موارد مصرف سالبوتامول

موارد مصرف سالبوتامول
موارد مصرف سالبوتامول

سالبوتامول چیست ؟

سالبوتامول داروی درمان اسپاسم ریه میباشد و اثر پذیری این دارو منجر به شل شدن عضلات و گشاد شدن مجاری هوایی که نتیجه مصرف آن باعث بهبود تنفس میشود. از سالبوتامول برای درمان آسم و حالات همراه با انسداد برگشت پذیر راههای تنفسی و جلوگیری از اسپاسم برونش ناشی از فعالیت بدنی و زایمان زودرس استفاده میشود.علاوه بر این سالبوتامول در بیماران دچار آسم ورزشی، برونشیت مزمن، آمفیزم و سایر بیماری هایی که موجب اشکال در تنفس می شوند، نیز استفاده می شود.

سالبوتامول با نام دیگر آلبوترول میباشد که در رده داروهای تنفسی قرار دارد. سالبوتامول از ترکیبات مقلد سمپاتیک است که با اثر بر گیرندههای بتا – 2 آدرنرژیک در ریه ها موجب شل شدن عضله صاف مجاری هوایی می شود.

سالبوتامول (آلبوترول) یک آگونیست انتخابی بر گیرندههای بتا – 2 آدرنرژیک با ساختاری مشابه تربوتالین می باشد که سالبوتامول برای درمان آسم و سایر حالات همراه با انسداد برگشت پذیر راههای تنفسی استفاده می شود.سالبوتامول به دنبال مصرف استنشاقی به سرعت جذب سیستمیک می گردد.غلظت سیستمیک دارو پس از استنشاق کم می باشد.

اثر داروپس از 5-15 دقیقه شروع شده و 1-1.5 ساعت پس از 2 استنشاق به حداکثر مقدار خود می رسد.متابولیسم سالبوتامول کبدی است.حدود 72% از دوز استنشاق شده (28% بصورت تغییر نیافته و 44% بصورت متابولیت) از طریق ادرار طی 24 ساعت دفع میگردد و نیمه عمر آن 1.6 ساعت است.مدت اثر دارو از راه استنشاقی 3 تا 6 ساعت می باشد و از راه خوراکی اثر دارو پس از 15-30 دقیقه شروع می شود و طی 2-3 ساعت به حداکثر می رسدومدت اثر آن 8 ساعت و یا بیشتر می باشد.

مصرف سالبوتامول در بارداری : سالبوتامول در گروه C بارداری قرار دارد. این گروه از داروها باید با تجویز پزشک مصرف شود. زیرا فقط پزشک میتواند تشخیص دهد که فواید مصرف سالبوتامول از مضرات احتمالی آن بیشتر است و میبایست تجویز شود.

مصرف سالبوتامول در شیردهی: مصرف این دارو در شیردهی توصیه نمی شود. قبل از تجویز به پزشک خود بگویید شاید لازم باشد که سالبوتامول مصرف نشود و یا شاید شیردهی میبایست قطع شود.

 

اطلاعات کلی داروی سالبوتامول

نام ژنریک: سالبوتامول

نام لاتین: Salbutamol

نام تجاری: Ventolin

گروه دارویی – درمانی: سمپاتومیمتیک ،برونکودیلاتور

طبقه بندی در بارداری: گروه C

نیمه عمر :2.5 تا 5 ساعت

دفع: ادرار


اشکال دارویی سالبوتامول

سالبوتامول به شکل قرص سالبوتامول، اسپری سالبوتامول ، آمپول سالبوتامول و شربت سالبوتامول میباشد که بر اساس نوع تجویز پزشک مصرف میگردد. اشکال دارویی سالبوتامول به شرح زیر میباشد:

 • قرص سالبوتامول 2 میلی گرم
 • اسپری استنشاقی سالبوتامول
 • آمپول سالبوتامول 5 میلی گرم در میلی لیتر
 • شربت سالبوتامول 2 میلی گرم در 5 میلی لیتر

 

قبل از مصرف سالبوتامول

عوارض مصرف سالبوتامول در نوزادان چندان مشخص نیست. مصرف دارو در نوزادان زیر 2 سال ممنوع می باشد.

