موارد مصرف و عوارض بنزودیازپین ها

موارد مصرف و عوارض بنزودیازپین ها

بنزودیازپین ها دسته ای از داروهای ضد اضطراب و آرام بخش ضعیف شناخته میشود که برای مواردی از جمله اضطراب و بی خوابی استفاده میشوند .بنزودیازپین ها در سیستم عصبی مرکزی کار می کنند و به نظر می رسد بنزودیازپین ها با مسدود کردن فعالیت بیش از حد اعصاب در مغز و سایر مناطق در سیستم عصبی مرکزی کار میکند.

دسته بنزودیازپین ها در نحوه کار در مغز مشابه هستند ولی از نظر قدرت عمل و مدت زمان عمل متفاوت هستند. به همین دلیل برخی از بنزودیازپین ها در درمان شرایط خاص بهتر از سایرین عمل میکنند.

نمونه های متداول بنزودیازپین ها آلپرازولام و لورازپام و دیازپام میباشد.

بنزودیازپین ها بیشتر در موارد بخوابی ، کاهش اضطراب ، اختلالات هراس و ترس ، برای درمان یا جلوگیری از تشنج ، درمان ترک الکل ، شل کننده عضلات مورد استفاده قرار میگیرد.استفاده کوتاه مدت از این داروها به طور کلی بی خطر و موثر است. با این حال استفاده طولانی مدت از این دسته داروها وابستگی می آوردو اعتیاد آور میباشد.


بنزودیازپین ها چگونه کار می کنند ؟

بنزودیازپین ها در سیستم عصبی مرکزی کار می کنند و به طور انتخابی نواحی پروتئین خاصی در مغز به نام گیرنده های GABA را اشغال می کنند. گابا به تنظیم کنترل حرکت ، بینایی ، اضطراب و بسیاری از کارکردهای مغز کمک میکند.


در مغز سه نوع GABA وجود دارد:

 • GABA-A
 • GABA-B
 • GABA-C


بنزودیازوین ها از طریق تحریک گیرنده GABAA موجب باز کردن کانال های کلر می شوند.


بنزودیازپین های رایج

آلپرازولام : با نام تجاری زاناکس که در موارد اضطراب ، اختلال هراس استفاده میشود و نیمه عمر این دارو 6-26 ساعت میباشد.

کلرودیازپوکساید: این دارو برای درمان اضطراب ، بی خوابی و ترک الکل مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه عمر این دارو 30-100 ساعت میباشد.
کلوبازام :این دارو برای درمان انواع صرع و تشنج در کودکان و بزرگسالان

کلونازپام : از این دارو میتوان برای اختلال تشنج ، اختلال هراس ، نورالژی (درد های عصبی ) بی خوابی مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه عمر این دارو 20-50 ساعت میباشد.

کلورازپات : این دارو برای درمان تشنج کم و اضطراف مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه عمر آن 20-100 ساعت میباشد.

دیازپام : دیازپام با نام تجاری والیوم میباشد و دارویی برای درمان اضطراب ، آرامبخش ، اسپاسم عضلانی ، تشنج مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه عمر آن 20-100 ساعت میباشد.

استازولام : این دارو برای درمان بی خوابی مورد استفاده قرار میگیرد البته در استفاده کوتاه مدت میبایست مصرف شود. نیمه عمر آن 10-24 ساعت میباشد.

فلورازپام: از این دارو برای درمان بی خوابی مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه عمر آن 40-100 ساعت میباشد.

لورازپام: از این دارو برای درمان اضطراب ، تشنج ، آرامبخش و بی خوابی مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه عمر آن 10-20 ساعت میباشد.

میدازولام : این دارو برای آرام بخش ، تشنج مورد استفاده قرار میگیرد. و نیمه عمر آن 2.5 ساعت میباشد.

اگزازپام : از این دارو برای اضطراب و ترک الکل مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه عمر آن 5-15 ساعت میباشد.

