به کودک مسموم اصلا لبنیات ندهید

به کودک مسموم اصلا لبنیات ندهید
به کودک مسموم اصلا لبنیات ندهید

آیا شما هم مادر خیلی وسواسی هستيد و اجازه نمی دهيد كه فرزندتان هر نوع ماده غذایی را مصرف کند؟ آیا شما هم مانند بسياري از مادران ديگر هميشه نگران هستید که مسمومیت غذایی بتواند منجر به بروز یک بیماری شدید و خطرناک در بدن فرزند شما شده و زندگی و آینده او را به خطر اندازد؟ آیا بچه کوچک شما اغلب دچار استفراغ و اسهال می شود؟
اگر جواب شما هم به سوالات بالا مثبت است، بدانید که مطالعه نکات یاد شده در ادامه اين مقاله به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات دقیق و کاملی را در مورد مسمومیت غذایی در کودکان به دست آورید.
مسمومیت غذایی در کودکان چیست؟
این بیماری زمانی در بدن انسان، به ويژه كودكان رخ می دهد که یک جسم خارجی (مانند انواع باکتری ها، ویروس ها و یا میکروب ها) از طریق مواد غذايي و یا نوشیدنی که فرد مصرف می کند، وارد بدن او شده و مواد سمي تولید کند. فراموش نکنید اغلب سمومی که در نتیجه مسمومیت غذایی در بدن کودکان تولید می شوند، بسیار مهلک هستند. کودک
معمولا علائم و نشانه های مسمومیت غذایی می تواند بلافاصله پس از خوردن غذای آلوده و یا در طول مدت یک یا دو روز آینده در بدن کودکان ظاهر شود. در بسیاری از موارد، کودکاني كه با خوردن غذاي آلوده مسموم شده اند، نیاز به مصرف هیچ نوع دارویی نداشته و خود به خود بهبود پیدا می کنند. با این حال، به خاطر داشته باشيد كه شما بايد در زمان مبتلا شدن کودکان خود به مسمومیت غذایی بسیار دقیق بوده و شرایط بدنی فرزند کوچک خود را به طور مداوم چک کنيد، چون ممکن است بدن کودکتان کم آب شده و او نیاز برای ويزيت يك دکتر متخصص اطفال داشته باشد.

علت بروز مسمومیت غذایی در کودکان:
اجازه دهید تا در ادامه این مقاله، نگاهی به علل بروز مسمومیت غذایی در بدن کودکان داشته باشیم. مهم ترين اين موارد عبارتند از:
• به یاد داشته باشید كه اگر غذاها و سبزیجات مصرفي فرزند شما، قبل از پخت و پز خوب شستشو داده نشود و یا از مراکز غیربهداشتی خریداری شده باشد، می تواند آلوده بوده و در بدن او تولید مسمومیت کند. همچنین، يادتان باشد كه اگر تغذیه کودک با دست ناپاک والدین و یا پرستار او صورت گیرد، می تواند براي سلامتي او خطرآفرین باشد. علاوه بر اين موارد، جالب است بدانيد كه مواد غذایی حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی هم می تواند حامل انواع میکروب ها بوده و با وارد شدن به داخل بدن کودکان، تولید سم کند.
• نوشیدن آب آلوده و یا استفاده از بطری های غیربهداشتی آب نیز می تواند منجر به بروز مسمومیت غذایی در بدن كودكان كوچك شود. همچنين، ذخیره سازی مواد غذایی در دمای نادرست یخچال هم می تواند باعث آلودگی اين مواد شده و منجر به بروز مسمومیت غذایی در بدن كودكان كوچك شود.
• در نهايت، والدین جوان و بي تجربه بايد به خاطر داشته باشند كه اگر مواد غذایی سرد شده را قبل از تغذیه کودک خود، دوباره گرم نكنيد، ممكن است مصرف چنین مواد غذایی باعث ورود میکروب به بدن او شود. علاوه بر اين موارد، يادتان باشد کودکانی که آسیب پذیر هستند و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به مسمومیت غذایی بوده و به راحتی میکروب وارد بدن آن ها می شود.

یکی از مسمویت ها خطرناک برای کودکان، مسمومیت سالمونا است، 7 اقدام برای جلوگیری از مسمومیت سالمونلا به شما کمک میکنه که کودکتون رو از این مسمومیت حفظ کنین.

علائم مسمومیت غذایی در بدن کودکان:
شما باید به عنوان مادر يك کودک كوچك بدانید که اگر کودک شما به طور تصادفی غذایی آلوده مصرف کرد، چگونه آن را تشخیص داده و درمان کنید. در ادامه این مقاله، لیستی از علائم شایع بروز مسمومیت غذایی در بدن کودکان مورد بررسي قرار گرفته است. البته، فراموش نکنید كه این علائم ممکن است در کودکان مختلف، متفاوت باشد. در واقع، واکنش و علائمی که در بدن هر كودك مسمومي ظاهر می شود، بستگی به نوع جسم خارجی دارد که به بدن او وارد شده است. معمولا، نمایان شدن علائم بروز مسمومیت غذایی در بدن كودكان دو ساعت بعد از مصرف مواد غذایی آلوده اتفاق مي افتد. همچنين، می توان ادعا كرد كه مدت دو روز زمان می برد تا مسمومیت غذايي از بدن کودکان خارج شود.

علائم بروز مسمومیت غذایی در بدن کودکان عبارتند از:
• بالا رفتن درجه حرارت بدن و یا ایجاد تب در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی
• بروز حالت تهوع در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی
• استفراغ مداوم کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی
• مبتلا شدن کودک مسموم به بیماری اسهال
• بروز درد شکم و گرفتگی عضلات این ناحیه در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی
• احساس ضعف کلی در بدن مبتلا به مسمومیت غذایی
• بروز سردرد در کودکان مبتلا به مسمومیت غذایی


تعداد بازدید : 527