پرمصرف ترین داروها چه عوارضی دارد

پرمصرف ترین داروها چه عوارضی دارد

فشار خون و كلسترول بالا، آرتروز، ديابت، آلزايمر، بيماري هاي قلبي و افسردگي شايع ترين بيماري هاي مرتبط با سن محسوب مي شود كه اكثر افراد بالاي 55 سال، با يك يا چند مورد دست و پنجه نرم مي كنند. آگاهي از عوارض جانبي اين دارو ها براي تمام مصرف كنندگان ضروري است.

**فشار خون

فشار خون نيرويي است كه توسط جريان خون به ديواره رگ ها وارد مي شود تا خون در سراسر رگ ها و بدن جريان يابد. اگر اين نيرو افزايش پيدا كند و در طول زمان ثابت باقي بماند، بدن با مشكلات زيادي روبرو مي شود.

بر اساس گزارش مركز كنترل و پيشگيري از بيماري ها، فشار خون بالا و به دنبال آن بيماري هاي قلبي، يكي از مهمترين علل مرگ و مير زنان است.
پرمصرف ترين دارو هاي كنترل فشار خون، مسدود كننده بتا (بتا بلاكر)، مسدود كننده كانال هاي كلسيم و مهاركننده هاي ACE هستند. نامنظم شدن ضربان قلب، تهوع و يبوست از مهمترين عوارض جانبي اكثر اين داروها محسوب مي شوند. استفاده از اين داروها در افراد مبتلا به نارسايي كليه و كبد و ديابتي ها بايد با احتياط باشد.

**ديابت
ديابت به علت ناتواني بدن در توليد يا مصرف انسولين بوجود مي ‏آيد. انسولين هورموني است كه توسط لوزالمعده توليد مي شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظيم ترين منبع انرژي بدن است. سال ها اين بيماري با داروي مرگبار آوانديا درمان مي شد كه خوشبختانه پس از 10 سال پيگيري، استفاده از آن در سراسر دنيا ممنوع شد؛ ولي هنوز هم در برخي از نقاط دنيا ديابت با داروهاي خطرناك درمان مي شود.

** زوال عقل
بيماري پيشرونده آلزايمر شايع ترين نوع زوال عقل است كه باعث اختلال در حافظه، تفكر و رفتار فرد مي شود. اين بيماري از ديدگاه علمي بر اثر كاهش ماده شيميايي سروتونين در مغز بروز مي كند و به اين ترتيب انتقال پيام هاي عصبي مختل مي شود. كاهش ضربان قلب، غش، تهوع، استفراغ، خونريزي دستگاه گوارش، زخم معده و تشنج، شايع ترين عوارض جانبي داروهاي درمان آلزايمر هستند.

**آرتريت
آرتريت ( التهاب مفاصل ) به التهاب دردناك در ناحيه مفاصل گفته مي شود و يكي از بزرگترين معضلاتي است كه افراد به مرور زمان و با گذشت سن با آن مواجه مي شوند. شايع ترين دردهاي ناشي از آرتروز در نواحي زانو، لگن، ستون فقرات و دست ديده مي شود. حدود سه چهارم افراد ميانسال و سالخورده به آرتروز مبتلا هستند. معمولا براي كنترل اين عارضه از داروهاي ضد التهابي غير استروييدي تجويز مي شود. اين داروها به هيچ عنوان آرتريت يا شايع ترين شكل آن يعني آرتروز را درمان نمي كنند و فقط درد را به طور موقت كاهش مي دهند.

**افسردگي

افسردگي حاد يكي از شايع ترين اختلالات رواني محسوب مي شود كه ساليانه حدود 14.8 ميليون نفر را در آمريكا تحت تاثير قرار مي دهد.
توهم، تمايل به خودكشي، تهوع، دوبيني، عدم تعادل، يبوست و مشكلات هضم از مهمترين عوارض جانبي داروهاي درمان افسردگي محسوب مي شوند. نكته جالب اين است كه بسياري از افرادي كه افسرده تشخيص داده شده اند، به هيچ عنوان افسرده نيستند و به دارو نياز ندارند.

**قرص هاي خواب آور
اختلال خواب يكي از مهمترين معضلات حوزه بهداشت است و اغلب افراد براي درمان آن به قرص هاي خواب آور رو مي آورند. برخي از كارشناسان عوارض بهداشتي قرص هاي خواب را بيشتر از سيگار مي دانند و بر اين باورند كه اين داروها خطر ابتلا به سرطان را 35 درصد و خطر مرگ زودرس را حدود 5 برابر افزايش مي دهند.

**داروهاي كاهش دهنده كلسترول
استاتين، مهمترين داروي كاهش دهنده كلسترول است كه احتمال ابتلا به ديابت نوع دو را 46 درصد افزايش مي دهد.كاهش حافظه، آب مرواريد و نارسايي كليه، از مهمترين عوارض جانبي اين دارو هستند.
متخصصان به افراد توصيه مي كنند كه تا حد امكان با كنترل رژيم غذايي و پيروي از رژيم غذايي مديترانه اي، فعاليت فيزيكي، اجتناب از استرس و مديتيشن، به درمان بيماري بپردازند.

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com

نظرات کاربران

نظر خود را ثبت کنید