تمازپام: از این دارو برای درمان بی خوابی به صورت موقت مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه عمر آن 10-20 ساعت میباشد.

تریازولام: از این دارو برای درمان بی خوابی به طور موقت و کوتاه مدت مورد استفاده قرار میگیرد و نیمه عمر آن 2-5 ساعت میباشد.


عوارض رایج بنزودیازپین ها

خواب آلودگی یا سرگیجه شایع ترین عوارض جانبی این دسته داروها میباشد.

رفتارهای غیر معمول در خواب ممکن است رخ دهد.روز بعد خواب آلودگی و اثر گیجی عوارض جانبی بنزودیازپین ها است که نیمه عمر طولانی دارند. به عنوان مثال دیازپام یا فلورازپام. اثرات جانبی آرامبخش میتواند روز بعد هم به همراه داشته باشد و باعث اختلال در رانندگی و سایر فعالیت های روزانه میشود.

به طور کلی بنزودیازپین ها باید در کوتاه مدت مورد استفاده قرار بگیرند زیرا مصرف زیاد آن ها میتواند وابستگی و اعتیاد به دارو را به همراه داشته باشد.
قطع ناگهانی این داروها می تواند مشکلات بی خوابی را برگرداند و خوابیدن را مشکل میکند و منجر به ادامه و استفاده دوزهای بالاتر بنزودیازپین ها میشود.
قطع مصرف بنزودیازپین باید به تدریج و تحت نظر پزشک انجام شود.


مصرف بنزودیازپین ها در سالمندان

برخی از بنزودیازپین ها ( دیازپام و کلردیازپوکساید ) دارای متابولیت های فعال هستند که برای مدت طولانی در سیستم باقی می مانند و این میتواند برای بیماران به خصوص بیماران مسن مشکل ساز باشد. بیماران سالخورده ممکن است نقض کبدی داشته باشند و در از بین بردن داروهای سیستم خود مشکل داشته باشند.

عوارضی مانند سرگیجه ، سردرگمی یا بی حسی ممکن است در افراد مسن که بنزودیازپین های طولانی مدت برایشان تجویز میشوند باقی بماند.

در افراد مسن از بنزودیازپین ها و غیر بنزودیازپین ها باید اجتناب شود، بهترین راهکار استفاده از داروهای ایمن که با دستورالعمل پزشک متخصص میباشد بهترین توصیه میباشد.


تداخلات دارویی با بنزودیازپین ها

بسیاری از فعل و انفعالات دارویی با بنزودیازپین ها رخ میدهد. اگر باداروهای دیگری که سیستم اعصاب مرکزی را تحت فشار قرار میدهند ترکیب شوند عوارض ها افزایش می یابند.

نمونه داروهایی که در صورت ترکیب با بنزودیازپین ها باعث عوارض های جدی میشوند عبارتند از:

 • فنوتیازین ها
 • باربیتورات ها
 • مهار کننده ها مونو آمین اکسیداز
 • داروهای ضد افسردگی
 • الکل

بسیاری از بنزودیازپین ها در کبد شکسته میشوند و هنگامی که با داروهایی که این عمل را مسدود میکنند ترکیب شوند ، سطح خون بالا می رود و منجر به عوارض جانبی میشود. لوارزپام ، اگزازپام به دلیل تعامل کمتر با آنزیم های کبدی این خطر را کمتر دارند.
بیماران نباید قبل از دستور پزشک خودسرانه دارو های بنزودیازپین ها را قطع کنند. قطع ناگهانی بنزودیازپین ها منجر به علائم ترک شدید میشود.


تداخل بنزودیازپین ها با گریپ فروت

آب گریپ فروت و گریپ فروت ممکن است با بنزودیازپین های خاصی مانند میدازولام ، تریازولام و آلپرازولام ارتباط برقرار کند. خوردن آب گریپ فروت با این داروها منجر به عوارض جانبی خطرناکی میشود.

