دردهایی در بدن که باید آن را جدی بگیرید

دردهایی در بدن که باید آن را جدی بگیرید

متخصصان تاکید می‌کنند که اگر دردهای ناحیه پشت، در فردی بیش از دو هفته به طول بیانجامد، بهتر است فرد تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرد. چرا که این دردها می‌توانند به ناتوانی‌های جدی حرکتی در آینده منجر شوند.

درد در بدن انسان یک علامت و زنگ هشدار است و به عبارتی یعنی در سیستم طبیعی بدن اختلالی بوجود آمده است. به‌ هر حال دانستن اینکه منشا هر درد به چه عامل یا عواملی باز می‌گردد، می‌تواند در پیگیری و درمان موثر باشد. به همین دلیل بد نیست با چند درد و دلایل به وجود آمدن آنها بیشتر آشنا شویم.

بعضی از دردها عمق شان کم است و نیازی به پیگیری اورژانسی نیست ولی در مواردی، دردهایی در بدن وجود دارد که نیاز به بررسی سریع پزشک دارند بطور کلی دردهایی که اهمیت بیشتری دارند و نیازمند به بررسی جدی متخصص هستند دارای چند مشخصه‌اند.

دردهایی که بصورت حاد و ناگهانی شروع می‌شوند، دردهای اسپاسمی و گرفتگی بخصوص در ناحیه شکم همراه با تهوع و استفراغ باشد و در ۲ طیف سنی کودکان و بزرگسالان مشاهده می‌شود این نوع دردها طبیعی نیستند و باید سریع به پزشک مراجعه کرد. گروه دیگری از دردهای خطرناک، دردهایی هستند که به مدت طولانی در بدن، فرد را آزار می‌دهند که این نوع ممکن است شدتی نداشته باشد اما مدت زمان زیادی فرد با آن دست و پنجه نرم می کند این نوع دردها نیز دردهای طبیعی نیستند و نیاز بررسی پزشک دارد.

دردهای دیگری هم وجود دارند که با مصرف هر نوع مسکن و دارو باز هم قابل کنترل نیستند، به عبارتی فردی که دچار سردرد، پا درد، دست درد و... است و با خوردن مسکن دردش آرام نمی‌شود باید سریع تر به اورژانس مراجعه کند چرا که این نوع از دردهای غیر قابل کنترل بسیار خطرناک هستند. دردهایی که با علایمی مانند درد با تهوع، درد با تنگی نفس، درد با سرگیجه و... همراه می‌گردند جز عامل های خطرناک و جدی هستند که نیاز به بررسی اساسی دارد. هر کدام از علائم ذکر شده می‌تواند یک بیماری مهلک را در پی داشته باشد.

درد در ارگان های حیاتی بدن مانند مغز، قلب، ریه و.... بسیار مهم و حائز اهمیت است. از میان انواع دردهای مزمنی که ممکن است برای افراد پیش بیاید، درد در ناحیه قفسه سینه نگران کننده‌ترین آنها است. دردهایی مانند احساس فشار شدید به قفسه سینه، درد در نزدیک بازوها، تنگی نفس بخاطر فشار به سینه و دردهای مشابه در دسته دردهای جدی طبقه بندی می‌شوند.

دردهایی که در ناحیه کمر ایجاد می‌شوند نیز باید جدی گرفته شود. کمردرد از دردهای شایع بسیاری از افراد مسن است. متخصصان تاکید می‌کنند که اگر دردهای ناحیه پشت، در فردی بیش از دو هفته به طول بیانجامد، بهتر است فرد تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گیرد. چرا که این دردها می‌توانند به ناتوانی‌های جدی حرکتی در آینده منجر شوند.

افراد ممکن است به هر دلیلی و در جریان شیوه غلط زندگی با جابه‌جایی دیسک و فشار عصب نخاعی دچار مشکل شده باشند و این دردها را گاهی خفیف و گاهی شدید تجربه کنند اما همیشه با آن سروکار دارید پس نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید مخصوصا اگر گهگاه با بی‌حسی دست یا پا نیز مواجه شدید. بی‌توجهی به این درد خطر آسیب‌دیدگی دائمی عصب نخاعی را به همراه خواهد آورد.

افراد حتما باید حواسشان به سردردهای ناگهانی که دچار می‌شوند باشد چرا که سردردها انواع مختلفی دارند. سردردهایی وجود دارند که به هیچ یک از عوامل محیطی ارتباط ندارند؛ این سردردها به‌طور ناگهانی سراغ‌تان می‌آیند، به مرور شدت می‌گیرند؛ به گونه‌ای که فرد نسبت به نور و صدا دچار حساسیت می‌شود. این سردردها می‌توانند در گروه سردردهای میگرنی قرار بگیرند. این سردردها می‌توانند هر روز یا هر چند روز یک بار سراغ‌تان بیایند.

سردردهای دیگری نیز هستند که ناگهانی سراغ‌تان می‌آیند و با علائمی مثل کاهش بینایی، حالت تهوع و استفراغ، از دست دادن هوشیاری و بی‌حسی به ویژه در ناحیه سر همراه هستند؛ این سردرد ها طبیعی نیستند و خود شخص تفاوت‌اش را با سردرد میگرنی تشخیص می‌دهد و توصیه می‌شود در این نوع از سردردها حتما به متخصص مراجعه کنند.

منبع: سایت درمانسرا darmansara.com