مواد غذایی مضر برای بدن

مواد غذایی مضر برای بدن
مواد غذایی مضر برای بدن

بسیاری از افراد در یافتن غذاهای سالم سردرگم هستند و به دنبال غذاهایی هستند که از بیماری های مزمن جلوگیری و به کاهش وزنشان نیز کمک کنند و از یک سری از غذاها پرهیز کنند.
در ادامه به خوراکی هایی اشاره میشود که به طور کلی برای بدن ضرر دارند ، اما افراد میتوانند در موارد خاص و بدون آسیب دائمی به سلامتی آنها ، در حد اعتدال مصرف کنند .

چه غذاهایی برای بدن ضرردارد

1- نوشیدنی های شیرین

نوشیدنی های شیرین با شکر اضافه یکی از بدترین ترکیبات در رژیم غذایی مدرن است. برخی از منابع قندی مانند نوشیدنی های قندی بسیار مضر میباشند.
وقتی شکر مایع مینوشید، مغز شما آن را به عنوان غذا ثبت نمیکند و در نهایت به طور چشمگیری افزایش کالری دریافت میکنید. قند اضافه شده بیش از حد ناسالم است.
تحقیقات نشان داده است که دریافت قند به شکل مایع بسیار بدتر از دیافت قند به شکل جامد است. به همین دلیل نوشیدنی های پرقند مانند نوشابه از جمله بدترین مواردی است که میتوانید مصرف کنید.
قند مایع ، قندی است که شما به شکل مایع مصرف میکنید. مانند نوشابه و نوشیدنی های شیرین. قند موجود در نوشیدنی ها غالبا غلیظ بوده و به راحتی در مقادیر زیادی مصرف میشود. قند مایع سطح قند و انسولین خون را بالا می برد و سلامتی متابولیک شما را به خطر می اندازد. علاوه بر ترویج افزایش وزن ، کالری قند مایع میتواند منجر به افزایش قند خون و مقاومت به انسولین میشود.
جایگزین ها : شما میتوانید بجای نوشیدنی های شیرین ، آب ، قهوه یا چای بنوشید. اضافه کردن یک برش لیمو به آب میتواند باعث ایجاد طعم و مزه شود.

2- اکثر پیتزا ها
پیتزا یکی از محبوب ترین غذاهای ناسالم در جهان است. بیشتر پیتزاهای تجاری در رستورانها و فست فود ها با مواد ناسالم پخته میشوند و کالری بسیار زیاد، چربی های ناسالم ، کربوهیدرات و سدیم دارد. سعی کنید از پیتزاهای خانگی استفاده کنید تا مطمئن باشید پیتزاها سالم باشد.
مخمر موجود در خمیر پیتزا می تواند باعث افزایش اسید معده و ریفلاکس در افراد می شود و افراد باید در خوردن پیتزا احتیاط کنند، مخصوصا کسانی که مشکلات گوارشی دارند. پیتزا محبوب ترین غذای کودکان در کل جهان است، در حالی که بزرگ ترین منبع کالری، چربی های اشباع شده و نمک به حساب می آید
در پیتزا ترکیبی اعتیاد آور از مواد خشمزه ، سس گوجه فرنگی شیرین و پنیز موزارلا میباشد که بسیار دلپذیر است.

3- نان سفید
مصرف نان باگت و نان های سفید ، اگر به مقدار زیاد مصرف شوند ناسالم هستند. این نان ها از گندم تصفیه شده ساخته میشوند که از فیبر و مواد مغذی کمتری برخوردار هستند که ممکن است منجر به افزایش سریع قند خون شود.
یک جایگزین مناسب نان سفید ، اگر با گلوتن مشکل ندارید میتوانید از نان سبوسدار استفاده کنید.


4- غلات های شیرین صبحانه

غلات های شیرین صبحانه یا کورن فلکس دانه های غلات فراوری شده هستند مانند گندم ، جو ، برنج ، ذرت که در بین کودکان بسیار محبوب بوده و اغلب با شیر میخورند.اغلب مردم فکر میکنند که کورن فلکس ها جزو مواد غذایی سالم هستند . این محصولات برای زیباتر شدن ، دانه های غلات را بو میدهند ، خرد می کنند ، خمیر می شوند و سپس ترد میشوند. این غلات سرشار از قند اضافه هستند و همین مشکل اصلی غلات صبحانه میباشند.

