موارد مصرف و عوارض کلوبازام

موارد مصرف و عوارض کلوبازام
موارد مصرف و عوارض کلوبازام

کلوبازام ( Clobazam ) از دسته داروهای بنزودیازپین است که در ترکیب با سایر داروها برای درمان اضطراب ، تشنج ناشی از سندرم لنوکس-گاستاوت ، نوعی شدید صرع در کودکی استفاده میشود که باعث ایجاد مشکلات رشدی و رفتاری نیز میشود.

قرص کلوبازام سیستم عصبی مرکزی را در سطح ساب کورتیکال و لیمبیک مهار میکند. کلوبازام با مهار پیش سیناپسی سیگنال ها از گسترش کانون تشنج جلوگیری میکندو با اثر کردن بر روی سیستم عصبی مرکزی سبب ایجاد اثر آرام بخشی میشوند. کلوبازام به بهبود عملکرد یک ماده شیمیایی طبیعی موجود در بدن (GABA) کمک میکند.

اگر به کلوبازام حساسیت دارید نباید از آن استفاده کنید.همچنین اگر بیماری کبد یا کلیه ، مشکلات تنفسی یا بیماری ریه ،مشکلات خلقی افسردگی ، اعتیاد به مواد مخدر دارید حتما قبل تجویز این دارو با پزشک خود مشورت کنید.
در برخی از افراد هنگام مصرف کلوبازام به فکر خودکشی هستند، در صورت اینکه این علائم را در فرد دیدید حتما با پزشک تماس بگیرید.

مصرف زیاد کلوبازام باعث اعتیاد میشود. این دارو برای درمان کوتاه مدت مورد استفاده قرار میگیرد و در صورت مصرف زیاد آن باعث اعتیاد به دارو میشود.

قرص کلوبازام در بارداری گروه C قرار دارد. مصرف کلوبازام در دوران بارداری باعث میشود که به نوزاد متولد نشده آسیب برساند. پس اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید نباید از کلوبازام استفاده کنید.

کلوبازام میتواند اثر قرص های ضد بارداری را کمتر میکند.شما باید از یک روش غیر هورمونی برای کنترل و جلوگیری از بارداری در هنگام مصرف کلوبازام استفاده کنید.

کلوبازام بسرعت و بطور وسیعی جذب می شودو فراهمی زیستی کلوبازام تقریبا 100% می باشد.زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی 0.5 تا 4 ساعت می باشد.کلوبازام بطور گسترده ای در کبد توسط N-دمتیلاسیون ،عمدتا بوسیله CYP3A4 متابولیزه می شود.نیمه عمر کلوبازام 36 تا 42 ساعت می باشد.تقریبا 82% از طریق ادرار و 11% از طریق مدفوع دفع می گردد.

موارد مصرف کلوبازام

اضطراب ، تشنج ناشی از سندرم لنوکس - گاستاوت ، نوعی شدید صرع در کودکی

نحوه مصرف کلوبازام


کلوبازام را میتوانید خرد کنید و دارو را با یک قاشق مرباخوری آب سیب مخلوط کنید تا بلع راحت تر شود. بهتر است برای کاهش نشانه های گوارشی کلوبازام را با غذا میل کنید.

استفاده از کلوبازام را ناگهان متوقف نکنید ،قطع ناگهانی ممکن است باعث افزایش تشنج یا علائم ترک میشود.

در زمان مصرف کلوبازام الکل ننوشید زیرا باعث عوارض خطرناکی میشود.

این دارو ممکن است تفکر یا واکنش ها را مختل کند. اگر میخواهید رانندگی کنید یا کاری انجام دهید که باید هوشیاری کاملی داشته باشید کلوبازام را مصرف نکنید.

دوز مصرفی کلوبازام به سن ، وزن ، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان بستگی دارد.


