درمان یبوست با 13 ماده غذایی

درمان یبوست با 13 ماده غذایی
درمان یبوست با 13 ماده غذایی

میوه ها ، سبزیجات ، حبوبات و دانه های زیادی وجود دارند که میتوانند به درمان یبوست کمک کنند. رژیم غذایی پر فیبر به اضافه کردن وزن و حجم مدفوع ، نرم کردن آنها و تحریک حرکات روده کمک میکنند. با این حال در برخی افراد رژیم های غذایی با فیبر بالا میتواند یبوست را بدتر کند.

در حدود 14% از افراد یبوست مزمن را تجربه میکنند. علائم آن شامل خروج مدفوع کمتر از 3 بار در هفته ، مدفوع سخت ،احساس تخلیه دردناک ، احساس مسدود بودن یا عدم توانایی عبور مدفوع است.
البته نوع و شدت علائم میتواند در افراد مختلف متفاوت باشد. برخی از افراد یبوست را به ندرت تجربه میکنند در حالی که برای برخی افراد یک بیماری مزمن است.
یبوست علائم مختلفی دارد اما اغلت نتیجه حرکت آهسته غذا از طریق دستگاه گوارش است که این دلیل میتواند به علت کمبود آب بدن ، رژیم غذایی نا مناسب ، داروها ، بیماری ، بیماری های سیستم عصبی و یا اختلالات روانی میباشد.

در اینجا 17 غذا وجود دارد که میتوانند به درمان یبوست کمک کرده و دفع مدفوع را منظم نگه دارند.

 

تصویر 8

1- آلوها

آلو خشک ، معروف به الو ، به عنوان داروی طبیعی برای یبوست مورد استفاده قرار میگیرد. آلو حاوی مقادیر زیادی فیبر میباشد. 2 گرم فیبر در هر 28 گرم آلو وجود دارد. این 8% از مصرف روزانه دریافت فیبر میباشد.

فیبر نامحلول موجود در آلوها ، به سلولز معروف است و مقدار آب موجود در مدفوع را افزایش میدهد.در همین حال ، فیبر محلول در آلوها برای تولید اسیدهای چرب در روده بزرگ تخمیر میشود که باعث افزایش وزن مدفوع میشود.
علاوه بر این الوها حاوی سوربیتول هستند . این الکل قند به خوبی در بدن جذب نمیشود و باعث میشود آب به روده بزرگ منتقل شود و در تعدادی از افراد منجر به اثر ملین میشود.
آلوها حاوی ترکیبات فنولیک هستند که باکتری های مفید روده را تحریک میکنند و اثر ملین دارند.خوردن 100 گرم آلو در روز ، به راحتی از یبوست خلاص می شوید.

 

تصویر 7

2- سیب

سیب سرشار از فیبر است. در حقیقت یک سیب متوسط با پوست حاوی 4.4 گرم فیبر است که 17% از مقدار توصیه شده روزانه است.
تقریبا 2.8 گرم از فیبر در سیب نامحلول است ، در حالی که 1.2 گرم فیبر محلول است. در روده ، پکتن به سرعت توسط باکتری ها تشکیل میشود تا اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تشکیل میشود تا بتواند آب را به داخل روده بزرگ بکشد، مدفوع را نرم میکند و زمان انتقال به روده را کاهش میدهد.
پکتن میتواند حرکت مدفوع را از طریق روده تسریع کند ، علائم یبوست را بهبود بخشد و تعداد باکتری مفید روده را افزایش میدهد.
سیب راهی آسان برای تقویت فیبر رژیم غذایی و رفع یبوست است.

 

تصویر 6

3- گلابی

گلابی یکی از میوه های سرشار از فیبر است که حدود 5.5 گرم فیبر را در خود دارد یعنی 22% از فیبر مورد نیاز روزانه میباشد.
گلابی بجز فواید فیبری ، از نظر فروکتوز ( نوعی قند )و سوربیتول نسبت به سایر میوه ها نسبت بیشتری دارد.
گلابی همچنین حاوی الکل قند سوربیتول است. مانند فروکتوز ، سوربیتول به خوبی در بدن جذب نمیشود و با وارد کردن آب به داخل روده به عنوان یک ملین طبیعی عمل میکند.
گلابی به راحتی میتواند یبوست شما را درمان کند و یا از مبتلا به یبوست جلوگیری کند.

 

تصویر 9

4- کیوی

برای هر کیوی حدود 2.3 گرم فیبر میتوانید دریافت کنید که 9% مقدار توصیه شده روزانه است.مصرف دو عدد کیوی روزانه به مدت چهار هفته منجر به حرکات روده بیشتر ، کاهش مصرف ملین و افزایش رضایت از عادات روده میشود.
فقط فیبر موجود در کیوی نیست که تصور میشود با یبوست مبارزه میکند .آنزیمی که به عنوان اکتینیدین شناخته میشود و مسئول اثرات مثبت کیوی بر تحریک روده و عادات روده است.

