موارد مصرف و عوارض متوپرولول

موارد مصرف و عوارض متوپرولول
موارد مصرف و عوارض متوپرولول

متوپرولول یا متورال Metoprolol یک مسدود کننده بتا میباشد که بر قلب و گردش خون (جریان خون از طریق شریان ها و رگ ها ) تاثیر میگذارد. از متوپرولول برای درمان آنژین (درد قفسه سینه) و فشارخون بالا استفاده میشود و متوپرولول در رده بتا بلاکر ها ، ضد فشار خون و در اشکال قرص 50 میلی گرم و آمپول 1 میلی گرم بر میلی لیتر میباشد

متوپرولول برای کاهش خطر مرگ یا نیاز به بستری شدن در نارسایی قلبی استفاده میشود. تزریق متوپرولول در مرحله اولیه حمله قلبی برای کاهش خطر مرگ استفاده میشود.


متوپرولول چیست ؟

متوپرولول یک مسدودکننده انتخابی گیرنده آدرنرژیک بتا - 1 می باشد. این اثر ترجیحی مطلق نیست. در غلظت های بالا ی پلاسما متوپرولول ، گیرنده های آدرنرژیک بتا-2 را هم مهار می کندکه عمدتا در ساختار عضلانی ریه و عروق قرار دارند .جذب متوپرولول سریع و کامل می باشد .

حجم توزیع آن 3.2 تا 5.6 L/kg می باشد. پیوند متوپرولول به پروتئین کم ( 10%) است.متابولیسم متوپرولول کبدی است و عمدتا توسط CYP2D6 متابولیزه می شود.دفع CYP2D6 بطور عمده توسط تغییر شکل در کبد صورت می پذیرد.نیمه عمر متوپرولول حدود 3 تا 4 ساعت می باشد.

در صورت بروز مشکل قلبی جدی مانند انسداد قلب ، سندرم سینوس بیمار ، ضربان قلب آهسته ، مشکلات شدید گردش خون ، نارسایی شدید قلبی یا سابقه ضربان قلب که باعث ضعف میشود نباید از متوپرولول استفاده کنید.

اگر شما به متوپرولول و یا آتنولول ، کارودیلول و دیگر مسدود کننده های بتا حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید.
مشکل جدی قلبی مانند بلوک قلب ، سندرم سینوس بیمار یا ضربان قلب ،مشکلات شدید گردش خون ، نارسایی شدید قلبی ، سابقه ضربان قلب کند که باعث ضعف شود ، از بیماری هایی میباشد که در زمان ابتلا به انها نباید از متوپرولول استفاده کنید. همچنین اگر مشکلات آپنه خواب یا سایر اختلالات تنفسی مانند آسم ، انسداد مزمن ریوی ، دیابت ، بیماری های کبدی ، نارسایی احقانی قلب ، مشکلات گردش خون ، یا اختلال تیروئید دارید میبایست قبل از تجویز این دارو توسط پزشک تمام موارد را به پزشک ذکر کنید تا پزشک بتواند بهترین تجویز را برایتان انجام دهد.

مصرف متوپرولول در بارداری : متوپرولول در گروه C قرار دارد .مشخص نیست که این دارو به کودک متولد نشده اسیب میزند یا خیر. اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید حتما به پزشک خود بگویید. با این وجود فشار خون بالا در دوران بارداری ممکن است عوارضی مانند دیابت یا اکلامپسی را ایجاد کند و مشکلات پزشکی جدی برای مادر و نوزاد ایجاد شود.

مصرف متوپرولول در شیردهی : متوپرولول میتواند به شیر مادر منتقل شود و ممکن است باعث خشکی پوست ، خشکی دهان ، اسهال ، یبوست یا ضربان قلب کند میشود.قبل از تجویز و مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.


اشکال دارویی متوپرولول

 • متوهگزال قرص 23/75 متوپرولو
 • متوهگزال قرص 47.5 متوپرولول
 • متوهگزال ایرانی(متوپرولول سوکسینات) 95م گ قرص پیوسته رهش
 • متورال (متوپرولول) 50 م گ قرص
 • متوپرولول قرص 50 م گ
 • متوهگزال قرص 95 متوپرولول
 • متورال آمپول 5 متوپرولول


نحوه مصرف متوپرولول

مصرف متوپرولول را مطابق دستور پزشک مصرف کنید پزشک ممکن است گاهی اوقات دوز شما را تغییر دهد و میبایسد با وعده غذایی یا بلافاصله بعد از غذا مصرف کنید.

