نامه اداری درخواست کار

نامه اداری درخواست کار
نامه اداری درخواست کار

شاید شما بخواهید برای درخواست کار به سازمان یا مؤسسه‌ای نامه اداری بنویسید و بخواهید از بهترین و تأثیرگذارترین عبارات در نامه خود استفاده کنید. شیوه نگارش نامه شما در رد یا قبول درخواستتان به عنوان کارمند یا کارگر تأثیر فراوانی دارد. دو نمونه نامه اداری درخواست کار به همراه توضیحاتی برای تنظیم آن به شما تقدیم می‌شود:


نکاتی برای نامه اداری درخواست کار

به خاطر داشته باشید چنین نامه‌هایی در گروه مکاتبات اداری رسمی طبقه بندی می‌شوند. از این رو باید در استفاده از کلمات و جمله بندی‌ها دقت کرد؛ زیرا در صورت وجود اشتباه تایپی یا نگارشی و املایی ممکن است گیرنده نامه به این نتیجه برسد که شما سواد، دقت یا توانایی لازم را به عنوان یک کارمند ندارید و فرد مناسبی برای همکاری به آن‌ها نیستید.

وقتی کسی می‌خواهد از مؤسسه یا سازمان خاصی درخواست کار کند، باید آن را در چهارچوب نامه‌های رسمی اداری بنویسد و ارسال کند. نوشتن یک نامه به طور صحیح و با رعایت استانداردها می‌تواند در موفقیت شما و پذیرش درخواستتان مؤثر باشد. مسلما وقتی کسی قصد استخدام فردی را دارد، با مقایسه نامه‌های درخواست همکاری، نامه‌های منظم و تمیز و استاندارد را در نگاه اول بر بقیه نامه‌ها ترجیح می‌دهد و به چنین درخواستی اولویت بررسی می‌دهد.

برای نگارش نامه اداری باید ابتدا آن را با نام خدا آغاز کنید. البته ترجیحا در این قسمت نام خدا را ذکر نکنید و به آن تنها اشاره کنید تا در صورتی که نامه بر روی زمین یا زیر دست و پا بیفتد، به نام مقدس خدا بی احترامی صورت نگیرد. پس بهتر است از عباراتی چون «بسمه تعالی» استفاده کنید. پس از آن در گوشه سمت چپ بالای نامه خود تاریخ روز را قید نمایید. سپس عنوان فرد گیرنده نامه را به همراه نام او بنویسید. در سطر بعدی به اندازه سه کاراکتر جلو بروید یا اگر نامه را به صورت دستی تنظیم می‌کنید، حدود یک سانتی متر را خالی بگذارید و پس از آن شروع به نگارش کنید و بدون هیچ گونه توضیح اضافی به سراغ مطلب مورد نظر خود بروید. در مورد توانایی‌ها و قابلیت خود توضیحی کوتاه بدهید و از شخص مورد نظر بخواهید تا کار را به شما واگذار کند.


نمونه ۱ نامه اداری درخواست کار

بسمه تعالی   

                                  1398/1/20

مدیر محترم کارگزینی .....

جناب آقای ....

با سلام، احتراما به استحضار می‌رساند پیرو آگهی استخدام مورخ 28/10/1397 برای استخدام در واحد نیروی انسانی، اینجانب ...... فارغ التحصیل ......... مشخصات و رزومه شغلی خود را برای همکاری به حضور شما تقدیم می‌کنم.

امیدوارم سوابق تحصیلی مرتبط اینجانب و مهارت و تسلط به دو زبان انگلیسی و عربی و داشتن روحیه تیمی، روابط عمومی و فن بیان و هم چنین اشتیاق به یادگیری مداوم، مورد توجه مدیر محترم آن مجموعه قرار گیرد و بتوانم نقشی در رفع نیازهای شرکت و انجام کارهای محوله به بهترین نحو داشته باشم.

پیشاپیش از حسن توجه و همکاری شما کمال تشکر را دارم.

...نام شما...