بسیاری از بنزودیازپین ها در کبد شکسته میشوند و ممکن است با داروهایی که در کبد نیز فعالیت دارند تعامل داشته باشند. به عنوان مثال مهار کننده های 3A4 یا مهارکننده های CYP2C19 ممکن است منجر به تداخل با بنزودیازپین ها شود. برخی از بنزودیازپین ها مانند آلپرازولام ، کلردیازپوکساید ، کلونازپام و دیازپام بسترهای کامل یا جزئی CYP3A4 یا CYP2C19 هستند و توسط یک هر دو این آنزیمهای کبدی متابولیزه میشوند.


نمونه ای از داروهایی که جزء مهارکننده های CYP3A4 هستند عبارتند از :

کلاریترومایسین، کتوکونازول، نفازودون، فلوکونازول ، فلووکسامین ، وریکونازول نمونه از داروهایی هستند که جزء مهار کننده های CYP2C19 محسوب میشوند.


استفاده بنزودیازپین ها در دوران بارداری و شیردهی

بنزودیازپین ها نباید در بارداری استفاده شود و بنزودیازپین ها به شیر مادر منتقل میشود پس نباید از بنزودیازپین ها استفاده کنند مگر اینکه توسط پزشک تجویز گردد.


فلومازنیل پادزهر بنزودیازپین ها

فلومازنیل به منظور رفع اثرات تسكين بخش بنزوديازپين ها در موارد ايجاد بيهوشي، مراقبت هاي ويژه و كاربردهاي تشخيصي به كار مي رود. بیمار با مصرف بیش از حد بنزودیازپین علائم و نشانه های نظیر توهم ، کما ، تحریک ، ضعف ، فشار خون پایین ، سرگیجه ، خواب آلودگی داشته باشد.

فلومازنیل در معکوس کردن آرام بخش که در مصرف بیش از حد بنزودیازپین اتفاق می افتد موثر است.


قطع مصرف بنزودیازپین ها

وابستگی جسمی به بنزودیازپین ها ، پس از استفاده طولانی مدت از دوزهای درمانی یا حتی پس از یک دوره درمان کوتاه مدت در برخی از بیماران ایجاد میشود.به طور کلی بنزودیازپین ها باید به آرامی قطع شوند تا علائم زیر را نداشته باشند:

 • اختلالات خواب و بی خوابی
 • بی قراری
 • اضطراب بالا
 • ضعف
 • تاری دید
 • حملات هراس
 • لرزیدن
 • گر گرفتگی
 • استفراغ و تهوع
 • سردرد
 • تشنج
 • روان پریشی
 • توهم

داروهای کوتاه مدت واکنش ترک کوتاه و شدیدتر ایجاد میکنند که معمولا طی 24 ساعت از قطع مصرف شروع میشود. بنزودیازپین ها با عملکرد طولانی تر علائم کندتر از بین می روند که به طور معمول چند روز پس از قطع شروع میشود اما در حدود 7 روز به اوج خود می رسند.
کاربردهای متداول دسته بنزودیازپین ها


درمان اضطراب

اضطراب و نگرانی یک مشکل شایع است . با این حال هنگامی که نگرانی ها و اضطراب ها بیش از چند ماه طول بکشد و در فعالیت های روزمره عادی اثر بگذارد به یک اختلال اضطراب تبدیل میشوند. این بیماری بیشتر در افراد مسن شاید است.

درمان دارویی به میزان اضطراب ، ویژگی ها و سن بیمار بستگی دارد. افرادی که تمایل به استفاده از این داروها را ندارند میتوانند روش های درمان شناختی رفتاری و آرامش درمانی را پیش بگیرند. ورزش روزانه برای بسیاری از بیماران مبتلا به اضطراب بسیار مفید است.
داروهای ضد افسردگی برای بسیاری از بیماران خط اول درمان محسوب میشوند و بنزودیازپین ها ممکن است در درمان اضطراب و افسردگی نقش کمکی داشته باشند.

مصرف داروهای بنزودیازپین ها با دوز کم برای 2 تا 6 هفته توصیه می شود.

