نشانه های کمبود ویتامین E در بدن

نشانه های کمبود ویتامین E در بدن
نشانه های کمبود ویتامین E در بدن

این ویتامین محلول در چربی است که قبل از وارد شدن به جریان خون در کبد ذخیره می شود و کمبود آن هرچند کمتر گزارش شده است اما ثابت شده است که اغلب کودکان نارس ویتامین ای کمتری داشته اند.

ویتامین ای هشت فرم شیمیایی دارد که دکتر با گرفتن آزمایش خون و آگاهی نسبت به زیادبودن alpha-tocopherol متوجه کمبود ویتامین ای در بدن می شود. اندازه نرمال آن بین 5.5 تا 17 میلی گرم در لیتر است و اگر فرد بالغی کمتر از 4 میلی گرم داشته باشد، پزشک برای وی دارو تجویز می کند.

اما علائم اصلی کمبود ویتامین «ای» در بدن به شرح زیر است:

ضعف عضلانی: وجود ویتامین ای برای سیستم عصب مرکزی ضروری است و به عنوان یکی از آنتی اکسیدان های اصلی بدن تعریف شده که کمبود آن باعث «استرس اکسیداتیو»، تولید اثر سمی و آسیب به ساختارهای درون سلولی می شود که درنهایت احساس ضعف در ماهیچه ها به انسان دست می دهد.

ناموزون راه رفتن: کمبود ویتامین ای باعث ایجاد نورون های خاصی به نام Purkinje شده و روند سیگنال رسانی به سیستم عصبی را مختل می کند.

خستگی و سوزن سوزن شدن بدن: آسیب دیدن فیبرهای عصبی مانع از انتقال سیگنال به درستی شده و عامل ایجاد نوروپاتی محیطی می شود.

کاهش وضوح دید: کمبود ویتامین ای باعث ضعیف شدن گیرنده های نور در شبکیه شده و سلول های چشم تضعیف می شوند. این پدیده می تواند منجر به از بین رفتن دید در درازمدت شود.

اختلال در سیستم ایمنی بدن: برخی تحقیقات نشان می دهد کمبود ویتامین ای می تواند مانع فعالیت سلول های ایمنی بدن شود که این امر در بزرگسالان خطرآفرین می شود.


تعداد بازدید : 437