تاریخ و امضانکات زیر را حتما رعایت کنید

چنان که می‌بینید در نامه فوق توضیح اضافی درباره این که مثلا «قبلا در یکی از بهترین دانشگاه‌های کشور تحصیل نموده‌ام.» و یا این که «تمام تلاشم را خواهم کرد تا بهترین نیروی شما باشم» و جملاتی از این دست وجود ندارد. چون آن‌ها به هر حال با خواندن رزومه شما متوجه نوع دانشگاه شما خواهند شد. همچنین واژگان و عباراتی که حاکی از تواضع بیش از اندازه و اظهار خاکساری در برابر گیرنده نامه باشد نیز دیده نمی‌شود. متأسفانه بعضی از افراد فکر می‌کنند هر چه نامه را متواضعانه‌تر بنویسند، شخص را وادار به پذیرش خود به عنوان همکار خواهند کرد و در نامه‌های اداری خود از عبارات «بنده»، «حقیر»، «چاکر»، «مخلص» و واژگانی شبیه به این در مورد خودشان استفاده می‌کنند یا حتی در پایان‌نامه از عباراتی شبیه به «مرحمت فرمایید» یا «منت بگذارید» یا «بنده نوازی کنید» بهره می‌گیرند. بر خلاف انتظار این عبارات تأثیر منفی بر مخاطب خواهد گذاشت.

همچنین به گیرنده نامه ارتباطی ندارد که شما چه مدت بیکار بوده‌اید و چه مشکلات مالی داشته‌اید و به چه میزان به دوستان و آشنایان خود مقروض شده‌اید. بنابراین بهتر است احترام خود را به عنوان فرد متقاضی کار حفظ کنید و بر قابلیت‌ها و مهارت‌های خود تمرکز کنید.  دیگری در ذیل آمده است:


نمونه ۲ نامه اداری درخواست کار

بسمه تعالی     

                                                  1397/4/1

مدیریت محترم سازمان .......

با عرض سلام و خسته نباشید

احتراما به استحضار می‌رساند عطف به اطلاعیه شماره ............... مورخ ............. در باب موضوع استخدامی، اینجانب .............. فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته ....... هستم و از آنجا که رشته تحصیلی اینجانب ارتباط مستقیمی با موقعیت شغلی در سازمان دارد و هم چنین در دوره‌های آموزشی مرتبطی چون ......... و .............. شرکت کرده‌ام و در این زمینه سابقه شغلی دارم، از شما تقاضا دارم امکان استخدام مرا برای برای این شغل بررسی فرمایید و قابلیت‌هایی چون تجربه کاری مرتبط، تسلط به زبان انگلیسی و داشتن سابقه ...... ساله در سمت ........ در شرکت ............ و هم چنین داشتن روحیه کار تیمی و علاقه به فراگیری هر چه بیش تر نظر شما را جلب و فرصتی برای اینجانب فراهم نماید.

رزومه شغلی اینجانب به پیوست این نامه به شما تقدیم می‌گردد. از این که وقتی را به مطالعه این رزومه اختصاص می‌دهید، از شما سپاس گزارم. با آرزوی بهروزی

نام و نام خانوادگی

تاریخ و امضا


سایر نکات

چنان که دیده می‌شود، در این نامه متقاضی کار تحقیقی درباره سازمان مورد نظر و نوع و شیوه فعالیت آن به عمل آورده و آن را با توانایی‌ها و مهارت‌های خود تطبیق داده است. او با این کار نشان می‌دهد که فرد بی دقتی نیست و انجام کار برای او اهمیت دارد و تنها به فکر یافتن یک شغل و کسب درآمد نیست. این دقیقا همان چیزی است که کارفرما برای پیشبرد اهداف سازمانی خود به آن نیازمند است. از این رو تأثیر مثبتی بر انتخاب متقاضی برای استخدام خواهد گذاشت.

در پایان نوشتن نامه دوباره آن را بخوانید و اگر اشتباهی در آن مشاهده می‌کنید، برطرف کنید. یکی از غلط‌های املایی رایج در نامه‌های درخواست کار اشتباه نوشتن واژه «فارغ التحصیل» است که بعضی به اشتباه آن را به صورت «فارق التحصیل» می‌نویسند و یا این که واژه «سپاس‌گزار» را به غلط با ذال و به صورت «سپاسگذار» می‌نویسند. توجه به این نکات می‌تواند کمک شایانی به عدم رد درخواست شما کند. در آخر نیز رزومه خود را به نامه اداری درخواست کار خود ضمیمه کنید.

با امید موفقیت شما در یافتن شغلی درخور و مناسب.تعداد بازدید : 14302