موارد مصرف و عوارض قرص کلردیازپوکساید

موارد مصرف و عوارض قرص کلردیازپوکساید
موارد مصرف و عوارض قرص کلردیازپوکساید

قرص کلردیازپوکساید یک داروی بنزودیازپین است که روی مواد شیمیایی مغز که در افراد مبتلا به اضطراب نامتعادل شده است تاثیر میگذارد. این دارو برای درمان اختلالات اضطرابی مورد استفاده قرار میگیرد.

لیبریوم (Librium) نام دیگر داروی کلردیازپوکساید میباشد. این دارو برای درمان اختلالات اضطراب و ترک الکل و درمان اضطراب قبل از جراحی مورد استفاده قرار میگیرد.

قرص کلردیازپوکساید 5 میلی گرم و 10 میلی گرم از اشکال دارویی میباشد که میتوانید در داروخانه ها تهیه کنید. مصرف هر شکل دارویی کلرودیازپکساید به نوع تجویز پزشک بستگی دارد.


کلردیازپوکساید چیست ؟

کلردیازپوکساید دارویی از دسته بنزودیازپین ها میباشد و همانند دیگر بنزودیازپین ها برای درمان کوتاه مدت مورد استفاده قرار میگیرد و مصرف زیاد این دارو وابستگی ایجاد میکند و اعتیاد آور است.

بنزودیازپین ها با تحت تاثیر قرار دادن انتقال دهنده های عصبی در مغز عمل می کنند. این انتقال دهنده ها مواد شیمیایی هستند که عصب ها برای ارتباط با یکدیگر آزاد می کنند. یکی از این انتقال دهنده ها گابا است. این انتقال دهنده عصبی فعالیت عصبها را سرکوب میکند.

بنزودیازپین ها به عنوان آگونیست های گیرنده گابا در قسمت های مختلفی از سیستم عصبی مرکزی اثر کرده و باعث افزایش عمل گابا میشوند که این باعث اثرات آرام بخشی ، خواب آوری و ضد اضطراب و شل کنندگی عضلات میشود.

کلردیازپوکساید در فرم خوراکی جذب خوبی دارند و پس از جذب به راحتی به صورت گسترده در بدن توزیع میشود. فرم های خوراکی حدود 1 تا 2 ساعت طول میکشد تا اثر کنند و در فرم وریدی کلردیازپوکساید،این اثربخشی در 1 تا 5 دقیقه طول میکشد. این دارو در فرم خوراکی به مدت 12 تا 24 ساعت طول اثر بخشی دارند و در فرم وریدی 15 تا 60 دقیقه میباشد. کلردیازپوکساید در کبد متابولیزه میشود و بعضی از متابولیت های آن شامل دمکس7ام ، دس متیل دیازپام و اگزازپام هستند.

نیمه عمر کلردیازپوکساید در افراد سالم از نظر فعالیت کبدی و کلیوی 6 تا 25 ساعت و در مرحله انتهایی بیماری کلیوی 5 تا 30 ساعت است و این دارو از طریق ادرار دفع میشود.

کلردیازپوکساید در بارداری :داروی کلردیازپوکساید در رده D بارداری قرار دارد. این دارو بر روی کودک متولد نشده اثر میگذارد و نتایج خطرناکی را برای جنین دارد .این دارو را نباید در دوران بارداری مصرف کنید.

کلردیازپوکساید در شیردهی: داروی کلردیازپوکساید به شیر مادر منتقل میشود و برای کودک خطرناک است. قبل از تجویز درباره شیردهی به پزشک خود بگویید . شاید لازم باشد که شیردهی را متوقف سازید.


قبل از مصرف کلردیازپوکساید

بیماری ها و داروهایی هستند که با کلردیازپوکساید تداخل دارند و باعث عوارض جدی میشوند، میبایست در زمان مصرف و تجویز این دارو اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید یا دارویی مصرف میکنید همه آنها را به پزشک خود بگویید تا پزشک بتواند بهترین تصمیم را برای شما بگیرد. اگر به اختلال آنزیمی ژنتیکی که باعث علائم پوستی یا سیستم عصبی میشود و یا استفاده از رقیق کننده های خون مانند وارفارین و یا مصرف مواد مخدر ، حتما باید به پزشک خود اعلام کنید.

در بعضی موارد مصرف کلردیازپوکساید باعث حساسیت میشود که اگر حساسیت دارید نباید از این دارو استفاده کنید.

اثر آرام بخش کلردیازپوکساید در افراد بزرگسال و مسن طولانی تر میباشد. این دارو در دوران بارداری و شیردهی منع مصرف دارد.


نحوه مصرف کلردیازپوکساید

برای مصرف داروی کلردیازپوکساید میبایست تمام دستور العمل های نسخه تجویز شده خود را دنبال کنید و هرگز در مقادیر بیشتر یا مدت زمان بیشتر از تجویز استفاده نکنید.

پزشک معالج ممکن است در بعضی از مواقع بر اساس شرایط بیماری دوز های شما را تغییر دهد تا اطمینان حاصل کند که بهترین نتیجه را میگیرد. هرگز این دارو را به طور ناگهانی قطع نکنید زیرا ممکن است علائم ناخوشایندی برای شما پیش بیاید. استفاده بیش از حد از داروهای عادت آور میتواند باعث اعتیاد و یا مرگ شود.

