علائم آپاندیس؛ ۵ نشانه خطرناک درد آپاندیس که باید جدی بگیرید

علائم آپاندیس؛ ۵ نشانه خطرناک درد آپاندیس که باید جدی بگیرید
علائم آپاندیس؛ ۵ نشانه خطرناک درد آپاندیس که باید جدی بگیرید

درد شکم، تهوع، استفراغ، تکرر ادرار، تب، لرز و گیجی و سردرگمی مهمترین و شایع‌ترین علائم آپاندیس هستند. آپاندیس به خودی خود برای انسان آسیب‌زا نیست، بلکه التهاب آن می‌تواند خطر آفرین باشد.

آپاندیس یک تیوب توخالی با حدود ۱۰ سانتی‌متر طول است که بین اتصال روده کوچک و روده بزرگ و به طور معمول در قسمت راست پایین شکم قرار گرفته دارد. این امکان وجود دارد که در برخی افراد آپاندیس ورم کند و با درد شکمی شدیدی همراه باشد. اکثر افراد ممکن است درد شکم، یبوست، اسهال یا مسمومیت غذایی را برای یک بار تجربه کرده باشند. اگرچه بیماری آپاندیس کمتر شایع است، با این حال، حدود ۵ درصد از جمعیت در نهایت به آن مبتلا می‌شوند؛ بنابراین، بهتر است با علائم آپاندیس آشنا شوید که ترکیدن آپاندیس می‌تواند مرگبار باشد. برخی از علائم آپاندیس عبارتند از:


۱. درد شدید شکم

یکی از اصلی‌ترین و شایع‌ترین علائم آپاندیس، درد بسیار زیاد در ناحیه شکم است. آپاندیس معمولا باعث بروز درد شدید از ناف به سمت راست و پایین شکم می‌شود. اگرچه این حالت لزوما به معنای ترکیدن آپاندیس نیست، اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید. برخی از افراد مبتلا به آپاندیس ممکن است در حین راه رفتن، سرفه کردن یا حرکت کردن ماشین دچار درد شکم شوند. همچنین، ممکن است دیواره شکم ملتهب شود. در این حالت، آپاندیس ممکن است در آستانه ترکیدن باشد. سریع به پزشک مراجعه کنید.


۲. تهوع، استفراغ و عدم اشتها

همه افراد مبتلا به آپاندیس دچار این علائم نخواهند شد. اما اگر علاوه بر درد شکم، احساس تهوع نیز می‌کنید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات، التهاب آپاندیس بر روی دیگر قسمت‌های دستگاه گوارش و دستگاه عصبی تاثیر گذاشته و موجب بروز حالت تهوع و استفراغ می‌شود.


۳. استفاده مکرر از سرویس بهداشتی

فع ادرار یکی از شایع‌ترین علائم آپاندیس است. در برخی افراد، آپاندیس در پایین لگن و نزدیک به مثانه قرار گرفته است. بنابراین، التهاب آپاندیس ممکن است باعث التهاب و تحریک مثانه شود. در نتیجه، ممکن است فرد دچار تکرر و سوزش ادرار شود. در این شرایط، به پزشک مراجعه کنید.


۴. تب و لرز

تب و لرز به معنای بروز التهاب در جایی از بدن است. اگر آپاندیس شما ملتهب شود، بدن با آزاد سازی چندین ماده شیمیایی و ایجاد علائمی مانند درد و تب و لرز به این شرایط واکنش نشان خواهد داد. بنابراین، در صورت بروز درد شکم به همراه تب و لرز، به پزشک مراجعه کنید.


۵. گیجی و سردرگمی

اگر شما گیج و سردرگم هستید، احتمالا عفونت بدتر شده است؛ حتی ممکن است عفونت وارد جریان خون شود، که این حالت می‌تواند مرگبار باشد. بدتر شدن عفونت می‌تواند منابع بدن مانند اکسیژن را مصرف کرده، در نتیجه، اکسیژن کافی به مغز نخواهد رسید. بنابراین، اگر مشاهده کردید، فردی غیر طبیعی رفتار می‌کند، چه آپاندیس باشد چه بیماری دیگر (مانند سکته مغزی)، سریع به پزشک مراجعه کنید.

عمل جراحی برداشتن آپاندیس رایج‌ترین و بهترین روش برای درمان این عارضه است. مراقب باشید که در درمان این بیماری کوتاهی نکنید. بلافاصله پس از مشاهده درد یا سایر علائم مرتبط، سریعا به بیمارستان تخصصی مراجعه کنید.


تعداد بازدید : 1644