5- گوشت های سرخ شده
گوشت های سرخ شده غالبا خوشبو و کالری متراکمی دارند و چندین نوع ترکیبات شیمیایی ناسالم نیز هنگام پخت غذا تحت حرارت زیاد تشکیل میشوند. و همچنین بسیاری از مواد شیمیایی که در هنگام پخت و پز با گرما زیاد ایجاد میشوند افزایش خطر سرطان و بیماری های قلبی را افزایش میدهند. کارشناسان توصیه می کنند افراد در وعده های غذایی خود از گوشت بخارپز یا پخته استفاده کنند و کمتر سراغ خوراکی های سرخ شده بروند.

6- شیرینی ، کلوچه و کیک
بیشتر شیرینی ها ، کلوچه ها و کیک ها اگر بیش از حد خورده شوند میتوانند ناسالم باشند. مواردی که بسته بندی شده هستند معمولا با شکر تصویه شده ، آرد سفید و چربی های اضافه ساخته میشوند. و در بعضی موارد چربی های ترانس ناسالم اضافه میشود.

7- سیب زمینی سرخ کرده و چیپس سیب زمینی
سیب زمینی به تنهای بسیار مفید است. سیب زمینی سرشار از ترکیبات مانند فلاونوئیدها ، کاروتنوئیدها و اسید فنولیک است. اما زمانی که سرخ شده یا تبدیل به چیپس میشود دیگر نمیتوان از فواید سیب زمینی صحبت کرد.
استفاده از روغن با ترانس بالا در تهیه چیپس و پفک بسیار پر کالری هستند و خوردن مقادیر زیادی از این غذاها بسیار مضر میباشد و باعث اضافه وزن میشود.این غذاها حاوی مقادیر زیادی از آکریل آمید ، که مواد سرطان زا مباشند. سیب زمینی آب پز بهترین گزینه برای جایگزین کردن با این غذاها میباشند.
در چیپس سیب زمینی معمولا لکه های سبزی مشاهده می شود که مربوط به ماده سمی سولانین است و مصرف آن باعث ایجاد بیماری های گوارشی و عصبی می شود.

8- غذاهای فاقد گلوتن
اغلب مردم غذاهای حاوی گلوتن را با غذهای مضر و فراوردی شده جایگزین کردند که فاقد گلوتن هستند. این محصولات بدون گلوتن اغلب دارای قند و غلات تصویه شده ای مانند نشاسته ذرت و... هستند. اگر میخواهید غذاهای بدون گلوتن مصرف کنید از مواد طبیعی که فاقد گلوتن میباشند استفاده کنید.

9- گوشت های فرآوری شده
گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس ، کالباس و ... سرشار از نیترات میباشند و خطرات جدی از جمله سرطان روده بزرگ ، دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی را به همراه دارند.گوشت های فرآوری شده گوشت هایی هستند که از طریق نمک زدن، دودی کردن، اضافه کردن مواد نگهدارنده و یا سرخ کردن مزه و طعم آنها تغییر پیدا می کند. نیتراتی که در گوشت فرآوری شده وجود دارد در بدن به ترکیب مضر N-nitroso و در نهایت به نیتروسامین که نوعی سم است تبدیل می شود.

10- چربی های ترانس

کلسترول بد خون را افزایش داده و خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به شدت بالا می برد. چربی های ترانس همچنین باعث ایجاد التهاب در دیواره عروق شده و از این راه نیز در ایجاد پلاک های چربی و انسداد رگ های خونی قلب نقش دارند.

11-هر غذایی که با شکر اضافه شده یا غلات تصفیه شده
به حداقل رساندن یا اجتناب از غذاهای حاوی شکر ، دانه های تصفیه شده و چربی های ترانس بسیار اهمیت دارد. این مواد ناسالم ترین اما رایج ترین مواد غذایی در رژیم های غذایی مدرن هستند.

 


تعداد بازدید : 657