نحوه مصرف و عوارض قرص سیتالوپرام

نحوه مصرف و عوارض قرص سیتالوپرام
نحوه مصرف و عوارض قرص سیتالوپرام

سیتالوپرام چیست؟

افسردگی و حملات ترس عموماً بدون علت مشخصی در افراد بروز می کنند یا در اثر مشکلات ارتباطی، ضربه ی روحی یا یک بیماری رخ می دهد.
سلول های مغزی که نورون نامیده می شوند، مواد شیمیایی مختلفی را جهت ارتباط با سایر نورون ها ترشح می کنند.این یعنی یک سری تکانه الکتریکی بین نورون ها مسئول کارکرد های بخش های مختلف مغز می باشند.
سروتونین یکی از این مواد شیمیایی است که در مغز تولید می شود. زمانی که سروتونین از نورون ترشح می گردد، منجر به تحریک سایر نورون ها می شود، سپس توسط پمپ هایی به سلول های مغزی باز می گردد و بازیابی می شود.
دارو های مهار کننده ی پمپ جمع کننده ی سروتونین (داروهای SSRIs)که سیتالوپرام یکی از آنها می باشد ،سطح سروتونین را در فضای بین نورون ها افزایش می دهند. این کار کمک به برطرف سازی علائم افسردگی و حملات ترس در بسیاری از افراد می شود.

موارد مصرف سیتالوپرام

سیتالوپرام در درمان اختلالات افسردگی اختلالات وسواس و در درمان پانیک کاربرد دارد

 این داروی معمولا برای بهبودی و درمان افسردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر موارد مصرف آن می‌شود به درمان مشکلات قبل از قاعدگی، درمان گرگرفتگی پس از یائسگی، اختلالات ترس، وسواس، استرس‌ها و ترس‌های پس از سانحه،مشکلات پرخوری و بی اشتهایی عصبی و مشکلاتی از این قبیل می‌باشد

عوارض جانبی سیتالوپرام

بعضی از عوارض شایع این دارو تهوع،خشکی دهان، از دست دادن اشتها ،خستگی،خواب آلودگی،تعریق،تاری دید،خمیازه کشیدن میباشد.

اگر عوارض همچون لرزش دست ، کاهش میل جنسی ، تغییر در توانایی های جنسی ،به راحتی دچار خونریزی یا کبودی شدن، شدید . به پزشک خود اطلاع دهید.

ضعف ،ضربان قلب سریع یا نامنظم ،مدفوع سیاه ،استفراغی که شبیه به قهوه است،تشنج ،درد، التهاب یا قرمزی در چشم از عوارضی جدی این ستالوپرام میباشد که باید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

مصرف سیتالوپرام در دوران بارداری

در زمان بارداری این دارو بهتر است تنها در صورت نیاز مصرف شود. این دارو به نوزاد متولد نشده آسیب می زند. به علاوه اگر مادر در دوران بارداری به ویژه سه ماهه آخر بارداری داروی سیتالوپرام مصرف کند، احتمال بروز علائم ترک دارو در نوزاد زیاد خواهد بود،

علائم ترک عبارتند از: مشکل در تغذیه و تنفس، تشنج، سفتی عضلات یا گریه مداوم. اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

 اگر در زمان مصرف این دارو قصد باردار شدن دارید، یا باردار شده اید و یا فکر می کنید باردار هستید، حتما به پزشک مراجعه کنید و در مورد خطرات و مزیت های مصرف این دارو در دوران بارداری با وی مشورت کنید.


قبل از مصرف سیتالوپرام:

اگر شما به سیتالوپرام یا escitalopram آلرژی دارید یا در حال استفاده از داروی پیموزاید هستید نباید از سیتالوپرام استفاده کنید

ابتدا مطمئن شوید که سیتالوپرام برایتان بی خطر میباشد.اگر خونریزی یا لخته شدن خون ،بیماری کلیوی یا کبدی،آب مروارید،حمله های ناگهانی یا صرع،بیماری قلبی، سکته قلبی، بی نظمی ضربان قلب، تپش قلب کند یا سابقه حمله قلبی،اختلالات دوقطبی ،سابقه سوء استفاده از داروها یا افکار خودکشی حتما با پزشک خود درمیان بگذارید.


نحوه ی مصرف سیتالوپرام:

این دارو را همراه با غذا یا بدون غذا و درست طبق دستور پزشکتان مصرف کنید.

پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز را را تغییر دهد همچنین این دارو را کمتر و یا بیشتر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید.

حداکثر میزان دوز مصرفی سیتالوپرام ۴۰ میلی‌گرم در روز است. اگر از شربت خوراکی این دارو استفاده می‌کنید از پیمانه‌ی مخصوص استفاده کنید.

ممکن است پزشک شما برای جلوگیری از این عوارض بعد از ترک دارو در یک دوره به کاهش میزان دوز مصرفی شما بپردازد. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید و اگر احساس بهبود یا عدم بهبود داشتید سریعا با او تماس بگیرید

تاثیر این دارو بر بدن بین ۱ تا ۴ هفته طول میکشد و اثر کامل خود را در طی چندین هفته نشان می‌دهد. در غیر این صورت با پزشک خود تماس بگیرید.


توصیه های دارویی سیتالوپرام

اغلب 4 تا 6 هفته طول می کشد تا سیتابوپرام اثر کند

 

 


تعداد بازدید : 977