نحوه استفاده قرص کابرگولین و عوارض

نحوه استفاده قرص کابرگولین و عوارض
نحوه استفاده قرص کابرگولین و عوارض

کابرگولین چیست ؟

کابرگولین در طبقه بندی داروها به نام آگونیست های دوپامین است. دوپامین یک ماده شیمیایی است که بدن شما ایجاد میکند از آزاد شدن پرولاکتین بدن شما جلوگیری میکند.کابرگولین با اتصال به گیرنده های دوپامین کار میکند.کابرگولین باعث میشود بدن شما از آزاد شدن پرولاکتین جلوگیری کند که به کاهش سطح پرولاکتین کمک میکند.

شکل دارویی کابرگولین:

قرص 0.5 و 1 میلی گرم

موارد مصرف کابرگولین

کابرگولین برای درمان هایپرپرولاکتینمی ( مقادیر زیاد پرولاکتین در بدن شما ) استفاده میشود. این مورد زمانی اتفاق می افتد که غده هیپوفیز شما پرولاکتین اضافی تولید کند. سطح بالای پرولاکتین ممکن است در اثر مشکل هورمونی یا توموری در غده هیپوفیز شما ایجاد شود.میزان بالای پرولاکتین میتواند باعث ایجاد تغییر در تخمک گذاری ، چرخه قاعدگی و تولید شیر مادر شود.

 

موارد مصرف کابرگولین

پارکینسون , سندروم پای بی قرار , هیپرپرولاکتینمی , مهار و قطع ترشح شیر

نحوه مصرف کابرگولین

مصرف دوز های این دارو به شرایط سن شما ، شرایطی که تحت درمان هستید ، وضعیت شما ، سایر شرایط پزشکی و اینکه واکنش شما به دوز اول بستگی دارد.

بالا بودن میزان پرولاکتین

بزرگسالان: شروع با دوز خوراکی 0.25 میلی گرم 2 بار در هفته یا کمتر از 1 میلی گرم بر اساس سطح پرولاکتین سرم بیمار. افزایش دوز نباید زودتر از هر 4 هفته انجام گیرد.

بیماری پارکینسون

بزرگسالان: روزانه 1 میلی گرم (معادل یک قرص) به صورت تک دوز مصرف می شود. می توان در فاصله زمانی 7 تا 14 روز 0.5 تا 1 میلی گرم به دوز دارو افزود. دوز درمانی پیشنهادی بین 2 تا 6 میلی گرم در روز است.


تنظیم چرخه قاعدگی در سندرم تخمدان پلی کیستیک

بزرگسالان: 0.5 میلی گرم در هفته مصرف می شود.

 

عوارض مصرف قرص کابرگولین

شایعترین عوارض مصرف کابرگولین ایجاد خواب آلودگی است. حالت تهوع ، یبوست ، سردرد ، سرگیجه ، ضعف یا کاهش انرژی میتواند از علائم شایع دیگر قرص کابرگولین باشد.

اگر این عوارض ذکر شده خفیف بود طی چند روز یا چند هفته از بین میرود. اما اگر تشدید شد و یا از بین نرفت حتما با پزشک خود مشورت کنید.

در بعضی موارد ممکن است دچر عوارض جانبی جدی شوید که فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

رشد بافت اضافی (فیبروز) در ریه ها یا اطراف قلب یا معده شما که علائم زیر را به همراه دارد

  • نفس کشیدن سخت
  • تنگی نفس
  • سرفه ای که از بین نمیرود
  • دل درد
  • تورم در پاها و مچ پا

مشکلات دریچه قلب که شامل علائم تورم در بازو ها پاها ، دست ها ، نفس کشیدن سخت ، تغییر در ریتم قلب ، درد قفسه سینه ، سرفه کردن میباشد.

سلب مسئولیت: هدف ما این است که اطلاعات مناسب و فعلی را در اختیار شما قرار دهیم. با این حال ، از آنجا که داروها بر هر شخص متفاوت است ، ما نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی باشد. این اطلاعات جایگزینی برای مشاوره پزشکی نیست.


تداخل دارویی کابرگولین

داروهای ضد روان پریشی مانند هالوپریدول ، تیوتیکس ، کلروپرومازین ، پروکلروپرازین ، داروهای ضد تهوع مانند متوکلوپرامید یا پرومتازین


توصیه های مصرف کابرگولین

1-مصرف کابرگولین را به طور ناگهانی قطع نکنید، در صورت قطع ناگهانی این قرص میزان پرولاکتین در خون شما بالا خواهد ماند. در زنان ، میزان بالای پرولاکتین میتواند تخمک گذاری ، چرخه قاعدگی و تولید شیر مادر را تغییر دهد. در مردان میزان بالای پرولاکتین میتواند بر تولید مثل تاثیر بگذارد و باعث بروز مسائل جنسی شود.

2- شما باید این دارو را در زمان های توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید.

3- میتوانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید.

4- این دارو را میتوانید نصف کرده یا خرد کنید و مصرف کنید.


هشدارهای مهم مصرف کابرگولین

آلرژی به هر نوع داروی ارگوت ، مانند دی هیدروژروتامین ، ارگوتامین ، ارگونووین یا متیلرگونووین نباید از این دارو استفاده کنید.

مشکلات دریچه قلب: این دارو میتواند ایجاد مشکلات دریچه قلب کند.پزشک باید قلب شما را قبل و در حین درمان بررسی کند.این کار با اکوکاردیوگرام و آزمایشات دیگر انجام میدهند. اگر مشکلات قلبی دارید نباید از این دارو استفاده کنید. اگر قبلا مشکل قلبی داشتید با مصرف کابرگولین وضعیت شما را بدتر میکند.
زخم شدن بافت های اندام:
این دارو ممکن است باعث ایجاد فیبروز شود. با مصرف این دارو ممکن است بافت اندام زخم شود.این زخم میتواند در ریه های شما ، اطراف قلب یا معده اتفاق بیوفتد. علائم این زخم ها تنفلس مشکل ، سرفه ای که مداوم است ، تورم پا و درد در ناحیه معده است. اگر این علائم را حس کردید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.
اگر سابقه فیبروز دارید نباید از کابرگولین استفاده کنید.

مبتلایان به مشکلات کبدی: اگر مشکل کبدی دارید از این دارو استفاده نکنید . چرا که این دارو نمیتواند در بدن شما بخوبی پردازش شود . و ممکن است عوارض جانبی بیشتری را به همراه داشته باشد

مصرف کابرگولین در زمان بارداری

کابرگولین در گروه B بارداری است.
اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید با پزشک خود مشورت کنید. اگر در حین مصرف این دارو باردار شدید فورا با پزشک تماس بگیرید.

مصرف کابرگولین در زمان شیردهی

مشخص نیست این دارو به شیر مادر منتقل میشود یا خیر. اگر این دارو را مصرف کنید ممکن است به کودک شما اسیب برساند.

مصرف کابرگولین برای سالمندان

کلیه ها و کبد در افراد مسن ممکن است به درستی قبل کار نکند. این میتواند باعث شود دارو به درستی پردازش نشود و دارو برای مدت طولانی در بدن شما باقی میماند که باعث میشود عوارض شما را افزایش میدهد.

مصرف کابرگولین برای کودکان

این دارو در کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است پس برای کودکان توصیه نمیشود.
تعداد بازدید : 3173