 1. اگر عمل جراحی دارید قبل از موعد جراحی به جراح خود درباره استفاده از این دارو بگویید.
 2. شما نباید استفاده از این دارو را به طور ناگهانی متوقف کنید. قطع ناگهانی ممکن است شرایط را بدتر کند .
 3. فشار خون بالا بدون علامت است . ممکن است شما نیاز به استفاده از این دارو برای تمام عمر خود داشته باشید.
 4. این دارو را در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت نگهداری شود.
 5. تزریق متوپرولول به عنوان تزریق داخل وریدی انجام میشود .
 6. اگر دوزی را از دست داده اید آن را مصرف نکنید و در زمان عادی از دوز بعدی خود استفاده کنید و از دوبار مصرف به طور همزمان استفاده نکنید.
 7. با مصرف متوپرولول ممکن است برادی کاردی شامل وقفه ضربان قلب ، بلوک قلبی و ایست قلبی رخ دهد که در بیماران دارای بلوک قلبی درجه اول ، اختلال عملکرد گره سینوسی این احتمال بالا می رود.اندازه گیری نبض و ضربان قلب در حین مصرف متوپرولول الزامی است . در صورت وقوع برادی کاردی دوز متوپرولول کاهش داده شود یا مصرف آن متوقف گردد.
 8. در صورت اختلال عملکرد کلیه دوز مصرفی متوپرولول کاهش داده شود.
 9. پزشک و دندانپزشک خود را قبل از انجام هرگونه عمل جراحی از مصرف کردن متوپرولول آگاه کنید.

مقدار مصرف متوپرولول

دوز معمول بزرگسالان برای فشار خون بالا 100 میلی گرم قرص در روز در 1 یا 2 دوز منقسم میباشد

مقدارمصرف بزرگسالان برای آنژین صدری : 100 میلی گرم خوراکی در 1 یا 2 دوز منقسم میباشد.


عوارض جانبی متوپرولول

مصرف متوپرولول در بعضی از افراد دچار عوارضی میشود که بعضی از این عوارض گذرا میباشد و بعد از چند روز از بین میرود ولی اگر عوارض جدی بود سریعا با پزشک خود تماس بگیرید. عوارض جانبی متوپرولول که معمولا گزارش میشود ، نارسایی قلبی ، برادی کاردی ، افت فشار خون میباشد.

اگر علائمی از واکنش الرژیک مانند کهیر ، مشکل در تنفس ، تورم صورت و لب و زبان نسبت به مصرف متوپرولول دارید سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

لیست زیر تعدادی از عوارض مصرف متوپرولول میباشد و شامل تمام عوارض نمیباشد و در صورت بروز هر یک از این عوارض سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

 • کندی ضربان قلب
 • احساس سبکی
 • تنگی نفس ، تورم ، افزایش وزن سریع
 • احساس سرما در دست و پا

همچنین از عوارض شایع متوپرولول سرگیجه ، احساس خستگی ، افسردگی ، مشکلات حافظه ، کابوس ، مشکل در خواب ، اسهال ، خارش خفیف یا بثورات خفیف میباشد.


علائم مصرف بیش از حد متوپرولول

از علائم مصرف بیش از حد متوپرولول رنگ مایل به آبی ناخن ها ، لب ها ، پوست ، کف دست و تغییر در آگاهی ، از دست دادن هوشیاری ، توقف قلب ، خواب آلودگی میباشد.


تداخل دارویی متوپرولول

در مورد تمام داروهای فعلی خود که مصرف میکنید قبل از تجویز این دارو به پزشک خود بگویید زیرا ممکن است بعضی از این داروها با متوپرولول تداخل داشته باشد.

 • آمیودارون
 • دیورتیک ها
 • داروهای ضد هایپرتانسیون

داروهای زیر اثرات متوپرولول را کاهش می دهد:

 • باربیتورات ها
 • فنی توئین
 • آلکالوئیدهای ارگوت خطر ایسکمی محیطی را کاهش می دهند.
 • لیدوکائین و پرازوسین همزمان با مصرف متوپرولول خطر افت فشار ارتواستاتیک را افزایش می دهند.
 • مصرف همزمان وراپامیل و هیدرالازین با متوپرولول اثر هر دو دارو را افزایش می دهد.


توجهات بیمار - خانواده:

 1. متوپرولول را مطابق دستور پزشک استفاده کنید.
 2. از افزایش دوز یا قطع ناگهانی متوپرولول اجتناب کنید. قطع ناگهانی متوپرولول می تواند سبب تشدید آنژین شده و ریسک حمله قلبی را افزایش می دهد.
 3. متوپرولول را بلافاصله بعد از غذا استفاده کنید.
 4. از مصرف سایر داروهای بدون نسخه، ضد فشار خون، بتا بلاکرها همزمان با متوپرولول پرهیز کنید.
 5. در طول درمان با متوپرولول مصرف سیگار و الکل را ترک و مصرف نمک را محدود کنید. الکل می تواند عوارض جانبی متوپرولول را افزایش دهد.
 6. علاوه بر استفاده از متوپرولول به برنامه غذایی، ورزش و کنترل وزن توجه کنید.
 7. برای کاهش افت فشار وضعیتی متوپرولول را قبل از خواب استفاده کنید و از تغییر وضعیت ناگهانی پرهیز کنید.
 8. نشانه های نارسایی احتقانی قلب (ادم انتها، سرفه، خس خس، افزایش وزن) را گزارش کنید.
 9. روش صحیح کنترل نبض و فشار خون را بیاموزید.

تعداد بازدید : 1168