بنزودیازپین های متداول مورد استفارده برای درمان اضطراب شامل آلپرازولام ، کلونازپام ، دیازپام و لورازپام است. بنزودیازپین ها به دلیل خطر ایجاد آرامش بیش از حد باید در افراد مسن با احتیاط مصرف شود.


درمان بی خوابی

بنزودیازپین نیز برای درمان بی خوابی و اختلالات خواب نیز استفاده میشود. تفاوت آنها با هم در مدت زمان باقی ماندن آنها در بدن است. به عنوان مثال ، لورازپام مدت بسیار کوتاه تری نسبت به دیازپام دارد و خروج آن از بدن سریع تر از دیازپام میباشد به همین دلیل عوارض کمتری نسبت به دیازپام دارد. از طرف دیگر دیازپام میتواند روزها در سیستم بدن باقی بماند و خطر بروز عوارض طولانی مدت بخصوص در افراد مسن را افزایش دهد.
از بنزودیازپین ها در درمان بی خوابی میبایست برای مدت کوتاهی بین 2 تا 4 هفته استفاده شود.


اختلال هراس

اختلال هراس نوعی اختلال اضطراب است. فرد مبتلا به اختلال هراس دارای حملات هراس است . حملات هراس ممکن است با سایر اختلالات خلقی مانند افسردگی ، اضطراب همراه باشد. اختلال هراس میتواند یک بیماری طولانی مدت و مزمن باشد. اما با داروهایی که علائم را کاهش میدهند قابل درمان است.

رفتار درمانی و داروهای ضد افسردگی ، مهار کننده های بازگشت سروتونین -نوراپی نفرین ، سروتونین و ایمی پرامین درمان های اول هستند. داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای مانند نورتریپیلین نیز موثر هستند.

بنزودیازپین ها در ابتدای درمان برای کاهش علائم مورد استفاده قرار میگیرند. بنزودیازپین ها مانند کلونازپام ، لورازپام ، برای حملات هراس مفید هستند. بنزودیازپین ها میبایست به مرور قطع گردند تا از علائم ترک مانند بی خوابی و اضطراب جلوگیری کند.
بیشتر ضرر و خطر بنزودیازپین ها وابستگی شدید آن ها میباشد


آرام بخشی رویه ای

داروهایی که به بیمار در آرامش و جلوگیری از درد( بیهوشی ) در دندانپزشکی و پزشکی مورد استفاده قرار میگیرد. بنزودیازپین ها مانند دیازپام یا میدازولام اغلب مورد استفاده قرار میگیرد.
این روش آرام سازی برای جراحی های سرپایی یا روش هایی که به بیمار اجازه میدهند همان روز به حانه برگردد مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده این دارو در مواردی مانند اندوسکوپی ، کولونوسکوپی ، کشیدن دندان عقل ، بیوپسی و روشهای جراحی های سرپایی میباشد.

بنزودیازپین ها که بیشتر برای ارام سازی مورد استفاده قرار میگیرند با توجه به طول عمل آنها طبقه بندی میشوند. دیازپام طولانی ترین نیمه عمر را دارد و میدازولام کوتاه ترین مدت نیمه عمر را دارد.

در افراد مسن یا چاق یا کسانی که اختلال کبدی دارند ممکن است اثر آرام بخش طولانی میباشد.


تشنج

بنزودیازپین ها اغلب در درمان تشنج مورد استفاده قرار میگیرند.

داروهای کلوبازام ، کلونازپام ، کلرازپات ، دیازپام ، لورازپام ، میدازولام برای این درمان مورد استفاده قرار میگیرد.

این داروها برای اکثر تشنج ها و تشنج های حاد یا طولانی مدت یا صرع وضعیتی ، بنزودیازپین داخل وریدی (IV) یا رکتوم درمانی انتخاب اولیه است. بیماری های صرع وضعیتی اورژانسی محسوب میشود که ببیش از 30 دقیقه فعالیت تشنج مداوم وجود دارد.