مقدار مصرف کلوبازام

 • مصرف قرص کلوبازام بزرگسالان برای درمان اضطراب مقدار 20 تا 30 میلی گرم قرص به صورت روزانه در چند دوز تقسیم شده یا تک دوز قبل از خواب میباشد.
 • مصرف قرص کلوبازام برای کودکان بالای سه سال برای درمان اضطراب مقدار 1/2 دوز کلوبازام در بالغین برای کودکان استفاده میشود.
 • مصرف قرص کلوبازام بزرگسالان برای درمان کمکی در بیماری صرع مقدار 20 تا 30 میلی گرم به طور روزانه استفاده میشود.
 • مصرف قرص کلوبازام برای کودکان بالای سه سال برای درمان صرع مقدار 1/210 تا 15 میلی گرم به طور روزانه مصرف میشود.
 • اگر شما یک دوز از کلوبازام را فراموش کنید به محض اینکه شما دوز فراموش شده را به یاد آوردید، آن را مصرف کنید. اگر تقریباً موقع نوبت بعدی مصرف دوز بعدی است، از مصرف دوز فراموش شده اجتناب کنید. برای جبران دوز از دست رفته قبلی در دوز بعدی از داروی اضافه استفاده نکنید.


عوارض کلوبازام

اگر شما نشانه هایی از واکنش های آلرژیک مانند کهیر ، مشکل تنفسی ، تورم گلو یا واکنش های شدید پوست مانند تب ، گلودرد سوزش چشم درد ،درد پوستی ريال جوش پوستی مشاهده کردید سریعا با پزشک خود مشورت کنید.
در بعضی موارد در افراد عوارض جدیتری مشاهده شده است از جمله : تغییرات روحی و رفتاری ، اضطراب ، حملات هراس ، مشکل در خواب ، اشفتگی ، پرخاشگری ، بیقراری، که در صورت مشاهده این علائم سریعا به پزشک مراجعه کنید.

عوارض شایع کلوبازام

 • سردرگمی ، توهم 
 • تب و لرز ، مخاط زرد یا سبز
 • خواب آلودگی شدید
 • تنفس ضعف یا کم عمق
 • درد یا سوزش ادرار
 • رفتار پرخاشگرانه
 • مشکلات خواب
 • یبوست یا ادرار دردناک

در برخی از عوارض کلوبازام معمولا نیازی به مراقبت های پزشکی ندارد و با تنظیم بدن شما به دارو این عوارض از بین میرود. اگر هر یک از عوارض ادامه دار بود یا آزار دهنده شد به پزشک معالج خود مراجعه کنید .

عوارضی که بیشتر شایع است عبارتند از : رفتار خشونت آمیز ، درد بدن ، کاهش اشتها ، یبوست ، احتقان گوش ، گرفتگی بینی ، گرفتگی صدا ، آبریزش بینی ، عطسه ، استفراغ میباشد. البته عوارضی هم وجود دارد که زیاد رایج نیست اما ممکن است رخ دهد که این عوارض عبارتند از : درد مثانه ، سرفه با مخاط ، نیاز مکرر به ادرار ، افزایش اشتها ، کمر یا درد جانبی میباشد.

مصرف کلوبازام در بارداری

مصرف کلوبازام در سه ماهه اول بارداری منع مصرف دارد. در سه ماهه دوم نیز در صورت عدم ضرورت توصیه نمیشود. اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید حتما با پزشک تان مشورت کنید.

مصرف دارو در دوران شیردهی

کلوبازام به شیر مادر منتقل میشود و ممکن است به کودک آسیب برساند و یا عوارض شدیدی داشته باشد. پس در صورت مصرف کلوبازام میبایست شیردهی را قطع کنید.

تداخل دارویی کلوبازام

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروها را تغییر دهد یا خطر ابتلا به عوارض را افزایش دهد. برخی از محصولاتی که ممکن است با کلوبازام تداخل داشته باشند عبارتند از : اورلیستات ، سدیم اکسیبات میباشد.مصرف داروهای فلوکونازول ، فلووکسامین میتوانند بر روی پاکسازی بدن شما از دارو و همچنین بر عملکرد کلوبازام نیز تاثیر بگذارند.

قرص کلوبازام را به همراه داروهایی که باعث خواب آلودگی یا مشکل تنفس میشوند مصرف نکنید زیرا ممکن است خطر عوارض جدی مانند تنفس آهسته ، خواب آلودگی و سرگیجه را افزایش دهد.

مصرف کلوبازام همراه باریتورات ها ، ریفامپین و سایمتیدین اثرات کلوبازام را کاهش میدهد.


تعداد بازدید : 2036