ماده غذایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند

ماده غذایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند
ماده غذایی که سیستم ایمنی بدن را تقویت میکند

فهرست غذاهایی که بیشترین خاصیت را برای بدن دارند در پایگاه اینترنتی مایو کلینیک Mayo Clinic منتشر شده است اما در میان آنها ۱۰ ماده غذایی وجود دارد که خاصیت آن ها برای بدن معجزه آسا است. زیرا آنها غنی از ویتامین های A و E، فیبر، مواد معدنی، مواد فیتوشیمی و آنتی اکسیدان ها هستند. مصرف این غذاها خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند و باعث چاقی نیز نمی شوند زیرا کالری کمی دارند. کارشناسان غذایی پایگاه اینترنتی مایو کلینیک خاصیت های هر کدام از این ده ماده غذایی را به شرح زیر توضیح داده است:

۱۰ ماده غذایی برای تقویت سیستم ایمنی بدن
۱- سیب

 سیب خاصیت ضد سرطانی دارد. سیب منبع کاملی از ماده پکتین است. ماده پکتین، تولید کننده ذرات مولکولی هستند که تا حد زیادی سلول های سرطانی را در سطح پروستات، روده، ریه را از بین می برد و از پیشرفت سرطان در بدن جلوگیری می کند. سیب غنی از فیبر است که میزان کلسترول و گلوکز خون را کاهش می دهد. سیب همچنین سرشار از ویتامین C و نوعی آنتی اکسیدان است که از سلول ها محافظت می کند. سیب همچنین از سیاهرگ ها محافظت می کند و به جذب آهن نیز کمک می کند.

۲- کلم بروکلی

  کلم بروکلی نیز دارای آنتی اکسیدان و غنی از ویتامین است. منبعی سرشار از کلسیم، پتاسیم، فیبر و دارای مقداری مواد فیتوشیمی است که در ابتلا به بیماری های قلبی، دیابت و برخی سرطان ها جلوگیری می کند.

کلم بروکلی همچنین دارای ویتامین های A و C است. این نوع کلم از برخی آنتی اکسیدان ها برخوردار است که می تواند از سلول ها محافظت کند.


۳- مغز بادام

  مغز بادام بیشترین خاصیت را برای قلب دارد. چرا که غنی از منیزیم، آهن، کلسیم، فیبر است و از ابتلا به برخی سرطان ها و کم خونی جلوگیری می کند. مغز بادام همچنین دارای برخی ریبوفلاوین ها (ویتامین B2) است که به بازسازی بافت بدن کمک شایانی می کند. مغز بادام همچنین میزان کلسترول خون را کاهش می دهد.

۴- اسفناج

 این گیاه غذایی نیز درجه ایمنی بدن را بالا می برد و در زیبایی پوست و مو نقش به سزایی دارد. اسفناج همچنین دارای ویتامین های A و C و ماده ریبوفلاوین (ویتامین B2) است. ویتامین B2 نیز در بازسازی بافت های بدن بسیار موثر است.اسفناج همچنین دارای ویتامین B6، کلسیم، آهن و منیزیم است.


۵- عدس قرمز

 این ماده غذایی نیز برای قلب بسیار مفید است و دشمن سرطان است.

۶- ماهی آزاد

 این ماده غذایی منبع سرشاری از پروتئین و امگا۳ است. امگا۳ نیز از بروز عارضه های قلبی جلوگیری می کند و سرشار از اسید لیپید و برخی پروتئین هاست.

۷- دانه گندم

 دانه گندم برای مغز، پوست و هضم بسیار مفید است.

۸- سیب زمینی

 این ماده نیز ضد سرطان و پیری است. رنگ زردی که در سیب زمینی وجود دارد نشان دهنده وجود بتاکاروتن در آن است. بتاکاروتن نیز غنی از ویتامین A است و این ویتامین نیز از پیری زودرس جلوگیری می کند.

بتاکاروتن همچنین از مبتلا شدن به برخی از سرطان ها جلوگیری می کند.


۹- قره قاط

 این گیاه و میوه آن برای داشتن سلامت جسم مفید است. این ماده غذایی نیز غنی از برخی فیتوشیمی هاست که از بروز به عفونت شریان های ادراری موثر است.

قره قرط همچنین به تقویت حافظه کمک می کند و برای داشتن دوران پیری سالم مفید است.


۱۰- عصاره سبزیجات

 عصاره سبزیجات نیز در جلوگیری از ابتلا به عارضه قلبی بسیار موثر است. زیرا عصاره این گیاهان سرشار از انواع ویتامین ها، مواد معدنی، ارزش های غذایی است.


تعداد بازدید : 482