کلونازپام یک بنزودیازپین است که بیشتر برای کنترل طولانی مدت و پیشگیری از بیماری های مزمن تشنج استفاده میشود. با این حال به طور کلی بنزودیازپین ها اولین انتخاب برای پیشگیری از تشنج نیستند.

بنزودیازپین ها به دلیل ایجاد تحمل در تعداد زیادی از بیماران برای کنترل طولانی مدت مناسب نیستند.


تعداد بازدید : 1471

اطلاعات دارویی
دبراکس داروی درمان جرم گوش
قرص لانوکسین چیست و موارد مصرف آن
آلپروکیم چیست و موارد مصرف آن
زیمکسیر چیست و موارد مصرف
روباکسین: موارد مصرف, مقدار مصرف, عوارض
ایندرال : موارد مصرف, نحوه مصرف, عوارض
اطلاعات دارویی پنی سیلین وی
انالاپریل : موارد مصرف, نحوه مصرف و عوارض آن
آتیوان: موارد مصرف و عوارض آن
موارد استفاده و عوارض پیروکسیکام
موارد مصرف هپارین سدیم
آمپول آفازول چیست و موارد مصرف آن
کلوگزاسیلین ,موارد مصرف و عوارض آن
آمپول متیل پردنیزولون چیست و موارد مصرف آن
کلیندامایسین چیست و موارد مصرف آن
فلومازنیل چیست و موارد مصرف آن
فنترمین چیست و موارد استفاده از آن
شربت مترونیدازول چیست و موارد مصرف آن
کلاریترومایسین چیست و موارد مصرف آن
عوارض آنتی بیوتیک چیست و چگونه کنترل میشود
اندانسترون چیست ؟ موارد مصرف و عوارض آن
نئومایسین چیست و موارد مصرف آن
قرص آکاربوز چیست و موارد مصرف و عوارض آن
موارد مصرف لووتیروکسین
موارد مصرف سالبوتامول
موارد مصرف و عوارض متوپرولول
موارد مصرف و عوارض قرص کلردیازپوکساید
موارد مصرف و عوارض کلوبازام
موارد استفاده و عوارض کلرازپات
استازولام , موارد مصرف و عوارض آن
فلورازپام چیست , موارد مصرف و عوارض آن
قرص اگزازپام , موارد استفاده و عوارض آن
میدازولام چیست ؟ موارد مصرف و عوارض آن
لورازپام یا آتیوان , موارد مصرف و عوارض آن
تمازپام چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
فکسوفنادین چیست و موارد مصرف آن
قرص کارودیلول چیست و موارد مصرف آن
قرص زولپیدم چیست و موارد مصرف آن
ژل آداپالن چیست؟ فواید و عوارض آن برای درمان آکنه
پماد زینک اکساید چیست و موارد استفاده آن
کلستیرامین چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
قرص ترازودون چیست؟ عوارض و مقدار مصرف آن
قرص لوزارتان کاهش دهنده فشارخون بالا
پماد کلوبتازول چیست و موارد مصرف و عوارض آن
موارد مصرف قرص فلکاینید
موارد مصرف کپسول کولومب 200
موارد مصرف کپسول دولوکستین یا سیمبالتا
نوشیدنی های خطرناک برای مصرف همراه دارو
سفازولین, موارد مصرف و عوارض جانبی
قرص آلپرازولام یا زاناکس چیست و چه عوارضی دارد؟
عوارض و موارد مصرف فاموتیدین
متوکلوپرامید , موارد استفاده و عوارض جانبی
علائم مسمومیت با استامینوفن
آزیترومایسین و موارد مصرف این دارو
موارد استفاده و عوارض جانبی آتروپین
قرص کلیدینیوم سی موارد مصرف و عوارض آن
زخم معده با خوردن این مسکن ها
قرص باکلوفن و موارد مصرف آن
