مواد غذایی مفید و مضر برای معده خالی

مواد غذایی مفید و مضر برای معده خالی
مواد غذایی مفید و مضر برای معده خالی

همه ما می دانیم که غذا خوردن نقش حیاتی برای سلامتی بدن دارد اما شاید این را ندانیم که زمان غذا خوردن بسیار مهم است ، مصرف مواد غذایی در زمان نامناسب بسیار اشتباه است و در مواردی ممکن است سلامتی بدن را به خطر بیاندازد . یکی از زمان هایی که مصرف کردن برخی از مواد غذایی در آن کاری غیرعاقلانه است زمانی است که معده خالی است اما مصرف برخی از مواد غذایی با معده خالی می تواند برای معده و سلامتی مفید باشد .

  خوردن و نخوردن های مواد غذایی با معده خالی

هدف از سالم غذا خوردن مصرف مواد غذایی سالم و پرهیز از غذاهای ناسالم نیست بلکه باید زمان های مصرف غذا را نیز در نظر بگیرید تا بتوانید به بهینه سازی غذایی مصرفی بپردازید. هنگامی که معده خالی است باید در مصرف مواد غذایی دقت بیشتری داشته باشیم زیرا مصرف برخی از مواد غذایی در این زمان موجب به خطر افتادن سلامتی و برخی دیگر مانند آب خوردن با معده خالی موجب سلامت معده و برطرف شدن سوزش معده می شود زیرا برگشت اسید از معده به روده سبب سوزش معده می شود .خوردن آب با معده خالی سبب رقیق شدن اسید و رفع سوزش معده وآماده شدن معده برای صبحانه می شود .
مواد غذایی که می توانید با معده خالی مصرف کنید


میوه تازه یکی از مواد غذایی مفید برای معده خالی

مصرف میوه در همه حال برای بدن مفید است زیرا میوه ها ویتامین و مواد مغذی فراوانی دارند اما یکی از زمان های مناسبی که سبب اثر دو چندان مصرف میوه می شود خوردن میوه با معده خالی است . مصرف میوه با معده خالی باعث سم زدایی و پاکسازی بدن ، کاهش وزن ، بهبود گوارش و دریافت ویتامین می شود.مصرف میوه با معده خالی و به تنهایی سبب جذب بهترمواد مغذی و فیبرو پردازش راحت تر قند میوه در بدن می شود زیراقندهای ساده موجود در میوه برای جذب کامل به زمان نیاز دارند.


حریره جو دوسر و گندم سیاه از مواد غذایی عالی برای معده خالی

مصرف غذاهای تهیه شده از جوبا معده خالی با ایجاد پوشش روی دیواره معده سبب پیشگیری از التهاب ناشی از اسید هیدروکلریک می شود وفیبر موجود در آن موجب بهبود گوارش و کاهش سطح کلسترول خون می شود.

مصرف گندم سیاه با معده خالی نیز فوایدی مانند بهبود گوارش ، کاهش فشار خون ، کاهش کلسترول ، پاکسازی روده از سموم ، احساس سیری بیشتر و کاهش وزن دارد.


عسل از مفیدترین مواد غذایی برای معده خالی

خوردن عسل با معده خالی موجب بیداری سیستم ایمنی بدن ، بهبود مشکلات دستگاه گوارش ، بهبود «سندرم روده تنبل» و برطرف شدن مشکلات معده می شود. همچنین، عسل به پاکسازی بدن از شر ویروس ها و باکتری ها کمک می کند


تخم مرغ یک غذای مفید برای معده خالی

مصرف تخم مرغ با معده خالی علاوه برفواید سلامتی مختلف سبب سیری طولانی مدت و کاهش کالری دریافتی در طول روز در نتیجه کاهش چربی و لاغری می شود.
 

مواد غذایی مضر برای معده خالی

خوردن مواد غذایی در زمان های اشتباه می تواند سبب به خطر افتادن سلامتی بدن می شود . مصرف برخی مواد غذایی با معده خالی بسیار مضر است پس آشنایی با مواد غذایی که باید از خوردن آنها با معده خالی پرهیز شود اهمیت دارد.این مواد غذایی عبارتند از :


از خوردن این مواد غذایی با معده خالی پرهیز کنید
 

گوجه فرنگی از مواد غذایی مضر برای معده خالی

مصرف گوجه فرنگی با معده خالی به دلیل برخورداری زیاد از اسید تانیک موجب اسیدی شدن معده و زخم معده می شود . بهتر است این ماده غذایی سرشار ازویتامین C را در وعده های ناهار یا شام مصرف کنید .
 

ماست از مواد مضرغذایی برای معده خالی

خوردن ماست با معده خالی باعث از بین رفتن باکتری های اسید لاکتیک موجود در ماست به خاطر اسیدیته بالای اسید معده می شودو سبب می شود که فواید کمتری از ماست شامل بدن شود پس بهتر است ماست را با معده خالی نخورید.
 

قندهای فرآوری شده را با معده خالی مصرف نکنید

مصرف قند زیاد سبب به خطر افتادن سلامتی می شود به ویژه اگرقندهای افزوده شده در غذاهای فرآوری شده در صبح و با معده خالی مصرف شود ، این مواد غذایی علاوه بر بالا بردن قند خون سبب آسیب به کبد این ارگان مهم بدن نیز می شوند . پس بهتر است برای صبحانه این مواد غذایی شامل دونات و پیراشکی را مصرف نکنید.
 

موز یکی از مضرترین مواد غذایی برای معده خالی

موز فواید زیادی برای سلامتی دارد اما اگر زمان مصرف آن درست نباشد می تواند خطراتی برای بدن ایجاد کند . فواید مصرف موز درزمان مناسب ، ایجاد احساس سیری در بدن ، رفع یبوست و... می بشد اما اگر همین موز را با معده خالی مصرف کنیم به سبب بالا بودن سطح پتاسیم و منیزیم آن تعادل این عناصر را در بدن به هم می ریزد.
چای و قهوه ازمواد غذایی مضر برای معده خالی
نوشیدن قهوه با معده خالی سبب افزایش اسیدیته معده ، سوزش سر دل ، سوء هاضمه می شود . همچنین نوشیدن چای با معده خالی نیزسبب کاهش ترشح اسید و صفرا می شود صفرا و اسید معده به گوارش کلی مواد غذایی کمک می کنند و برای پردازش کلسترول اضافی ضروری هستند .


تعداد بازدید : 501