موارد مصرف کپسول گاباپنتین

موارد مصرف کپسول گاباپنتین
موارد مصرف کپسول گاباپنتین

قرص گاباپنتین چیست

گاباپنتین (Gabapentin) یک اسید آمینه آنالوگ GABA است که علیه حملات تشنجی ناقص وتونیک عمومی موثر می باشد .یک داروی ضد صرع می‌باشد که ضد تشنج نیز نامیده می‌شود. این دارو اعصاب و مواد شیمیایی بدن را که سبب تشنج و درد می‌شوند تحت تاثیر قرار می‌دهد. این دارو استفاده‌های مختلفی از جمله کاهش درد، به‌خصوص دردهایی با منشا عصبی (مانند سردرد و کمردرد) دارد. از گاباپنتین اخیرا جهت پیشگیری از سردردهای میگرنی نیز استفاده می‌شود.

موثر بودن این دارو در انواع دیگر حملات تشنجی نشان داده نشده است. گاباپنتین در درمان دردهای نوروپاتیک موثر بوده است این دارو در اصل به عنوان ضد اسپاسم طراحی شد.

موارد مصرف گاباپنتین

این دارو در بیماری های صرع، تشنج، سردرد، درد عصبی، کمر درد مورد استفاده قرار میگیرد.

استفاده از گاباپنتین جهت درمان عوارض مرتبط با ترک سیگار نتایج مختلفی را به همراه داشته است

 

نحوه مصرف گاباپنتین:

محلولهای خوراکی، قرص و کپسول گاباپنتین را با 240 میلی لیتر آب سه مرتبه در روز مصرف می کنند. این دارو را می توان با غذا یا بدون غذا مصرف نمود.

قطع این دارو بدون نظر پزشک ،می تواند عوارض نامناسبی از جمله بروز حمله ي تشنجي برای بیمار در برداشته باشد

قبل از  مصرف گاباپنتین 

اگر به گاباپنتین حساسیت دارید، نباید از این دارو استفاده کنید

اگر اگر دچار بیماری کلیوی (یا اگر در حال دیالیز هستید)،دیابت،افسردگی، اختلال خلقی یا فکر و اقدام به خودکشی،تشنج ،بیماری کبد،بیماری قلبی،(بری بیماران مبتلا به سندروم پای بیقرار) اگر در طول روز می خوابید یا شیفت شب کار می کنید شده اید حتما به پزشک خود اعلام کنید.

عوارض جانبی گاباپنتین

 

خواب آلودگی، خستگی، سرگیجه و مشکلات بینایی مانند تاری دید

اگر مشکل تنفسی، التهاب صورت، لب ها، زبان یا گلو دیده شد حتما به پزشک مراجعه کنید

در صورتی که یکی از موارد افزایش تشنج ،ضعف یا خستگی شدید ،مشکل در تعادل یا حرکت عضلات ،درد قسمت بالای شکم درد قفسه سینه، حتما به پزشک مراجعه کنید

گاباپنتین در دوران بارداری

مشخص نیست که آیا گاباپنتین به نوزاد متولد نشده آسیب می زند یا خیر. پیش از مصرف گاباپنتین اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.


تعداد بازدید : 1037