 

تصویر 14

5- انجیر

انجیر یک میوه عالی برای تقویت فیبر و عادات سالم روده است. یک انجیر خام متوسط حاوی 1.6 گرم فیبر است. علاوه بر این 75 گرم از انجیر خشک حاوی 7.3 گرم فیبر دارد که تقریبا 30% نیاز روزانه میباشد.
انجیر حاوی انزیمی به نام فیسین است که شبیه آنزیم اکتینیدین موجود در کیوی است و در کنار مقدار بالای فیبر آن اثرات مثبت آن بر عملکرد روده داشته باشد.

 

تصویر 16

6- مرکبات

مرکبات از نظر فیبر محلول به ویژه در پوست غنی هستند. پکتین موجود در مرکبات میتواند زمان انتقال به روده بزرگ را تسریع کرده و یبوست را کاهش میدهد.بعلاوه مرکبات حاوی یک فلاوانول بنام نارینژنین است که در اثرات مثبت میوه مرکبات بر یبوست موثر باشد.
بهتر است میوه های مرکبات را تازه بخورید تا مطمئن شوید که بیشترین مقدار فیبر و ویتامین سی را بدست می آورید. پرتقال و نارنگی یک غذای میان وعده مفید هستند.

 

تصویر 12

7- اسفناج و سایر سبزیجات

سبزیجاتی مانند اسفناج ، جوانه بروکسل و کلم بروکلی نه تنها سرشار از فیبر هستند بلکه منابع عالی ویتامین سی و ویتامین کا و فولات میباشد.
این سبزی ها به اضافه کردن حجم و وزن به مدفوع کمک میکنند که باعث میشود عبور از روده راحتر تر شود.
یک فنجان اسفناج پخته شده حاوی 4.3 گرم فیبر یا 17% از میزان توصیه شده روزانه شما است.
کلم بروکلی حاوی 3.6 گرم فیبر فقط در یک ساقه است. این معادل 16% از مقدار توصیه شده روزانه فیبر مصرفی روزانه است.

 

تصویر 11

8- کاسنی

کاسنی منابع مهمی از یک نوع فیبر محلول بنام اینولین هستند. اینولین یک پروبیتویک است و به تحریک رشد باکتری ها در روده کمک میکند و باعث تقویت سلامت دستگاه گوارش میشود. اینولین مدفوع را افزایش میدهد و دفع ان را بهبود میبخشد و زمان انتقال روده را کاهش میدهد.
مصرف 12 گرم اینولین در روز باعث افزایش دفعات مدفوع و نرمی میشود

تصویر 4

9- کنگر فرنگی

کنگر فرنگی دارای اثر تقویت و تنظیم روده میشود. پروبیوتیک ها کربوهیدرات های قابل هضم مانند اینولین هستند که باکتری های مفید موجود در روده را تغذیه میکنند و تعداد آنها را افزایش میدهند و در برابر رشد باکتری های مضر محافظت میکنند.
پروبیوتیک های در کنگر فرنگی در افراد مبتلا به یبوست را بهبود میبخشد.

 

تصویر 17

10- ریواس

ریواس گیاهی برگدار است که به دلیل داشتن خواص تحریک کننده روده بسیار شناخته شده است.
ریواس حاوی ترکیبی است به اسم سونوزید A معروف است که یک ملین محبوب گیاهی میباشد.
علاوه بر این 122 گرم ریواس حاوی 2.2 گرم فیبر غذایی است که 9% از فیبر توصیه شده روزانه را تامین میکند.

 

تصویر 13 

11- لوبیا ، نخود فرنگی و عدس

لوبیا ، نخود فرنگی و عدس به عنوان حبوبات شناخته میشوند و 182 گرم از لوبیا 19.1 گرم فیبر دارند که تقریبا 80% از مقار توصیه شده روزانه است و مقدار 99 گرم عدس پخته شده 7.8 گرم فیبر وجود دارد که 31% از نیاز روزانه فیبر را شامل میشود.
حبوبات حاوی ترکیبی از فیبر نامحلول و محلول هستند.که میتوانند با اضافه کردن حجم و وزن به مدفوع ، یبوست را کاهش دهند و هنچنین آنها را برای تسهیل در عبور راحت کنند.

 

تصویر 5

12- دانه چیا

دانه های چیا یکی از غذاهای پر فیبر موجود هستند. در 28 گرم دانه چیا حاوی 10.6 گرم فیبر است که 42% از نیازهای روزانه شما را برآورده میکند. فیبر موجود در چیا از 85% فیبر نامحلول و 15% فیبر محلول تشکیل شده است.
وقتی چیا با آب تماس پیدا میکند باعث تشکیل ژل میشود و در روده میتواند به نرم شدن مدفوع و عبور اسان تر آن کمک کند. علاوه بر این چیا میتواند تا 12 برابر وزن خود را در آب جذب کند ، که میتواند به اضافه کردن وزن و حجم مدفوع کمک کند.

 

تصویر 15

13- بذر کتان

از دانه های بذر کتان به دلیل اثرات ملین طبیعی آنها قرن هاست که به عنوان یک داروی سنتی برای درمان یبوست مورد استفاده قرار گرفته است.
علاوه بر فواید سلامتی دیگر ف دانه های کتان سرشار از فیبر غذایی محلول و نامحلول هستند و آنها را به یک دستگاه هضم ایده آل تبدیل میکنند.10 گرم بذر کتان حاوی 2.8 گرم فیبر است که 11% نیاز روزانه شما را براورده میکند.


تعداد بازدید : 627