موارد مصرف آمپول کتورولاک و عوارض جانبی آن

موارد مصرف آمپول کتورولاک و عوارض جانبی آن
موارد مصرف آمپول کتورولاک و عوارض جانبی آن

کتورولاک چیست و چه کاربردی دارد؟

از داروی کتورولاک برای درمان کوتاه مدت دردهای متوسط تا شدید استفاده می شود. از این دارو معمولاْ قبل یا بعد از جراحی های پزشکی استفاده می شود. کاهش درد باعث می شود ریکاوری راحت تری داشته باشید و بهتر بتوانید به فعالیت های روزمره خود بازگردید. این دارو جزو داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAID) به حساب می آید. باید در نظر داشت کتورولاک را برای دردهای طولانی مدت مانند التهاب مفصلی مورد استفاده قرار نگیرد.

 

 نحوه مصرف کتورولاک و دوز مصرفی

برای مصرف صحیح داروی کتورولاک لازم است از اطلاعات روی جلد دارو به دقت پیروی کنید. اگر پزشک این دارو را تجویز کرده از دستورات پزشک پیروی کنید. این دارو با تزریق عضلانی یا مستقیم داخل رگ مصرف می شود. اگر به صورت مداوم کتورولاک برای شما تجویز شده است، معمولا مصرف آن به صورت هر ۶ ساعت یک آمپول تزریقی است که باید توسط پزشک تزریق شود. همچنین نباید این آمپول را داخل ستون فقرات تزریق کرد.

دوز مصرف داروی کتورولاک به سن، وضعیت بیماری، و پاسخگویی بدن شما به درمان بستگی دارد. برای جلوگیری از خطر خونریزی معده و دیگر عوارض جانبی این دارو از کمترین دوز موثر برای کمترین دوره تزریق استفاده کنید. دوز مصرفی خود را افزایش ندهید و اگر بیشتر از ۵ روز از مصرف کتورولاک می گذرد و احساس بهبود یا کاهش درد نداشتید برای تعویض دارو یا استفاده داروهای دیگر با پزشک خود مشورت نمایید.

اگر این دارو را خودتان مصرف می کنید حتما دستورالعمل مصرف دارو را مطالعه بکنید. قبل از استفاده آمپول کتورولاک موارد ایمنی مانند تغییر رنگ دارو یا مشاهده ذرات در داخل دارو را بررسی کنید و در صورت این اتفاقات از استعمال دارو خودداری کنید. همچنین اگر هنگام تزریق دارو احساس درد افزایش یافت و یا حال عمومی شما بهبود نیافت و بدتر شد حتما با پزشک خود مشورت کنید

 

کتورولاک به صورت خوراکی و تزریقی مصرف شده و در مصرف خوراکی به خوبی از راه دستگاه گوارش جذب می شود. فراهمی زیستی کتورولاک حدود 80 تا 100 درصد است.
در مصرف داروی کتورولاک با غذا سرعت جذب کاهش می یابد اما روی مقدار جذب بی اثر است. در تزریق عضلانی شروع اثر دارو طی 10 دقیقه و حداکثر اثرات ضد دردی آن طی 75 تا 150 دقیقه ایجاد می شود.
در مصرف خوراکی شروع اثر داروی کتورولاک 30 تا 60 دقیقه و حداکثر اثربخشی 1.5 تا 4 ساعت بعد از مصرف دارو اتفاق می افتد.
طول اثر کتورولاک حدود 6 تا 8 ساعت است. دارو از جفت عبور کرده و در شیر ترشح می شود. توزیع دارو خیلی گسترده نیست و عبور آن از سد خونی مغزی بسیار اندک است.
اتصال پروتئینی کتورولاک بیش از 99 درصد است. کتورولاک در کبد و عمدتا از طریق هیدروکسیلاسیون و مقداری هم کونژوگاسیون با گلوکورونیک اسید متابولیزه می شود.
نیمه عمر کتورولاک در بزرگسالان 4 تا 6 ساعت و در کودکان 6 تا 8 ساعت است و در افراد مسن حدود 5 تا 7 ساعت ( میانگین نیمه عمر 4.3 تا 8.6 ساعت است).
92 درصد آن در ادرار به صورت داروی تغییر نیافته و متابولیت و 6 درصد در مدفوع دفع می شود

 

مکانیسم اثر کتورولاک
مکانیسم عمل کتورولاک مانند سایر NSAID ها است و به نظر می رسد از طریق مهار ساخت پروستاگلاندین ها توسط مهار سیکلواکسیژناز 1 و 2 ( COX 1,2) عمل می کند.

