موارد مصرف داروی کو آموکسی کلاو

موارد مصرف داروی کو آموکسی کلاو
موارد مصرف داروی کو آموکسی کلاو

آموکسی کلاو ترکیبی حاوی آموکسی سیلین و اسید کالوونالیک متعلق به گروه داروهای شناخته شده با نام آنتی بیوتیک است. از آموکسی کلاو برای درمان عفونت های ایجاد شده توسط برخی باکتری ها استفاده می شود. آموکسی سیلین وظیفه از بین بردن باکتری های عامل عفونت را برعهده دارد. اسید کالوونالیک به موثرتر شدن آموکسی سیلین کمک می کند. این دارو عمدتا برای درمان عفونت های سینوس، گوش، ریه، پوست و مثانه استفاده می شود.

این دارو تحت نام برندهای متفاوت و در اشکال مختلف عرضه می شود. هر برندی از این دارو ممکن است در همه اشکال وجود نداشته باشد یا برای تمام شرایط بحث شده در اینجا تایید نشده باشد.

پزشک شما ممکن است این دارو را برای شرایطی غیر از چیزی که در مقالات اطلاعات دارویی وجود دارد تجویز کرده باشد. اگر با پزشک خود صحبت نکرده اید یا مطمئن نیستید چرا در حال مصرف این دارو هستید، با پزشک خود صحبت کنید. بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را متوقف نکنید.

این دارو را به فرد دیگری ندهید حتی اگر علائم وی شبیه شما بود. این کار می تواند برای آن فرد مضر باشد اگر پزشک این دارو را تجویز نکرده باشد.

آموکسی کلاو به چه اشکالی عرضه می شود؟
۲۵۰ mg/125 mg

هر ورق سفید، بیضی، دو سمت محدب که در یک سمت آن “۲۵۰-۱۲۵” حک شده و سمت دیگر بدون نوشته است، حاوی ۲۵۰ میلی گرم آموکسی سیلین به عنوان تری هیدرات و ۱۲۵ میلی گرم اسید کالوولانیک به عنوان نمک پتاسیم است (به نسبت ۲:۱). عناصر غیر دارویی: منیزیم استارات، کراسکارملوز سدیم، دی اکسید سیلیکون کلوئیدی، هیدروکسی پروپیل سلولوز، پلی اتیلن گلیکول و دی اکسید تیتانیوم.

۸۷۵ mg/125mg

هر ورق سفید، بیضی، دو سمت محدب که در یک سمت آن “AC” حک شده و سمت دیگر بدون نوشته است، حاوی ۸۷۵ میلی گرم آموکسی سیلین به عنوان تری هیدرات و ۱۲۵ میلی گرم اسید کالوولانیک به عنوان نمک پتاسیم است (به نسبت ۷:۱). عناصر غیر دارویی: منیزیم استارات، کراسکارملوز سدیم، دی اکسید سیلیکون کلوئیدی، هیدروکسی پروپیل سلولوز، پلی اتیلن گلیکول، دی اکسید تیتانیوم و اتیل سلولوز

 

چگونه باید آموکسی کلاو را مصرف کنم؟
دوز پیشنهادی برای بزرگسالان، وابسته به نوع عفونتی است که باید درمان شود. معمولا دوز پیشنهادی شامل ۵۰۰ میلی گرم، هر ۸ یا ۱۲ ساعت و یا ۸۷۵ میلی گرم هر ۱۲ ساعت است.

دوز کودکان وابسته به وزن بدن و نوع عفونت است. دوز معمولا بین ۲۰ تا ۴۵ میلی گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است که در دوزهای تقسیم بندی شده مصرف می شود.

موارد زیادی می تواند بر دوز یک دارو اثر بگذارد از قبیل وزن بدن، سایر شرایط پزشکی و سایر داروها. اگر پزشک شما دوز متفاوتی نسبت به آنچه در اینجا معرفی شد، ارائه کرد، بر اساس تجویز او عمل کنید.

دارو را می توان با غذا یا بدون غذا مصرف کرد اما مصرف آن با غذا می تواند اثرات جانبی مانند درد معده، حالت تهوع، اسهال و گرفتگی شکم را کاهش دهد. آموکسی سیلین -اسید کالوولانیک معمولا در دوره ۷ تا ۱۰ روزه مصرف می شود. در برخی موارد نیاز است که دارو برای مدت بیشتری مصرف شود.

اگر نوع سوسپانسیون این دارو را مصرف می کنید، از یک سرنگ خوراکی برای اندازه گیری دوز استفاده کنید تا اندازه دقیق تری نسبت به استفاده از قاشق چایخوری داشته باشید.