نحوه مصرف آنتی بیوتیک ها باید چگونه باشد
قرص متوکاربامول و موارد مصرف آن
خطر دارو های کدئین دار برای کودکان
آمپی سیلین و موارد مصرف آن
آنچه را که باید درباره قرص اسید فولیک بدانید
قرص های خواب چه خطر هایی دارد
آنچه باید درباره قرص آسپرین بدانید
مردان با خوردن ایبروفن نابارور میگردند
مهمترین عوارض های داروی ایبوپروفن
آمپول بتامتازون ال آ
قرص لوراتادین برای ضد حساسیت
داروی مدروکسی پروژسترون
دارو هایی که نباید با معده خالی مصرف کرد
قرص زاناکس یا آلپرازولام و موارد مصرف
فواید و عوارض آمپول نوروبیون
آموکسی سیلین Amoxicillin چیست؟
قرص گیاهی آلیکوم
قرص متوکاربامول چیست؟
قرص آنتوم برای چربی خون
قرص گیاهی آلتادین برای درمان التهاب گلو
قطره كراتاگوس گشاد کننده عروق کرونر
قطره گیاهی آنتی میگرن
قرص سی لاکس برای درمان یبوست
پماد کالاندولا برای کاهش التهاب پوست
پودر كارميناتيف برای درمان نفخ
قطره كارمينت برای برطرف نمودن نفخ
شیاف و پماد آنتی هموروئید
موارد مصرف قرص پیوگلیتازون
اطلاعاتی درباره استامینوفن
مکانیسم اثر داروی اسپینرازا چیست؟
قرص دیگوکسین چیست؟
مدروکسی پروژسترون داروی قاعده آور
قرص فلوکونازول واژینال چیست؟
آنچه باید درباره آمپول بتامتازون بدانید
اطلاعاتی درباره پماد پروتوپیک یا تاکرولیموس
بهترین زمان مصرف قرص آهن
کپسول دیافیت چیست؟
کپسول سفالکسین چیست و موارد مصرف آن
پماد بتامتازون چیست؟
موارد استفاده لوراتادین
موارد مصرف قرص و شربت موکولین برم هگزین
عوارض و موارد مصرف قرص هیوسین
داروهایی که نباید با شکم خالی مصرف کرد
شربت بلادونا چیست؟فواید و عوارض آن
کوتریموکسازول داروی ضد باکتری
مفنامیک اسید داروی ضد التهاب
پماد هیدروکورتیزون داروی کورتون
آسیکلوویر چیست و عوارض و نحوه مصرف آن
رانیتیدین چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
کلوپیدوگرل چیست؟ نحوه مصرف و عوارض آن
قرص هیدروکلروتیازید چیست و موارد استفاده آن
قرص ناپروکسن و موارد استفاده و عوارض آن
قرص فلووکسامین چیست و نحوه مصرف آن
بیزاکودیل چیست و نحوه استفاده و عوارض آن
نحوه استفاده قرص کابرگولین و عوارض
قرص آلبندازول چیست و نحوه مصرف و عوارض آن
قرص لتروزول برای ناباروری و سرطان سینه
نحوه مصرف و عوارض کلومیفن سیترات
نحوه مصرف و عوارض قرص آملودیپین
آنالاپریل داروی بیماری های قلبی
مژسترول داروی ضد سرطان رحم و سینه
لاکتولوز داروی مسهل قوی
منیزیم هیدروکسید داروی ضد اسید معده
دیکلوفناک داروی مسکن برای دردها
قرص لوزارتان داروی کاهش دهنده فشار خون
لوونورژسترول داروی ضد بارداری
جنتامایسین داروی آنتی بیوتیک
قرص لوراتادین داروی ضد حساسیت
داکسی سایکلین داروی آنتی بیوتیک قوی
لاموتریژین داروی ضد تشنج و صرع
گلی بن کلامید داروی تنظیم کننده قند خون
مفلوکوئین داروی ضد مالاریا
داروی مزالازین برای درمان التهاب و تب روده