مقدار مصرف کتورولاک

 

تزریقی

 • تک دوز : وزن بیشتر از 50 کیلوگرم : 60 میلی گرم عضلانی یا 30 میلی گرم وریدی
 • وزن کمتر از 50 کیلوگرم : 30 میلی گرم عضلانی یا 15 میلی گرم وریدی
 • چند دوز : وزن بیشتر از 50 کیلوگرم : 30 میلی گرم عضلانی یا وریدی هر 6 ساعت در صورت نیاز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 120 میلی گرم )
 •  وزن کمتر از 50 کیلوگرم : 15 میلی گرم عضلانی یا وریدی هر 6 ساعت در صورت نیاز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 60 میلی گرم )

خوراکی (در ادامه تزریقی)

 • بیماران با وزن 50 کیلوگرم و بیشتر: ابتدا 20 میلی گرم خوراکی و در ادامه هر 4 تا 6 ساعت 10 میلی گرم در صورت نیاز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم)
 • بیماران با وزن کمتر از 50 کیلوگرم : ابتدا 10 میلی گرم خوراکی و در ادامه هر 4 تا 6 ساعت 10 میلی گرم در صورت نیاز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم)

افراد مسن

تزریقی:

 • تک دوز : 30 میلی گرم عضلانی یا 15 میلی گرم وریدی
 • چند دوز : 15 میلی گرم وریدی یا عضلانی هر 6 ساعت در صورت نیاز ( حداکثر دوز روزانه 60 میلی گرم)

خوراکی در ادامه تزریقی:

ابتدا 10 میلی گرم خوراکی و در ادامه هر 4 تا 6 ساعت 10 میلی گرم در صورت نیاز ( حداکثر دوز مجاز روزانه 40 میلی گرم)

کودکان 2 ساله و بزرگتر

 • تک دوز عضلانی: 1 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ( حداکثر دوز مجاز 30 میلی گرم )
 • تک دوز وریدی: 0.5 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ( حداکثر دوز مجاز 15 میلی گرم )

نکته : حداکثر دوز کودکان یک تک دوز عضلانی می باشد.

نکته: کتورولاک تنها 5 روز باید مصرف شود و مصرف خوراکی تنها در ادامه مصرف تزریقی می باشد.  

 

هشدارها

کتورولاک باید در تسکین کوتاه مدت (حداکثر 5 روز) دردهای حاد تقریبا شدید که نیاز به مسکنی در حد مواد مخدر دارد استفاده شود.
این دارو نباید در کودکان زیر 2 سال یا در دردهای خفیف یا دردهای مزمن استفاده شود.

دوز کتورولاک به صورت خوراکی حداکثر تا روزانه 40 میلی گرم مجاز است و دوز بیش از آن اثرات درمانی افزاینده ندارد بلکه عوارض جانبی به شدت افزایش می یابد.

ممکن است کتورولاک باعث زخم معده, خون ریزی گوارشی و سوراخ شدن معده یا روده شود که می تواند کشنده باشد. این عوارض در هر زمانی و حتی بدون علائم هشدار دهنده ممکن است ایجاد شوند. بیماران مسن در خطر بیشتری برای بروز عوارض گوارشی هستند.

کتورولاک ممکن است باعث افزایش احتمال وقایع انعقادی خطرناک قلبی عروقی مانند انفارکتوس میوکارد و سکته مغزی شود که ممکن است کشنده باشد. این خطر از ابتدای مصرف دارو وجود دارد و با افزایش دوره مصرف دارو بیشتر می شود.

