نحوه مصرف کرم مترونیدازول واژینال

نحوه مصرف کرم مترونیدازول واژینال
نحوه مصرف کرم مترونیدازول واژینال

مترونیدازول واژینال

این دارو در ایران به صورت قرص خوراکی و سوسپانسیون، ژل و شیاف واژینال، ویال تزریقی و کیسه آماده تزریق و ژل موضعی موجود است.

 • ژل واژینال متروواژ - ۰.۷۵% ۷۰ گرم
 • ژل واژینال مترونیدازول - ۰.۷۵%
 • ژل واژینال متروماکس - ۰.۷۵%

واژن به طور طبیعی دارای ارگانیسم های مختلفی مثل باکتری ها و قارچ ها است که برای عملکرد طبیعی آن لازم است. تغییر در تعادل نسبت بین این قارچ ها و باکتری ها ممکن است منجر به التهاب واژن یا واژینیت شود.

به طور معمول زنان در سنین باروری خود واژینوز باکتریایی را تجربه می کنند، اما به هر حال هر زنی می تواند به این وضعیت دچار شود. پزشکان دقیقا نمی دانند که دلیل واژینوز باکتریال چیست اما فعالیت های خاصی مانند مقاربت جنسی یا استفاده از دوش واژینال به طور مکرر، شما را در معرض خطر بالاتری برای ابتلا به این نوع التهاب قرار می دهد

واژينوز باكتريايي يكي از شايع ترين عفونت هاي زنان در سنين باروري است و مترونيدازول به عنوان موثرترين دارو جهت درمان پيشنهاد مي شود.

 

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها و دیگر میکروارگانیسم ها به نام پروتواسان مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو به شکل های مختلف قرص، شربت و پماد شیاف در داروخانه ها موجود است.

 

پماد مترونیدازول چیست؟

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که با باکتریهای بدن مبارزه میکند.

مترونیدازول واژینال (استفاده از طریق واژن) برای درمان عفونتهای باکتریایی واژن مورد استفاده قرار میگیرد.

ممکن است از مترونیدازول واژینال برای موارد دیگری که در این لیست ذکر نشده است هم استفاده شود.

نامهای تجاری: MetroGel-Vaginal, Nuvessa, Vandazole
همه دستورالعملهای درج شده برروی لیبل دارو را رعایت کنید. در مورد ابتلا به همه ی بیماری ها و آلرژی ها یا داروهایی که مصرف میکنید به پزشک اطلاع دهید.

 

 نحوه استفاده از مترونیدازول واژینال

قبل از شروع درمان با ژل واژینال مترونیدازول ، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. این بروشور به شما کمک می کند تا اطلاعات جامعی را راجع به دارو به دست آورده و از عوارض جانبی احتمالی آن مطلع شوید.

 • این دارو را در زمان خواب استفاده کنید.
 • مترونیدازول واژینال اغلب در یک نوبت استفاده میشود. معمولا این دارو برای ۵ شب استفاده میشود. دوز تعیین شده ی دارو توسط پزشک را با دقت استفاده کنید.
 • مترونیدازول واژینال خوراکی نیست و تنها باید از طریق واژن استفاده شود.
 • قبل از استفاده از دارو، واژن را به آرامی بشورید. دستهایتان را قبل و بعد از استفاده دارو بشورید.
 • دارو را تا اتمام دوره ی درمان مصرف کنید. ممکن است علایم بیماری قبل از نابودی تمام باکتریها بهبود یابد. فراموش کردن استفاده از دارو میتواند خطر ابتلا به عفونتهای بعدی را افزایش دهد.
 • درصورت عدم بهبودی یا بدتر شدن علایم بیماری به پزشک اطلاع دهید.
 • مترونیدازول واژینال برای درمان عفونتهای مخمری واژن استفاده نمیشود. ممکن است بعد از استفاده از این دارو، عفونتهای مخمری واژن ایجاد شود. درطول استفاده از این دارو یا پس از دوره ی درمان، به هرگونه علایمی مانند سوزش، خارش یا ترشحات توجه نمایید.
 • دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. از یخ زدن دارو جلوگیری کنید.
 • یک اپلیکاتور (حدود ۵ گرم) ژل در مهبل (واژن) در هنگام خواب استفاده کنید.
 • دوز و مقدار ژل واژینال مترونیدازول ، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ دارو را دقیقاً همانطور که پزشک به شما تجویز کرده است، استفاده نمایید.
 • اگر فراموش کردید که دوز داروی روزانه خود را در زمان مشخص مصرف کنید اما به زودی یادتان افتاد، دارو را مصرف کنید؛ اما اگر زمانی به یاد آوردید که نزدیک به ساعت دوز بعدی دارو است، دوز از یاد رفته را مصرف نکنید. نباید به خاطر دوز از یاد برده شده، دو دوز از دارو را باهم مصرف کنید.

مصرف ژل واژینال مترونیدازول در دوران بارداری و شیردهی

در دوران بارداری و شیردهی، نباید دارویی را خودسرانه و بدون مشورت با پزشک استفاده کنید. داروها می توانند آثار مخربی روی جنین و یا خودتان داشته باشند. البته تا به حال گزارشی مبنی بر مضر بودن این دارو به دست نیامده است.

 

مصرف بیش از حد ژل واژینال مترونیدازول (مسمومیت دارویی)

ژل واژینال مترونیدازول را بیش از دوز تجویز شده توسط پزشک ، مصرف نکنید.

اگر احساس کردید که فردی دچار مسمومیت شده است و علائمی مانند تنگی نفس ، غش و ضعف (از حال رفتن) در او دیدید، سریعاً با اورژانس تماس بگیرید.


تعداد بازدید : 15320