پماد کلوتریمازول و موارد مصرف آن

پماد کلوتریمازول و موارد مصرف آن
پماد کلوتریمازول و موارد مصرف آن

نام ژنریک:کلوتریمازول
نام لاتین:
Clotrimazole
نام تجاری:®
Canesten
گروه دارویی- درمانی:
ایمیدازول،ضد قارچ

طبقه بندی دربارداری:گروه B

اشکال دارویی:

قرص واژینال:قرص کلوتریمازول 100 میلیگرم و قرص کلوتریمازول 500 میلی گرم
کرم واژینال:
کرم واژینال کلوتریمازول 1 درصد و کرم واژینال کلوتریمازول 2 درصد
کرم موضعی:
کرم موضعی کلوتریمازول 1 درصد
محلول موضعی:
محلول موضعی کلوتریمازول 1 درصد

پماد کلوتریمازول چیست؟

پماد کلوتریمازول برای مشکلات قارچی استفاده می شود، مشکلات عفونی  از جمله بیماری هایی هستند که در صورت نبود و یا کمبود بهداشت به سرعت پیشرفت می کنند. این مشکلات در بین خانم ها زیاد می باشد اما در بین آقایان هم وجود دارد

فارماکودینامیک
کلوتریمازول یک مشتق ایمیدازولی است که روی طیف گسترده ای از قارچ ها فعالیت آنتی مایکوتیک (ضد قارچی) دارد . کلوتریمازول بیوسنتز استرول ارگستول که یکی از ترکیبات مهم غشای سلولی قارچ است را مهار می کند و این عمل موجب افزایش نفوذ پذیری غشا و اختلال در سیستم آنزیمی متصل به غشا می شود که در نهایت مرگ قارچ را به دنبال خواهد داشت .

فارماکوکینتیک
جذب پوستی کلوتریمازول از پوست سالم به میزان ناچیزی است ( 3 تا 10 درصد دارو در مصرف داخل واژینال جذب می شود ) زمان اوج غلظت پلاسمایی حدود 24 ساعت پس از مصرف در کرم های واژینال می باشد .

 

پماد کلوتریمازول برای چه مواردی استفاده میشود؟

کلوتریمازول برای درمان عفونت های پوستی مانند پای ورزشکاران، خارش ژوک jock itch، کرم حلقه ای و سایر عفونت های قارچی پوست و از جمله کاندیدیازس استفاده می شود. به علاوه کلوتریمازول برای درمان شرایطی به نام تنیا ورسیکالر tinea versicolor یا پیتی ریازیس pityriasis استفاده می شود. تنیا ورسیکالر نوعی عفونت قارچی است که باعث روشن شدن یا تیره شدن پوست گردن، قفسه سینه، دست ها یا پاها می شود. کلوتریمازول نوعی ضد قارچ آزول است از رشد قارچ جلوگیری می کند

گاهی خانم ها دچار نوعی عفونت قارچی به نام کاندیدیاز می شوند که کلوتریمازول واژینال برای رفع این عفونت قارچی نیز موثر است. کلوتریمازول برای رفع عفونت قارچی معمولا به دو روش استفاده می شود: پساری واژن pessary یا کرم داخلی که برای عفونت قارچی وارد واژن می شود. سپس کرمی که حاوی 2 درصد کلوتریمازول است، برای رفع خارش و قرمزی در اطراف واژن مورد استفاده قرار می گیرد.

کلوتریمازول که برای واژن نیست تنها باید روی پوست مصرف شود. پوست ناحیه مورد نظر را کاملا تمیز و خشک کنید و بعد از کلوتریمازول استفاده کنید. دارو را معمولا دو بار در روز و درست طبق دستور پزشک بر روی پوست مورد استفاده قرار دهید.

میزان و دوره مصرف دارو بستگی به نوع عفونت و شدت عفونتی که به آن مبتلا شده اید، دارد. کلوتریمازول را بیشتر از حد توصیه شده مصرف نکنید. مصرف بیشتر دارو به رفع سریعتر عفونت کمک نمی کند، بلکه خطر بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.

موارد و نحوه مصرف پماد کلوتریمازول

بزرگسالان: روزانه دو بار، صبح و عصر، از محلول یا کرم جلدی بر رو ی موضع تمیز شده از قبل مالیده می شود. مدت زمان مصرف معمولاً 4-1 هفته و حداکثر تا هشت هفته است.

نکاتی که در ارتباط با مصرف این دارو باید بدانید
این دارو نباید با چشم ها تماس پیدا کند.
به منظور درمان سریع تر در عفونت های قارچی مربوط به واژن رعایت بهداشت ضروری است. استفاده از کاندوم به هنگام آمیزش جنسی و همچننی استفاده از لباس زیر نخی به روند درمان شما سرعت می بخشد.

 

عوارض جانبی جدی و خطرناک کلوتریمازول

در صورت بروز هر یک از این عوارض جدی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:

 • تاول زدن
 • ترشحات
 • زخم باز

احتمال بروز واکنش حساسیتی جدی به کلوتریمازول خیلی بعید است، اما در صورت بروز هر گونه واکنش حساسیتی بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. نشانه های واکنش حساسیتی به کلوتریمازول عبارتند از:

 • بثورات پوستی
 • خارش
 • التهاب (به ویژه در صورت، زبان و گلو)
 • سرگیجه شدید
 • مشکل تنفسی

عوارض بیان شده لیست کاملی از عوارض کلوتریمازول نیستند. در صورت بروز هر گونه عارضه دیگر که در اینجا به آنها اشاره نشده، به پزشک مراجعه کنید

 

کلوتریمازول در بارداری

کلوتریمازول در دوران بارداری تنها در صورت نیاز و ضرورت مصرف می شود. در مورد خطرات و مزیت های آن با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از مصرف پماد کلوتریمازول واژینال اگر باردار هستید، حتما به پزشک اطلاع دهید. در دوران بارداری ک لوتریمازول واژینال باید با توصیه پزشک مصرف شود. به علاوه ممکن است لازم شود پماد کلوتریمازول واژینال برای رفع عفونت قارچی واژن در دوران بارداری طولانی تر از معمول مصرف شود

برای اینکه اطمینان حاصل کنید کلوتریمازول داروی مناسبی برای رفع عفونت قارچی واژن شما هست یا خیر، قبل از شروع مصرف دارو حتما موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

 • اگر باردار هستید (که توضیحات در قسمت کلوتریمازول در بارداری بیان شدند)
 • اگر کمتر از 16 سال یا بیشتر از 60 سال سن دارید.
 • اگر طی 6 ماه بیش از دو بار دچار عفونت شده اید.
 • اگر ترشحات واژن بوی بدی می دهند یا در ترشحات واژن خود خون مشاهده می کنید یا در ناحیه واژن دچار زخم یا تاول شده اید
 • اگر احساس درد و بیماری می کنید یا دچار تب و اسهال شده اید
 • اگر قبل از این دچار عفونت مقاربتی شده اید یا شریک جنسی شما به بیماری مقاربتی دچار بوده
 • اگر در حال مصرف هر نوع داروی دیگری هستید، از جمله داروهای با نسخه یا بدون نسخه، مکمل ها و داروهای گیاهی حتما به پزشک اطلاع دهید.

 

 


تعداد بازدید : 24565