 

 

عوارض جانبی کتورولاک
افسردگی , وزوز گوش , سردرد , ادم , تهوع , یبوست , درد سینه , سرگیجه , ضعف , افزایش فشارخون , واکنش های محل تزریق , نفخ , خواب آلودگی , راش پوستی , کاهش سطح هماتوکریت , اختلالات هضم غذا , استفراغ , درد شکمی , پورپورا , اختلالات بینایی , افزایش سطح آنزیم های کبدی , زخم گوارشی , التهاب پوست , کاهش خفیف هموگلوبین , گاستریت ( ورم معده ) , اسهال , افزایش تعریق , افزایش زمان خونریزی

موارد منع مصرف کتورولاک
آسم , کهیر , پارگی مجاری گوارشی , خونریزی گوارشی , سابقه آسم , در موارد انجام CABG , زنان شیرده , حساسیت مفرط به این دارو یا سایر ترکیبات آن , سابقه واکنش های حساسیتی به NSAID یا آسپرین , زخم گوارشی فعال , اختلالات پیشرفته کلیوی , شک به خونریزی مغزی , به عنوان مسکن پروفیلاکتیک قبل از اعمال جراحی ماژور

داخلات دارویی آمپول کتورولاک با داروهای دیگر

تداخلات دارویی ممکن است عملکرد و تاثیر آمپول کتورولاک را تغییر دهد یا باعث افزایش ریسک بروز عوارض جانبی آن شود. این مقاله شامل تمامی تداخلات دارویی ممکن، نیست لذا لیست تمامی داروهای مصرفی تان را باپزشک یا دکتر داروخانه در میان بگذارید. و بدون صلاحدید پزشک شروع به مصرف، قطع یا تغییر دوز داروی کتورولاک نفرمایید.

داروهای زیر ممکن است با داروی کتورولاک تداخل داشته باشد. در صورت مصرف این داروها، پزشک خود را مطلع سازید.

 • آلیسکرن
 • مهارکننده های ACE مانند کاپتوپریل و لیزینوپریل
 • مسدودکننده های گیرنده آنژیوتانسین مانند والسارتان، لوسارتان
 • کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون
 • متوترکسات، پروبنسید و داروهایی که ممکن است بر روی کلیه تاثیر بگذارند مانند سیدوفوویر
 • قرص های آب و دیورتیک ها مانند فوروسماید

اگر کتورولاک با داروهای ضدپلاکت مانند کلوپیدوگرل، رقیق کننده های خون مانند وارفارین، انوکساپارین، دابی گاتران و غیره مصرف شود احتمال خونریزی را بالا می برد. همچنین این دارو می تواند روند خروج دیگر داروها مانند لیتیوم، پمترکسید و غیره را در بدن کند سازد و بر روی عملکرد آن ها تاثیر بگذارد.

اکثر داروها شامل کاهنده درد و تب هایی مانند آسپرین و NSAIDهایی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن هستند لذا برچسب تمام داروهای تجویزی و غیرتجویزی را با دقت مطالعه کنید. همچنین این دارو مشابه با کتورولاک خوراکی عمل می کند لذا مصرف هر دوی این داروها خطر عوارض جانبی آن را بالا می برد. اگر پزشکتان دوز کم آسپرین (۸۱ تا ۳۲۵ میلی گرم در روز) جهت جلوگیری از حمله قلبی برای شما تجویز کرده است به مصرف آن ادامه دهید.

مصرف در بارداری
C ( داروهای گروه C فقط باید با تجویز پزشک مورد مصرف قرار بگیرد. خطرات ناشی از مصرف این گروه از داروها هنوز رد نشده است و یا اینکه مطالعات انسانی انجام نشده است و پزشک زمانی که احساس کند فواید مصرف این گروه از داروها از مضرات احتمالی آن بسیار بیشتر است و مصرف آن برای بیمار ضروری است تجویز انجام می دهد. )

 


تعداد بازدید : 4954