در زمان مصرف کلردیازپوکساید نباید الکل مصرف کنید ، زیرا امکان عوارض جانبی خطرناکی وجود دارد.


مقدار مصرف کلردیازپوکساید

بهترین دوز و مقدار مصرف این دارو را پزشک معالج میبایست تجویز کند ، دوز ها و مقدار مصرف آورده شده در این مقاله دوز های عمومی میباشند.


اضطراب در بزرگسالان :

خفیف تا متوسط : 5 تا 10 میلی گرم خوراکی هر 6 تا 8 ساعت و در موارد اضطراب شدید : 20 تا 25 میلی گرم خوراکی هر 6 تا 8 ساعت و در سالمندان : 5 میلی گرم خوراکی 2 تا 4 بار در روز

اضطراب قبل از عمل جراحی :5 تا 10 میلی گرم خوراکی هر 6 تا 8 ساعت از چند روز پیش از عمل و یا 50 تا 100 میلی گرم عضلانی 1 ساعت قبل از عمل

تسکین علایم محرومیت از الکلیسم حاد :ترجیح در استفاده از فرم تزریقی برای شروع است ولی اگر از فرم خوراکی در ابتدا استفاده شود 50 تا 100 میلی گرم در ابتدا و سپس تکرار دوز تا هنگامی که برانگیختگی فرد کنترل شود. حداکثر دوز 300 میلی گرم در روز است.

اضطراب کودکان بالای 6 سال : 5 میلی گرم 2 تا 4 بار در روز که ممکن است در صورت نیاز به 10 میلی گرم 2 تا 4 بار در روز افزایش یابد


عوارض کلردیازپوکساید

مصرف داروی کلردیازپوکساید ممکن است در بعضی افراد علائم و عوارضی نمایان شود. این عوارض میتواند خفیف یا جدی باشند. بعضی از این عوارض در مدت کوتاهی از بین میرود ولی در صورت تشدید یا از بین نرفتن عوارض سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.
این دارو میتواند باعث واکنش های آلرژیک در بعضی افراد شود در صورت مشاهده کهیر ، مشکل در تنفس ، تورم صورت ، لب ها ، زبان یا گلو سریعا با پزشک تماس بگیرید.

عوارض شایع مصرف کلردیازپوکساید میتوان به خواب آلودگی ، گیجی ، عدم تعادل اشاره کرد. همچنین خواب آلودگی شدید ، تغییر در خلق و خوی ، سردرگمی ، پرخاشگری ، عصبانیت ، افکار خودکشی یا صدمه زدن به خودتان ، تب و لرز و درد گلو ، افتادگی پلک ، ضعف عضلانی ، درد معده ، ادرار تیره ، زردی پوست یا چشم از عوارض های این دارو میباشند.

علائم مصرف بیش از حد کلردیازپوکساید تغییر در آگاهی و هوشیاری ،عدم هماهنگی،از دست دادن هوشیاری، خواب آلودگی و یا چرت زدن غیر معمول میباشد که در صورت بروز هر یک از علائم سریعا به اورژانس مراجعه کنید.

تداخل دارویی کلردیازپوکساید

کلردیازپوکساید ممکن است با بعضی از داروها در تعامل باشد و مصرف همزمان این داروها باعث عوارض جدی خواهد شد، بخصوص مصرف این دارو با دارو های خواب آور دیگر میتواند باعث عوارض جانبی خطرناکی شود.

قبل از مصرف قرص خواب ، داروی ضد درد ، داروهای ضد سرفه ، داروی آرامش بخش ماهیچه یا داروی اضطراب ، افسردگی یا تشنج با این دارو حتما با پزشک خود مشورت کنید. داروهای زیر بخشی از داروهایی میباشد که با کلردیازپوکساید تداخل دارند.

آمی تریپتیلین , ایمی پرامین , پاروکستین , پیموزاید , ترانیل سیپرومین , تریمی پرامین , تیوریدازین , دسیپرامین , دوکسپین , سرترالین , فلوکستین , فنوباربیتال , نالوکسان , نورتریپتیلین , وارفارین , کلماستین , تاپنتادول , پروکائین , کلومیپرامین , اس سیتالوپرام , مورفین , فنلزین , پروتریپتیلین , ایزوکربوکسازید , مپریدین , کدئین , پروپوکسیفن


اسامی تجاری ایرانی کلردیازپوکساید

  • قرص کلردیازپوکساید-سبحان ۵ میلی گرم
  • قرص کلردیازپوکساید-عبیدی ۵ میلی گرم
  • قرص کلردیازپوکساید-حکیم ۵ میلی گرم
  • قرص کلردیازپوکساید رامین ۵ میلی گرم
  • قرص کلردیازپوکساید-عبیدی ۱۰ میلی گرم
  • قرص کلردیازپوکساید-سبحان ۱۰ میلی گرم
  • قرص کلردیازپوکساید-حکیم ۱۰ میلی گرم


تعداد بازدید : 1718