در صورت ابتلا به مشکلات تیروئید، دیابت، بیماری های قلبی، بی نظمی در ضربان قلب و فشار خون بالا پیش از مصرف پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید.

این دارو می تواند سبب کاهش مقدار پتاسیم در خون گردد. اگر چنین شود علائمی مانند بی نظمی در ضربان قلب، ضعف ماهیچه ای یا کرامپ روی می دهد.

نحوه مصرف سالبوتامول

 • اسپری سالبوتامول برای کودکان نباید بیش از 4 پاف در روز استفاده شود، اگر حداقل با مصرف 4 پاف علائم بهتر شود، باید فورا با پزشک معالج تماس حاصل کنید.
 • دوز اسپری سالبوتامول برای کودکان زیر 12 سال جهت تخفیف علائم آسم یک پاف و نهایتا دو پاف می باشد.
 • دوز اسپری برای کودکان بالای 12 سال مشابه با بزرگسالان است.
 • در طول درمان با دارو از انجام کارهایی که به هوشیاری کامل نیاز دارند، اجتناب کنید.
 • در طول درمان با این دارو از مصرف دخانیات اجتناب کنید.
 • حداقل 15 دقیقه قبل از شروع فعالیت ورزشی از اسپری استفاده کنید.
 • از حضور در اماکن شلوغ و تماس با افراد عفونی اجتناب کنید.
 • قرص و شربت سالبوتامول را می توانید با غذا یا معده خالی میل کنید.

موارد مصرف سالبوتامول :

اسپاسم برونش در بیماران مبتلا به بیماری انسدادی برگشت پذیر راههای هوایی و پیشگیری از اسپاسم برونش ناشی از ورزش.


مقدار مصرف سالبوتامول

درمان برونکواسپاسم:

بالغین: 200 میکروگرم سالبوتامول هر 4 تا 6 ساعت و یا 2 تا 6 میلی گرم از دارو روزانه 3 تا 4 بار و سپس حداکثر 8 میلی گرم از دارو روزانه 4 بار تجویز می شود.

کودکان 6 تا 14 سال: 2 میلی گرم از دارو روزانه 3 تا 4 بار و حداکثر 24 میلی گرم روزانه تجویز می شود.

کودکان 2 تا 6 سال: 0.1 میلی گرم بر کیلوگرم سالبوتامول روزانه 3 بار تا حداکثر 0.2 میلی گرم بر کیلوگرم روزانه 3 بار


پیشگیری از آسم ناشی از فعالیت بدنی:

بالغین: 200 میکروگرم از دارو (در این مورد شکل استنشاقی دارو ترجیح داده می شود) 15 دقیقه قبل از شروع فعالیت باید استفاده شود.

 

عوارض جانبی سالبوتامول

هر دارو  ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

سردرد2 , افزایش فشارخون , التهاب گلو , سرفه , لرزش , کاهش پتاسیم خون , آنژین صدری , درد عضلات اسکلتی , التهاب قسمت فوقانی دستگاه تنفسی , گشادی عروق محیطی , اسیدوز متابولیک


تداخلات دارویی سالبوتامول

سالبوتامول ممکن است با بعضی از داروها در تعامل باشد و مصرف همزمان این داروها باعث عوارض جدی خواهد شد و یا اثر داروی دیگر را کم کند. در زیر لیستی از داروهایی که با سالبوتامول تداخل دارد اورده شاده است اما این لیست کاملی از آن نیست.

آتنولول , آتوموکستین , آزیترومایسین , آمیودارون , اریترومایسین , افلوکساسین , ایمی پرامین , ترانیل سیپرومین , تریمی پرامین , جمی فلوکساسین , دسیپرامین , آمی تریپتیلین , پروپرانولول , دوکسپین , متوپرولول , کارودیلول , فورمترول , بیزوپرولول , کوئتیاپین | کوتیاپین , سوتالول , سیپروفلوکساسین , سیتالوپرام , فلوکستین , فوروزماید , گرانیسترون , لووفلوکساسین , متولازون , موکسی فلوکساسین , مکلوبماید , نورتریپتیلین , نیلوتینیب , کلاریترومایسین , کلوزاپین , کلومیپرامین


تعداد بازدید : 2171