12 مواد غذایی که از کبد محافظت میکنند

12 مواد غذایی که از کبد محافظت میکنند
12 مواد غذایی که از کبد محافظت میکنند

چه غذاهایی از کبد محافظت میکنند

کبد مسئول تجزیه کربوهیدرات ها ، ساخت گلوکز و سم زدایی از بدن است. همچنین مواد مغذی را ذخیره کرده و صفرا ایجاد میکند ، که برای هضم و جذب مناسب مواد مغذی موجود در مواد غذایی لازم است. غذاها و نوشیدنی های زیادی وجود دارد که هر فرد میتواند برای محافظت از کبد از آن استفاده کند.
سلامت کبد برای سلامت بدن بسیار حیاتی است. اختلال عملکرد کبد میتواند منجر به بیماری کبد ، اختلال در سوخت و ساز بدن و حتی دیابت نوع 2 میشود.
اگر چه مدیریت همه عوامل خطر ساز برای کبد غیر ممکن است ، اما مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها ممکن است به ارتقا سلامت کبد کمک میکند.

غذاها  و نوشیدنی های مفید برای سلامت کبد.

 

تصویر 9

1- قهوه

قهوه برای کبد مفید است . قهوه میتواند در کبد را در برابر بیماری کبد چرب محافظت کند. مصرف روزانه قهوه به کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن کبدی کمک می کند و همچنین کبد را از شرایط آسیب زا مانند سرطان کبد محافظت کند.

 

 

تصویر 10

2- جو دو سر

مصرف بلغور جو دو سر راهی آسان برای افزودن فیبر به رژیم غذایی است. فیبر ابزاری مهم برای هضم است و الیاف خاص موجود در جو دو سر برای کبد مفید میباشد.جو و جو دو سر از لحاظ ساختاری جزو گلوکان بتا میباشد.
بتا گلوکان از نظر بیولوژیکی در بدن بسیار فعال هستند. انها به تعدیل سیستم ایمنی بدن و مقابله با التهاب کمک میکنند و در مبارزه با دیابت و چاقی کمک میکنند.

بتا گلوکان موجود در جو دو سر باعث کاهش چربی ذخیره شده در کبد میشوند

 

تصویر 11

3- چای سبز

چای سبز به کاهش مقدار کلی چربی ، مبارزه با استرس و کاهش سایر علائم بیماری کبد چرب غیر الکلی کمک کند.

 

تصویر 12

4- سیر

اضافه کردن سیر به رژیم غذایی به تحریک کبد کمک میکند. مطالعات نشان میدهد که مصرف سیر باعث کاهش وزن و چربی در افراد مبتلا به NAFLD میشود.

تصویر 13

5- انواع توت ها

بسیاری از انواع توت های تیره حاوی آنتی اکسیدان هایی به نام پلی فنول هستند که به محفاظت از کبد در برابر صدمه ها کمک میکند.

 

تصویر 14

6- انگور

انگور ، اب انگور و دانه های انگور سرشار از انتی اکسیدان هستند که به کاهش التهاب و جلوگیری از آسیب کبد کمک میکنند.

 

تصویر 15

7- گریچ فروت

گریپ فروت به عنوان یک ماده غذایی مفید میباشد. گریپ فروت حاوی دو انتی اکسیدان اصلی است: نارینگین و نارنژنین. این آنتی اکسیدان ها به کاهش التهاب و محافظت از سلول های کبدی ، از کبد در برابر آسیب محافظت میکنند.

 

تصویر 18

8- گلابی
میوه و آب گلابی برای سلامتی کبد مفید میباشد. ترکیبات موجود در میوه به محافظت از اندام کمک میکند.

 

تصویر 17

9- مواد غذایی گیاهی
تعداد زیادی از مواد غذایی وجود دارد که برای سلامت کبد مفید میباشد
اووکادو ،موز ، جو ، چغندر ، آب چغندر ،کلم بروکلی ، برنج قهوه ای ، هویج ، کلم ، لیمو ، پاپایا ، هندوانه جزو این دسته از مواد غذایی هستند که برای کبد مفید میباشند.

 

تصویر 19

10-  ماهی
مصرف ماهی و مکمل های ماهی ( روغن ماهی ) به کاهش تاثیر شرایطی مانند NAFLD کمک میکند
ماهی سرشار از اسید های چرب امگا 3 است که چربی های خوبی هستند که به ک اهش التهاب کمک میکنند. این چربی ها برای کبد مفید میباشند. ماهی مانع از تولید چربی های اضافی و حفظ سطح انزیم در کبد می شوند.

تصویر 20

11- آجیل

خوردن آجیل روش ساده دیگری برای سلامت کبد میباشد.مواد موجود در اسید های چرب اشباع نشده ، ویتامین E و آنتی اکسیدان هستند. این ترکیبات در کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو کمک میکنند.

تصویر 21

12- روغن زیتون
خوردن بیش از حد چربی برای کبد مضر است اما برخی از چربی ها به کبد کمک میکنند. بر طبق تحقیقات ، اضافه کردن روغن زیتون به رژیم غذایی به کاهش استرس اکسیداتیو و بهبود عملکرد کبد کمک میکند.

چه مواد غذایی برای کبد مضر است

به طور کلی ، پیدا کردن تعادل در رژیم غذایی ، کبد را سالم نگه میدارد. یک سری از مواد غذایی وجود دارد که فرآوری آنها برای کبد سخت است انی غذاها شامل :
غذاهای چرب: این شامل غذاهای سرخ شده ، فست فود ها ، و غذای آماده ، میان وعده ها ، چیپس ، آجیل های بسته بندی شده.
غذاهای نشاسته ای : نان ، ماکارونی ، کیک
شکر : قطع کردن قند و غذاهای قندی به کاهش استرس روی کبد کمک میکند
نمک : نمک کمتر مصرف کنید ، کاهش یا جلوگیری از گوشت های نمک


تعداد بازدید : 440