دگزامتازون داروی ضد التهاب قوی
لیزینوپریل داروی ضد فشار خون
داروی متادون برای ترک اعتیاد
لیتیوم داروی ضد جنون
کپسول امپرازول و موارد استفاده
قرص مبندازول 100
پماد ام جی برای درمان بواسیر
شربت آلمینیوم ام جی اس
آموکسی سیلین و موارد مورد استفاده
آزیترومایسین چیست و موارد مصرف
آنتی بیوتیک سفکسیم و موارد مصرف
باکلوفن و موارد استفاده آن
موارد مصرف متفورمین
قرص ضد اسپاسم دی سیکلومین هیدروکلراید
فوروزماید داروی ادرار آور
کلونازپام داروی ضد تشنج و صرع
سودو افدرین داروی بیماری های تنفسی
اریترومایسین داروی آنتی بیوتیک
فلوکونازول داروی ضد قارچ
ارگوتامین داروی درمان میگرن
کپسول و قرص نوافن داروی مسکن قوی
آشنایی با موارد مصرف قرص لگزاتال
موارد مصرف و عوارض قرص مترونیدازول
قرص فلوکستین داروی ضد افسردگی
قرص اورژانسی ضد بارداری و روش مصرف آن
آنچه باید درباره داروی کاپتوپریل بدانید
عوارض و موارد مصرف قرص آتورواستاتین
موارد مصرف داروی کو آموکسی کلاو
قرص سیتریزین داروی ضد حساسیت
موارد مصرف کپسول پرگابالین
موارد مصرف کپسول گاباپنتین
موارد مصرف و عوارض استامینوفن کدئین
قرص گلوریپا داروی کنترل دیابت
اطلاعات دارویی قرص گلی بن کلامید
اطلاعات دارویی دگزامتازون
موارد مصرف الومینیوم ام جی
قرص پرازوسین داروی کاهش دهنده فشار خون
قرص ریتالین یا متیل فنیدیت
اطلاعات دارویی پردنیزولون
قطره چشمی سولفاستامید چیست
قرص نورتریپتیلین چیست و چگونه مصرف میشود
قرص آمی تریپتیلین و نحوه مصرف آن
موارد مصرف قرص بوپروپیون
نحوه مصرف و عوارض قرص سیتالوپرام
معرفی کپسول دولوکستین داروی ضد افسردگی
قرص کلومیپرامین برای درمان افسردگی
مفنامیک اسید چیست و نحوه مصرف آن
عوارض و موارد مصرف کپسول اندومتاسین
موارد مصرف و عوارض قرص دیازپام
موارد مصرف و عوارض قرص پانکراتین
موارد مصرف و عوارض سفتریاکسون
پودر روتارین
موارد مصرف آمپول کتورولاک و عوارض جانبی آن
داروی بودسوناید چیست و موارد مصرف آن
پماد کلوتریمازول و موارد مصرف آن
نحوه مصرف کرم مترونیدازول واژینال
نحوه مصرف قرص سیپروفلوکساسین و عوارض آن
اس امپرازول چیست و موارد مصرف آن
داروی نورتریپتیلین چیست و موارد مصرف و عوارض آن
موارد مصرف و عوارض ویتامین ب کمپلکس
قرص سیپروهپتادین و موارد مصرف آن
قرص یدوکینول چیست و عوارض آن
قرص دیفنوکسیلات و موارد مصرف آن
دی سیکلومین چیست و موارد مصرف آن
بیسموت ساب سیترات چیست و موارد مصرف آن
بلادونا پی بی چیست و آشنایی با موارد مصرف آن
لوپرامید چیست و نحوه مصرف و عوارض آن
قرص ماپروتیلین چیست و موارد مصرف آن
آشنایی با 3 نوع قرص اورژانسی ضد بارداری
قرص آمی تریپتیلین چیست و عوارض آن
عوارض و نحوه مصرف قرص پروپانتلین آنتی موسکارینی
نئوتادین چیست و عوارض و نحوه مصرف
عوارض و نحوه مصرف قرص و پماد تتراسایکلین
عوارض و نحوه مصرف قرص آتنولول