بسیار مهم است که مصرف دارو را عینا طبق تجویز پزشک تا پایان دوره درمان ادامه دهید حتی اگر پیش از پایان دارو احساس سلامت بکنید. اگر یک وعده را فراموش کردید، در اسرع وقت آن را مصرف کرده و به روال گذشته برگردید. اگر تقریبا نزدیک وعده بعدی شده اید، از وعده فراموش شده صرفنظر کنید. برای جبران وعده فراموش شده، دوز را دو برابر نکنید.

ورق قرص را در دمای اتاق نگه دارید و آن را دور از نور و رطوبت و دسترس کودکان قرار دهید.

سوسپانسیون را در یخچال و دور از دسترس کودکان قرار دهید.

باقیمانده دارو را در فاضلاب (برای نمونه در سینک یا توالت) یا سطل زباله نریزید. از یک داروساز درباره نحوه دور ریختن داروهایی که نیازی به آنها نیست یا منقضی شده اند بپرسید.

 

چه افرادی نباید آموکسی کلاو را مصرف کنند؟
این دارو را مصرف نکنید اگر:

 • به آموکسی سیلین، پنی سیلین، سفالوسپورین ها (برای نمونه سفالکسین و سفتریاکسون)، اسید کالوولانیک یا هر کدام از عناصر این دارو آلرژی دارید
 • قبلا با مصرف این دارو دچار مشکلات کبدی یا یرقان شده اید
 • مبتلا یا مشکوک به مونونوکلئوز هستید

مضرات و عوارض آموکسی کلاو چیست؟

بسیاری از داروها می توانند منجر به اثرات جانبی شوند. اثر جانبی، واکنشی ناخواسته به دارویی است که با دوز نرمال مصرف می شود. اثرات جانبی می تواند ملایم یا شدید، موقت یا دائمی باشد.

اثرات جانبی فهرست شده در اینحا توسط هر فردی که این دارو را مصرف می کند تجربه نمی شود. اگر شما نگران اثرات جانبی هستید، درباره ریسک ها و مزایای این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

اثرات جانبی زیر در کمتر از ۱% افرادی که از این دارو استفاده می کردند مشاهده شده است. بسیاری از این اثرات جانبی را می توان مدیریت کرد و برخی دیگر به خودی به خود در طول زمان از بین می روند.

اگر این اثرات جانبی را تجربه کردید و آنها شدید یا آزاردهنده بودند به پزشک خود مراجعه کنید. داروساز قادر است توصیه هایی به شما برای مدیریت اثرات جانبی بکند.

 • گرفتگی معده و شکم
 • مزه بد دهان
 • یبوست
 • بثورات پوشک (اطفال)
 • اسهال (ملایم)
 • گاز
 • سردرد
 • کاهش اشتها
 • حالت تهوع
 • تغییر رنگ زبان
 • تغییر رنگ دندان
 • خستگی یا ضعف غیر عادی
 • استفراغ
   

 اگرچه اکثر اثرات جانبی زیر غالبا رخ نمی دهند اما در صورت بروز اگر به پزشک خود مراجعه نکنید می توانند منجر به مشکلات جدی شوند.

اگر هر کدام از اثرات جانبی زیر رخ داد در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید:

نشانه های خونریزی (برای نمونه، خون دماغ، خون در ادرار، سرفه خون آلود، خونریزی لثه، بریدگی که خونریزی آن بند نمی آید)
نشانه های مشکلات کلیوی (برای نمونه، تکرر ادرار در شب، کاهش تولید ادرار، خون در ادرار)
نشانه های مشکلات کبدی (برای نمونه، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، کاهش اشتها، کاهش وزن، زرد شدن پوست یا سفیدی چشم، ادرار تیره، مدفوع کمرنگ)
خارش و ترشح واژن
تکه های سفید در دهان یا بر روی زبان
 

 

اگر هر کدام از موارد زیر رخ داد، مصرف دارو را متوقف کرده و فورا به سراغ مراقبت های پزشکی بروید:

اسهال (آبکی و شدید؛ ممکن است خونی نیز باشد)
تبی که پس از آغاز آنتی بیوتیک بروز می کند
علائم واکنش آلرژیک حاد (بثورات پوستی شدید؛ خارش؛ کهیر؛ مشکل تنفسی؛ تورم دهان، گلو یا زبان)
تشنج
نشانه های واکنش پوستی شدید (نظیر تاول، پوست پوست شدن، بثوراتی که بخش بزرگی از بدن را پوشش می دهد، بثوراتی که به سرعت پخش می شود یا بثورات همراه با تب و ناراحتی)
خس خس سینه، مشکل تنفسی یا تنگی نفس
برخی افراد ممکن است اثرات جانبی دیگری را تجربه کنند. اگر متوجه نشانه ای شدید که ممکن است در ارتباط با مصرف این دارو باشد با پزشک خود صحبت کنید.

 

 


تعداد بازدید : 8760