند، کمک می کند. نیم ساعت قبل از غذا خوردن عصاره نعناع را بو بکشید. نعناع فلفلی حالت تهوع ناشی از شیمی درمانی را نیز کاهش می دهد.

۹ – از دمنوش بابونه استفاده کنید
شما می توانید از دمنوش بابونه برای مقابله با حالت تهوع ناشی از اختلالات سیستم گوارشی بهره ببرید. برای این کار بابونه را در آب جوش ریخته و دم کنید، سپس از صافی عبور داده و یک فنجان از آن را بنوشید.

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com