خواص و فواید برگ و ریشه تربچه

خواص و فواید برگ و ریشه تربچه
خواص و فواید برگ و ریشه تربچه

تربچه گیاهی است یک ساله که ارتفاع ساقه آن تا یک متر می رسد . برگ های آن پهن ، ناصاف ، کرک دار و با بریدگی های نامنظم است.

تربچه یکی از پرطرفدارترین سبزیجات است که می تواند برای درمان بسیاری از بیماری ها مفید و موثر باشد این سبزی در درمان مشکلات کبد و کیسه ی صفرا،یرقان،سرطان و…بسیاری بیماری های دیگر تاثیرگذار باشد این سبزی را می توان به شکل نپخته در سالاد یا از برگ های آن به شکل پخته در سوپ استفاده کرد. 

 

گل های آن به رنگ سفید، زرد روشن، آبی روشن و بنفش است که در انتهای شاخه ظاهر می شود.

برخی از خواص این گیاه عبارتند از:

• برگ و ریشه تربچه دارای مقدار فراوانی ویتامین C است.

• مقدار ویتامین C موجود در برگ های این سبزی، نسبت به ریشه آن پنج برابر بیشتر است.

• ریشه کروی و قرمز این سبزی همچنین دارای مقادیر فراوانی پتاسیم، اسید فولیک و مس است.

• تربچه خاصیت ضد سرطان دارد و مدت مدیدی است که از این سبزی برای درمان اختلالات کبدی استفاده می شود.

• از تربچه برای دفع سنگ های کلیوی استفاده می شود و برای درمان نقرس و روماتیسم مفید است.

• اگر برگ آن همراه با غذا خورده شود کمک خوبی برای هضم غذا است. آب برگ تربچه برای تقویت چشم مفید است

• خوردن تخم تربچه، ترشح شیرمادر را زیاد می کند.

• تخم تربچه اشتهاآور است.

 

یرقان (زردی): تربچه برای کبد و معده بسیار مفید است و سم زدای بسیار خوبی است و خون را تصفیه می کند. تربچه در بیماری یرقان به طور شگفت آوری به پاکسازی بیلیروبین از خون کمک می کند و همچنین تولید آن را نیز تنظیم می کند. علاوه بر این با افزایش اکسیژن در خون از تخریب سلول های قرمز جلوگیری می کند. تربچه (ترب) سیاه برای یرقان مفیدتر است. برگ های تربچه نیز برای درمان یرقان بسیار مفید هستند.

کبد و کیسه ی صفرا: تربچه بطور خاص برای کبد و صفرا بسیار مفید است و جریان صفرا و بیلیروبین، اسیدها، آنزیم ها را تنظیم می کند و بیلیروبین را از خون می زداید و کبد را سم زدایی می کند. علاوه بر این، تربچه حاوی آنزیم هایی شبیه به مایروسیناس، دیتاستاز، استئار است که از کبد و کیسه ی صفرا در مقابل عفونت ها و زخم‎ها پیشگیری می کند.

هموروئید (بواسیر): تربچه سرشار از فیبر است که به هضم غذا و جذب آب را آسان می کند و به رفع یبوست کمک می کند (یبوست یکی از دلایل اصلی ابتلا به بواسیر است) و در نتیجه از ایجاد یا گسترش بواسیر پیشگیری می کند.

اختلالات ادراری: تربچه خاصیت ادرارآوری دارد، و میزان ادرار را افزایش می دهد. آب تربچه برای درمان التهاب و سوزش ادرار استفاده می شود. همچنین کلیه را تمیز می کند و عفونت کلیه ها و سیستم ادرار را از بین می برد. و به طور کلی به رفع اختلالات سیستم ادرار کمک می کند. کاهش وزن: تربچه به دلیل فیبر بالایی که دارد، به سرعت معده را پر می کند و احساس سیری ایجاد می کند بدون اینکه کالری زیاد به بدن برساند و انتخاب خوبی برای افرادی است که می خواهند وزن کم کنند.

سرطان: تربچه سم زدای بسیار خوبی است و سرشار از ویتامین C، اسید فولیک و آنتوسیانین است و به بهبود انواع سرطان به ویژه سرطان کولون، کلیه، روده، معده و دهان کمک می کند. اختلالات پوستی: تربچه دارای ویتامین C ، فسفر، روی و بعضی از ویتامین های گروه B است که برای پوست بسیار مفید هستند. آب موجود در تربچه به مرطوب سازی پوست کمک می کند. مقداری تربچه ی له شده را در یک کیسه کتانی قراردهید و بر روی پوست صورت قراردهید.

گزش حشرات: تربچه دارای خاصیت ضدخارش است و درمان مؤثری برای تسکین خارش ناشی از گزش پشه و زنبور است. آب تربچه درد و تورم محل گزش را کاهش می دهد و باعث تسکین آن می شود. تب: تربچه حرارت بدن را پایین می آورد و التهاب تب را کاهش می دهد. نوشیدن آب تربچه در این حالت بسیار مفید است. 


تعداد بازدید : 1707